Konfiguracja serwera pulpitu zdalnego, nowa sesja

• 6 replies
  • 1384 views
Konfiguracja serwera pulpitu zdalnego, nowa sesja
« dnia: Kwiecień 21, 2016, 18:47:57 pm »
Mam w domu trzy komputery - jeden najszybszy z Mintem Mate (jak będzie trzeba to wgram jeszcze mniejsze środowisko graficzne), pozostałe wolniejsze z XP lub Debianem. Wpadłem na taki pomysł, by ten szybszy komputer pełnił jednocześnie rolę serwera, na którym mógłbym wydajniej pracować spod tych słabszych komputerów. Na uczelni w pracowni komputerowej tak to działało - za terminale służyły stare, rzężące PC-ty i każdy logował się do serwera, gdzie były wszystkie potrzebne programy.
Skonfigurowałem serwer Vino oraz xrdp wg tej instrukcji http://twigstechtips.blogspot.com/2014/08/linux-enable-remote-desktop-support-for.html i z innego komputera przez Rammina bez problemu podłączam pulpit zdalny (z XP jeszcze mi się nie udało). Pomysł z konfiguracją terminal-server zdał egzamin, bo na starym Pentium4 przeglądanie internetu poprzez pulpit zdalny i korzystanie z programów działa o wiele sprawniej. Ale nie jest to do końca to co chciałem, bo pulpit zdalny podpina się do aktualnej sesji lokalnej na serwerze, zamiast rozpocząć nową sesję niezależnie od użytkownika pracującego na komputerze lokalnie. Chciałbym, aby użytkownik pracujący lokalnie na serwerze mógł dalej pracować, a ja logowałbym się zdalnie do nowej, niezależnej sesji,  działającej w tle.
Szukałem możliwości rozwiązania tego problemu, ale poddałem się. Na różnych angielskojęzycznych forach znajduję sprzeczne informacje - ktoś pisze, że na vino nie da się tak zrobić, a w jakimś innym poradniku ktoś, kto w przeciwieństwie do mnie nie chce logować się do nowej sesji twierdzi, że vino tworzyło mu nową sesję. Jak to w końcu z tym jest? Przeczytałem, że lepszy byłby x11vnc, a jeśli tak to jak go skonfigurować najprościej i najbezpieczniej? Na Mincie mam dwóch użytkowników, chcę się logować zdalnie na tego drugiego.

*

Offline christo

• 631
  • 30
Odp: Konfiguracja serwera pulpitu zdalnego, nowa sesja
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 22, 2016, 11:50:19 am »
Pamiętam że na windzie 2003 serwer jest taka możliwość tylko musza być odpalone usługi terminalowe i zakupiona odpowiednia ilość licencji terminalowych na normalnym XP tego nie zrobisz musisz poszukać w kieruku serwera terminali na linuksa nie podpowiem Ci jaki serwer to obsłuży , do tej pory korzystałem tylko z remminy tak jak Ty.
ps.tutaj masz troszkę https://pl.wikipedia.org/wiki/Linux_Terminal_Server_Projecti tutaj http://www.ltsp.orgTylko chyba windy nie obsługują jako klienta
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 22, 2016, 11:56:42 am wysłana przez christo »
Only Jesus saves.

*

Offline moarcode

• Siewca hejtu
  • 1799
  • 993
  • 1, 2,3 próba klawiatury.
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 22, 2016, 13:13:46 pm »
Zainteresuj się VNC jezeli to ma byc tylko jedna sesja.
Look closer, fall deeper.

« Odpowiedź #3 dnia: Luty 27, 2018, 15:15:41 pm »
Nie ma sensu bym rozpoczynał nową dyskusję skoro ten temat dotyczy tego samego zagadnienia.
Czy udało Wam się osiągnąć to o czym pisał @tokirium ?

Mam serwer na Linuxie Mint i chciałbym do niego podłączyć 4 userów w tym samym czasie. Każdy na innym pulpicie. Pytanie tylko czy coś takiego jest w ogóle możliwe do wykonania na tym systemie ?
« Ostatnia zmiana: Luty 27, 2018, 15:18:18 pm wysłana przez cyberscorp »

*

Offline yahoob3

• 723
  • 121
  • Zgryźliwy tetryk
    • Organy Hammonda
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 27, 2018, 15:32:24 pm »
Może to coś pomoże?
https://askubuntu.com/questions/581979/ubuntu-14-10-multiple-simultaneous-independent-remote-desktop-like-connection

