Ekran w laptopie losowo nie uruchamia się

• 5 replies
  • 1701 views
*

l_mike

Ekran w laptopie losowo nie uruchamia się
« dnia: Listopad 18, 2015, 11:10:12 am »
Pokornie witam się ze wszystkimi użytkownikami forum, jako nowy użytkownik Minta. W linuxie stawiam pierwsze kroki, jednak już z podstawami sobie radzę. W miarę zaczynam ogarniać konsolę i polecenia, także nie jest źle. Dotychczas byłem wieloletnim użytkownikiem windowsa.

Udało mi się fajnie skonfigurować swoją instalację, jednak napotkałem problem, którego nie potrafię rozwiązać.

Laptop HP Pavilion g6 na AMD A8
Zdarza się, że podczas uruchamiania systemu nie włącza mi się matryca. System ewidentnie się ładuje, bo odtwarzany jest nawet dźwięk logowania (mam włączone automatyczne logowanie), jednak obrazu na matrycy brak (nie jest ona nawet podświetlona).

Próbuję znaleźć przyczynę. Odkryłem, że jak wtedy podłączę tv przez hdmi, to mogę korzystać z systemu po hdmi. Wyłączam komputer, włączam bez kabla hdmi i znów... włączy się lub nie. Jeśli nie, to powtarzam procedurę.

Instalacja jest świeża, cały dysk wyczyszczony na potrzeby linuxa.

Bardzo proszę o pomoc i pozdrawiam

*

Offline moarcode

• Siewca hejtu
  • 1799
  • 993
  • 1, 2,3 próba klawiatury.
Odp: Ekran w laptopie losowo nie uruchamia się
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 18, 2015, 11:36:19 am »
Pdostawowe pytanie: sprzęt sprawny?
Look closer, fall deeper.

*

l_mike

« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 18, 2015, 11:51:55 am »
Dotychczas na windowsie problemów nie było...

*

l_mike

« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 18, 2015, 15:24:04 pm »
Małe podsumowanie, bo już odnalazłem sposób na wymuszenie uruchamiania komputera tak jak trzeba.

1. Normalne włączanie komputera nic nie daje. Ekran w ogóle jakby nie dostawał prądu. W tym czasie system fajnie się loguje itd - nie ma jednak obrazu.
2. Skrót klawiaturowy ctr+alt+f1 nic nie daje.
3. Podłączam po hdmi telewizor. Nic się nie dzieje.
4. Skrót klawiaturowy ctr+alt+f1 -> obraz uruchamia się na telewizorze.
5. Restart systemu -> wszystko wczytuje się dobrze. Ekran na laptopie startuje jak należy.

Instalacja sterowników od ATI skutkuje tym, że obraz włącza się za każdym razem jak należy, jednak za każdym razem system ładuje się z komunikatem "cinnamon uległ awarii". Ponowna instalacja cinnamona nic nie dała. Musiałem przywrócić sterownik z MINTa.

Przeszukując internet wpadłem na takie rozwiązanie:

Reboot and wait to see the initial boot screen of GRUB with a list of operating systems. Tap a cursor key to avoid automatic boot.
    Select your choice (pe. LInux Mint) with the cursor and then press the [tab] key to get the full boot grub commad line. Don't be afraid: is a long command. Avoid modifying it.
    Go to the line starting with the word linux and ending with the words: quiet splash
    Add one of the following '????.modeset=0' parameter at the end of the long grub command line as is (type 1 space before). Use the parameter related to the brand or chipset of your video card . pe.: use nouveau  or nvidia for nvidia based cards (proprietary driver, just nv in some linux distributions, nouveau driver is the default in Mint) ), use radeon for amd/ati cards, i915 for intel based motherboards, ,,,  These are the most common examples.
        nvidia.modeset=0
        nouveau.modeset=0
        radeon.modeset=0
        i915.modeset=0
        r128.modeset=0  (for very old ati rage 128 cards...)
        If you don't know the brand you may use just one word:   nomodeset
Wprowadziłem wartości odpowiadające za kartę radeon. System za każdym razem "uruchamiał" ekran, jednak za każdym razem po załadowaniu otrzymywałem komunikat, że nie działa wspomaganie sprzętowe dla grafiki i że wszystko kierowane jest przez procesor, co może skutkować jego nadmiernym obciążeniem. I faktycznie, procesor był obciążony tak bardzo, że od razu postanowiłem z tego rozwiązania zrezygnować.

Na chwilę obecną uruchamiam komputer kombinacją punktów 4-5, ale jest to bez sensu na dłuższą metę. Raczej wykluczam awarię sprzętu, gdyż na windowsie problemu nie było, a i swego czasu bawiłem się OpenSuse, który również działał dobrze. Spodobał mi się Mint i na razie nie chciałbym rozważać innej dystrybucji (po prostu mint mi się podoba - prędzej wrócę do Win10).

O co może chodzić?

*

Offline Tutkarz

• **
  • 51
  • 0
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 18, 2015, 18:52:23 pm »
Profilaktycznie pobierz i nagraj na pendrive Minta z innym środowiskiem graficznym np Mate i zobacz czy występuje to samo.
Wpisz w terminal to co poniżej i podaj co się pokaże.
inxi -G
sudo cat /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch

*

l_mike

« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 18, 2015, 21:25:34 pm »
Trochę czasu nad tematem spędziłem i... wydaje się, że rozwiązałem problem. Spośród wszystkich propozycji naprawy, które znalazłem w Internecie, pomogła ta: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2210877

Sterowniki ze strony ATI sprawiały problemy z uruchamianiem Cinnamona, sterownik instalowany wraz z systemem nie uruchamiał ekranu, dopiero ten sposób podziałał.

Temat ze swojej strony uważam za zamknięty, biorę się za kolejny problem - ze skanerem.