Nie można sformatować partycji ani otworzyć

• 10 replies
  • 1614 views
*

Offline bos_kg

• *
  • 11
  • 0
Nie można sformatować partycji ani otworzyć
« dnia: Maj 12, 2016, 22:02:05 pm »
Witam pierwszy raz korzystam z linux mint-17.3-cinnamon-32bit i napotkałem pierwszy problem zainstalowałem linuxa na dysku pracuje ładnie itp chwale na tą chwile po za jednym problemem mam 2 partycje systemowe ta z tym linuxem i 2 kruczej nie można otworzyć ani sformatować w żaden sposób pomóżcie  mam jak na poniższym zdjęciu
widzę ze zdjęcie nie to pod tym linkiem jest zdjęcie

http://www.fotosik.pl/zdjecie/6277fdb7a9877cd1
« Ostatnia zmiana: Maj 12, 2016, 22:27:13 pm wysłana przez bos_kg »

*

Online Ulvhedin

• 1701
  • 1199
Odp: Nie można sformatować partycji ani otworzyć
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 12, 2016, 23:30:40 pm »
@bos_kg
Opisz jeszcze raz swoje problemy. Staram się zrozumieć, ale chyba nie dam rady. Po polsku tym razem ;)

*

Offline bos_kg

• *
  • 11
  • 0
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 12, 2016, 23:38:42 pm »
Po prostu chodzi o to ze miałem system windows zainstalowałem ten linux mint i podczas poznawania systemu patrze na dysk widzę 3 partycje systemu lecz po kliknięciu jedna nie reaguje otwiera się o to chodzi

*

Online Ulvhedin

• 1701
  • 1199
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 13, 2016, 08:25:20 am »
Nie widze na tym obrazku nic co by świadczyło o trzech partycjach. Czy mówisz o tych trzech pozycjach w lewym menu? Czyli
Computer
/
bos-kg

*

Offline eskimoss

• **
  • 62
  • 0
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 13, 2016, 09:08:42 am »
bos-kg to chyba jego /home
Może chodzi o ten Secure Digital Drive?

Daj wynik polecenia
df -h -T
i używaj znaków przystankowych jak piszesz, bo wtedy łatwiej się czyta.
« Ostatnia zmiana: Maj 13, 2016, 09:13:41 am wysłana przez eskimoss »

*

Offline bos_kg

• *
  • 11
  • 0
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 13, 2016, 09:15:06 am »
Dokładnie o to chodzi co Pan napisał przepraszam ze tak to nie zbyt jasno to podałem a w tej kwestii jescze zapytam jak pod linux zmniejszyć petycje systemową by mnie jej część pod partycje

*

Offline eskimoss

• **
  • 62
  • 0
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 13, 2016, 09:21:13 am »
Piszesz bardzo niezrozumiale. Używaj przecinków i kropek. Na forum nie tytułujemy się Pan/Pani.

Zapoznaj się z programem gparted - służy do partycjonowania. Jest w repozytorium. Generalnie zmiany wielkości partycji na już zainstalowanym systemie mogą się udać albo nie, zależy co się zmniejsza, zwiększa, od czego odłącza, przyłącza, czy chodzi o partycję główną czy rozszerzoną.

Edit:
Oczywiście żeby modyfikować ten system, gparted musisz uruchomić na innym systemie, albo z CD albo z USB
http://gparted.org/livecd.php
http://gparted.org/liveusb.php
« Ostatnia zmiana: Maj 13, 2016, 09:33:46 am wysłana przez eskimoss »

*

Offline bos_kg

• *
  • 11
  • 0
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 13, 2016, 11:31:29 am »
Tak tylko tej z foto partycji nie można ani sformatować  jak mam 2 partycje to 2 ma 1011.34 MIB a systemowa partycja 297.10 GIB to raczej nie całe 2 partycje są i nie wiem co zrobić ps przepraszam z pismo to nie udawanie a moja wada

*

Online Ulvhedin

• 1701
  • 1199
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 13, 2016, 11:55:55 am »
eskimoss zapewne Ci wyjaści co i jak, dlatego nie będe tu się już udzielał.

Taryfa ulgowa jest tylko w szkołach, tu niestety wymagamy poprawnej pisowni. Zainstaluj sobie prosze dodatek poprawijący błędy.
Po to zostały one wymyslone. Im Twoj przekaz będzie bardziej poprawny - tym bardziej precyzyjną otrzymasz pomoc. Takze zadbaj o to we własnym interesie. :)

Pozdrawiam

*

Offline eskimoss

• **
  • 62
  • 0
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 13, 2016, 12:07:54 pm »
eskimoss zapewne Ci wyjaści co i jak, dlatego nie będe tu się już udzielał.
Mam wątpliwości, bo dalej nic nie rozumiem. :)

@bos_kg
Jak chcesz uzyskać pomoc, to musisz wklejać wyniki poleceń, kiedy jesteś o to proszony.

Z tego co do tej pory napisałeś nie można wyciągnąć żadnego sensownego wniosku o tym co masz na tym dysku, jakie partycje i co na nich jest, na której jest jaki system.

Jak chcesz używać Linuksa, albo komputera w ogóle z jakimkolwiek systemem, to powinieneś się zaangażować w uczenie się go. A to znaczy, że teraz powinieneś się bardzo zainteresować programem gparted. Wystarczy wpisać na youtube gparted i od razu znajduje się przydatne filmy.

Jak instalowałeś Minta nie czytając wcześniej o tym jakie partycje zrobić, to efekt jest jaki jest. W instalatorze Minta przecież można zrobić partycje tak jak się chce.

Czy Mina instalowałeś obok Windows?
« Ostatnia zmiana: Maj 13, 2016, 12:09:57 pm wysłana przez eskimoss »

*

Offline bos_kg

• *
  • 11
  • 0
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 14, 2016, 16:08:38 pm »
Bez urazy łatwo wam muwić ze są dodatki poprawiające pisownie niby poprawią mi apiszecie ze błędy znakuw nie wstawi ten dodatek a mam nie dylko dysleksje dys oryografię itp więc sami widzicie chciał bym pisać poprawnie ale jest jak jest przepraszam nie moja wina a mam acera aspire one d270 z procesorem n2600 i 1gb ram dysk 320 gb i czasem zamraza się zawiesza tylko reset pomaga niewiem czenu