Linux Mint 17 - przemapowanie klawisza

• 11 replies
  • 1678 views
*

Offline Lasso

• *
  • 22
  • 0
Linux Mint 17 - przemapowanie klawisza
« dnia: Styczeń 22, 2016, 01:42:47 am »
Witam. Chciałbym przemapować klawisz keycode 94 w taki sposób, by działał tak samo jak keycode 50 czyli Shift_L. Komenda "xmodmap -e keycode 94 = Shift_L" umieszczona w pliku wykonywalnym .Xmodmap nie powoduje spodziewanego działania i dalej zamiast Shift mam znaki: <>. Czy mogę prosić o jakieś sugestie? Dodam, że dopiero zaczynam przygodę z Mintem.

*

Offline magnus

• *
  • 35
  • 6
Odp: Linux Mint 17 - przemapowanie klawisza
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 23, 2016, 03:04:45 am »
Można to dokonać poprzez modyfikację pliku pl który znajdziesz w: system plików>usr>share>X11>xkb>symbols>pl. Używam klawiatury ze zmienioną funkcją kilku klawiszy ale nigdy nie próbowałem zmiany funkcji Shift. Jeśli jesteś gotów na eksperyment który może się zakończyć ponowną instalacją systemu to możemy spróbować.

*

Offline Lasso

• *
  • 22
  • 0
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 24, 2016, 00:22:31 am »
Bardzo chętnie spróbuję. Nowa instalacja zawsze cieszy.
;)
A teraz do rzeczy. W HP ProBook 4330s obok lewego Shifta jest jeszcze klawisz opatrzony czterema symbolami:<>\|
Te znaki nie są mi potrzebne, więc chcę, by naciśnięcie tego klawisza uruchamiało TEŻ lewy Shift. W terminalu uruchomiłem "xev" i dowiedziałem się, że ten klawisz to:
keycode 94 (keysym 0x3c, less)
Chcę zdublować działanie i mieć lewy Shift na tych obydwu klawiszach. U mnie lewy Shift ma:
keycode 50 (keysym 0xffel, Shift_L)
Dokopałem się do wspomnianego przez Ciebie pliku. Wiem też, że przed edycją jego trzeba sobie nadać podwyższone uprawnienia. Poproszę o podpowiedź - KTÓRĄ linijkę tekstu zmodyfikować? Lub też gdzie ją dopisać? Bo tak w ciemno to mała szansa na sukces...

*

Offline magnus

• *
  • 35
  • 6
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 24, 2016, 02:17:56 am »
Jak napisałeś, otwieramy menadżer plików z uprawnieniami administratora: Alt + F2 i wpisujemy:
gksu nemoW pliku pl modyfikujemy pierwszą klawiaturę o nazwie "Polish". Poniżej key <TLDE> dodajemy jeszcze jedną linijkę kodu:
key <LSGT> { [ Shift_L ] };Restartujemy komputer. Jeśli nie zadziała to spróbujemy coś innego.
« Ostatnia zmiana: Luty 08, 2017, 12:12:58 pm wysłana przez magnus »

*

Offline Lasso

• *
  • 22
  • 0
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 24, 2016, 20:03:40 pm »
Wykonałem wszystkie wskazówki - niestety Twój sposób nie zadziałał u mnie. Znalazłem ćwierćśrodek, czyli zainstalowałem poprzez Wine aplikację windowsowską o nazwie SharpKeys, za jej pomocą przemapowałem niepotrzebny mi klawisz na lewy Shift i po dwukliku pliku SharpKeys.exe, który umieściłem na pulpicie Minta, mam spodziewany efekt. Niby działa, ale wolałbym zrobić to tak, jak należy, więc jeśli ktoś ma jeszcze jakiś pomysł, to chętnie wypróbuję.

*

Offline magnus

• *
  • 35
  • 6
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 25, 2016, 01:40:31 am »
Nieraz, żeby nasze zmiany zadziałały, trzeba skonfigurować xkb w terminalu za pomocą polecenia:
sudo dpkg-reconfigure xkb-dataAlbo wyczyścić pamięć podręczną xkb także przez terminal:
cd /var/lib/xkb/
sudo rm *.xkm
W obu przypadkach trzeba zrestartować komputer.
« Ostatnia zmiana: Luty 08, 2017, 12:15:37 pm wysłana przez magnus »

*

Offline Lasso

• *
  • 22
  • 0
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 25, 2016, 22:17:26 pm »
Szacun, magnus... Zadziałało po komendzie "sudo dpkg-reconfigure xkb-data" i restarcie laptopa. Teraz mam lewego Shifta na obydwu klawiszach, dokładnie tak, jak chciałem. Czy mogę Ci jakoś jeszcze inaczej podziękować oprócz pierwszych słów mojego wpisu?

*

Offline magnus

• *
  • 35
  • 6
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 26, 2016, 02:00:21 am »
Nie ma sprawy, Lasso. Najważniejsze że wszystko działa jak powinno.

*

Offline mapal

• **
  • 71
  • 1
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 11, 2018, 00:41:09 am »
Witam,
czy mogę prosić o pomoc w podobnej sprawie? Zainstalowałem Minta na japońskim laptopie Fujitsu, który nie ma w ogóle prawego klawisza Alt, więc nie można wstawiać polskich znaków. Chciałbym, żeby jego funkcję przejął klawisz do wywoływania menu kontekstowego (trzeci na prawo od spacji).

*

Offline kris777

• 208
  • 50
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 11, 2018, 10:35:05 am »
Tematów i opisów w necie jest sporo .... sory ale ja nigdy tego nie potrzebowałem i pewnie trzeba jak wspomniano wyżej uważać by nie uszkodzić sobie systemu :-)
zerknij : ubuntu remapping key on the keyboard
http://www.ubuntu-pomoc.org/zmiana-mapowania-klawiszy/

*

Offline mapal

• **
  • 71
  • 1
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 11, 2018, 13:17:27 pm »
To bedzie chyba jednak znacznie szerszy problem. Chyba założę osobny wątek.

*

Offline magnus

• *
  • 35
  • 6
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 11, 2018, 14:38:00 pm »
Wykonaj tą komendę w terminalu i zrestartuj komputer:
sudo sed -i '54s|.*|include "level3(menu_switch)"|' \
/usr/share/X11/xkb/symbols/pl && sudo dpkg-reconfigure xkb-data