Co do podłączenia zdalnego pulpitu do serwera z XP (lub odwrotnie... SKS niestety i pamięć już nie ta), to w Win musi być włączone logowanie usera z hasłem, jeśli dobrze pamiętam. Da się to wyłączyć:
https://www.speedguide.net/faq/how-to-connect-using-remote-desktop-without-a-password-435
Pamiętam, że robiłem to inaczej, zdaje się, że grzebałem w regułach. Jakby coś poszukam.
Mint 18.3 Cinnamon, kern. 4.10; 64-bit na: Lenovo G500S z CPU Pent. 2020M 2.4 GHz*2; 6 GB RAM; GPU Intel+GeForce 720M;
LU#586742

*

Offline oktet

• **
  • 72
  • 14
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 27, 2018, 20:37:27 pm »
Wpadłem na taki pomysł, by ten szybszy komputer pełnił jednocześnie rolę serwera, na którym mógłbym wydajniej pracować spod tych słabszych komputerów. Na uczelni w pracowni komputerowej tak to działało - za terminale służyły stare, rzężące PC-ty...

Coś mi się wydaje że próbujesz wykonać konfigurację odmienną od tej która była na uczelni. W takich przybytkach jak wszelkiej maści szkoły lub firmy o specyficznym profilu, problemem nie są stare rzęchy (jak to nazwałeś), ale to że setki osób które korzystają na zmianę z jakiejś maszyny/komputera, chciałyby mieć zawsze dostęp do swoich danych. Jeśli po kilku dniach siadasz w pracowni na uczelni przy zupełnie innym stanowisku/kompie, to chciałbyś mieć dostęp do wszystkich swoich plików/projektów, a nawet ulubionego wystroju pulpitu z tapetką nagiej Lolity która powoduje że serce bije ci szybciej i jesteś wydajniejszy w pracy.   ;D
Coś takiego zestawiałem kiedyś korzystając z dystrybucji PLD oraz WinXP na stacjach roboczych. - To było jakieś 50 lat temu.   ;)
Działa to tak że logujesz się na dowolnej stacji, która natychmiast staje się twoim starym, znanym komputerem. Natychmiast widzisz swój pulpit, swoje foldery, swoje ustawienia w każdym programie i swoje bezcenne, zapisane prace.
...każdy logował się do serwera, gdzie były wszystkie potrzebne programy.

Co do oprogramowania, to na Windę oraz programy windowsowe licencje są przeważnie na stanowisko. Zatem na każdej stacji instalujesz osobną licencję - nie na serwerze. Na serwerze pozostają jedynie pliki konfiguracyjne. Sądzę że na uczelni zetknąłeś się właśnie z takim rozwiązaniem, nie mającym nic wspólnego z problematyką starych "rzęchów".
Czy jednak można to rozwiązać zgodnie z twoim założeniem? Nie wiem, ale skoro chcesz przyśpieszyć pracę na "rzęchach", to przy takim rozwiązaniu należałoby jeszcze rozważyć szybkość twojej sieci, łącznie z generacją modułów/kart sieciowych na końcówkach "rzęchach", pochodzeniem kabli sieciowych (te z marketu są świetne do suszenia bielizny), wydajność maszyny-serwera itp. szczegóły. No nie wiem, nie wiem; w tej chwili to tak zupełnie pobieżnie to rozważam. Ale jeżeli jest to twoje hobby, to na pewno zawsze warto popróbować. Sam jestem ciekaw efektów. Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Luty 27, 2018, 21:24:38 pm wysłana przez oktet »
Niektórzy twierdzą że "Linuksy" są zawodne i źle zabezpieczone i dlatego serwery Microsoft pracują na... Debianie.   ??? ... :o

*

Offline christo

• 631
  • 30
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 28, 2018, 13:43:43 pm »
Jest coś takiego ja sesje terminalowe na windows2000 ( teraz nie jestem na bierząco to nie powiem jaki system windowy ) za pomocą terminali się podłącza klient to citrix natomiast na linuksie jest Linux Terminal Server Project tylko że nie obsługuje systemów MS Windows.I tam masz tak jak chcesz z kazdego cienkiego klienta podłanczasz się to serwera masz swoją sesję i wszystkie swoje aplikacje.Jest nawet taka specjalna wersja windy na cienkiego klienta.
Zalety :
    mała awaryjność sprzętu (X-terminale pozbawione dysków)
    pełna kontrola danych i użytkowników (wszystkie dane zapisywane na serwerze)
    duża wydajność w stosunku do nakładów
    niska cena stacji roboczych (niepotrzebna duża moc obliczeniowa, pamięć operacyjna oraz twarde dyski)
    jeden system operacyjny (serwer)
    łatwa administracja (wszystkie ustawienia na jednym komputerze)
Wady

sieć przynajmniej 100 MBit/s (przy więcej niż 10 stanowiskach),
    nie obsługuje systemów MS Windows.
cytaty za viki.
Only Jesus saves.