Problem z drukarką sieciową

• 5 replies
  • 1166 views
Problem z drukarką sieciową
« dnia: Czerwiec 07, 2017, 10:59:52 am »
Witam serdecznie!
Korzystając z okazji chciałbym się przywitać - z racji, że jestem na tym forum nowy. Linuxa zainstalowałem kilka dni temu na komputerze w miejscu pracy i jestem z niego bardzo zadowolony, bo chodzi płynniej i szybciej niż siódemka, a program na którym pracuję zbudowany jest na Javie, która również śmiga tutaj bez zarzutu.
Wszystko inne udało mi się samemu skonfigurować, a jedyny problem z którym się borykam od samego początku, to drukarka sieciowa i jej konfiguracja. Co prawda udało mi się ją znaleźć i dodać, ale wydrukowanie czegokolwiek trwa bardzo długo, nie wiedzieć dlaczego. Wygląda to w taki sposób, że po wysłaniu polecenia wydruku z programu, na drukarce zaczyna migać dioda statusu (co oznacza rozpoczęcie druku), ale przez ok. 30 sekund nie dzieje się nic poza tym. Dopiero po tym czasie, drukarka zaczyna się "rozpędzać" i wypuszcza wydrukowaną kartkę. W Win nie było takiego opóźnienia, drukarka rozpędzała się od razu. Problem jest też z wydrukowaniem kilku dokumentów pod rząd, bo pomiędzy nimi też trzeba czekać ok. 30 sekund. Drukarka to Brother DCP-8085DN.
W programie CUPS próbowałem już konfigurować ją na kilka sposobów - korzystając z wbudowanych sterowników, z pliku PPD ze strony Brothera, też jako drukarkę Generic z podanym tylko adresem IP i portem. Za każdym razem przynosiło to takie same efekty, albo gorsze (brak komunikacji lub wydruk jakiegoś napisu zamiast docelowego wydruku).
Nie ukrywam, że w życiu miałem niewiele wspólnego z Linuxem, a wszystkie powyższe operacje wykonałem korzystając z porad wygooglowanych w sieci - dlatego jeśli ktoś spróbuje mi pomóc, prosiłbym "łopatologicznie" :) chciałbym się wdrożyć w Minta, bo widzę, że warto.
Pozdrawiam!

*

Offline wolare

• *
  • 43
  • 0
Odp: Problem z drukarką sieciową
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 09, 2017, 18:43:26 pm »
chyba nie pocieszę kolegi
po treści twojego posta podejrzewam że prawidłowo zaadresowałeś sterownik ....  drukarki BR  lubią być ustawione na portach udp (nawet jak teoretycznie wybierzesz TCP) ......  łopatologicznie =  w momencie wyboru adresu sieciowego drukarka pokazuje się na różnych "socket" - należy wybrać zakończony    ...../BINARY_1   lub  ...../P_1

niestety coś się ostatnio stało dziwnego z Brother  :o
mnie po 3 latach użycia  aktualizacja firmowa BR  wyłaczyła skaner .........   głównym podejrzanym jest nowy sterownik
niestety support milczy już od tygodnia .....  a starego sterownika już nie mam
więc cały czas mam zwrotkę od udevs  że "nieprawidłowy argument"

« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 10, 2017, 10:37:27 am »
Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Udało mi się pobrać ze strony Brothera skrypt wykonywalny w konsoli, który skonfigurował mi drukarkę na tyle dobrze, że nie ma teraz problemów typu brak połączenia itp.
Odkryłem dokładniejszy powód długiego drukowania, który prawdopodobnie leży po stronie systemu.
Drukowanie trwa długo przez zacinanie się procesu o nazwie "Spooling job". Potrafi przelecieć np. od 0 do 50%, zaciąć się na 15 sekund a później przelecieć do końca. Co ciekawe, nie tyczy się to wszystkich dokumentów - te mniej skomplikowane typu sam tekst, wychodzą właściwie od razu. Problem jest właśnie z drukowaniem faktur, WZ i innych dokumentów, które są nazwijmy to bardziej "rozbudowane" - posiadają logo firmy, tabelki itp.
Czy można coś z tym zrobić? Być może to kwestia jakiegoś ustawienia?
Pozdrawiam!

*

Offline wolare

• *
  • 43
  • 0
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 10, 2017, 16:50:35 pm »
faktycznie chyba jesteśmy w domu
ale to raczej nie rozwiąże twojego problemu
słusznie zauważyłeś "poślizg" na spooler wydruku -  ale to nie jest tak jak myślisz
kolejnośc operacji kiedy klikniesz ikonę "drukuj" jest taka:
1. system otwiera spooler i zakłada tymczasowy plik binarny - dlatego widzisz komunikat że spooler zaczyna pracę
2. aplikacja użytkowa (np. office) pobiera pliki do wydruku w postaci źródłowej ( .odt .jpg .txt .pdf ....) 
3. aplikacja użytkowa przesyła swoje pliki do sterownika drukarki celem "przetłumaczenia" na strumień binarny
4. sterownik drukarki przesyła strumień do spoole'ra
5. spooler jak wychwyci że drukarka jest gotowa przesyła strumień do sprzętu - widzisz komunikat zakończenia pracy

twój problem to pkt. 2-4 .....  a więc czas oczekiwania faktycznie zależy od ilości i formatu danych które muszą zostać przeliczone -  a na to nie ma lekarstwa :)
chyba że nowy hardware .......
bo drukarka, spooler i linux są w tym wypadku niewinne

« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 12, 2017, 08:08:38 am »
Rzeczywiście jest tak, jak kolega pisał - jest to wina programu, na którym pracuję, nie systemu, ani drukarki.
Zrobiłem eksperyment - dokument, który miałem wydrukować, zapisałem w postaci PDF i otworzyłem Okularem. Ikonka drukarki w prawym dolnym rogu zniknęła w ułamku sekundy! Zapisanie pliku jako PDF i jego wydruk w innym programie, zajęły mniej czasu niż proces wydruku bezpośrednio z programu.
W jakimś stopniu rozwiązuje to mój problem :)
A czy kolega jest w stanie powiedzieć, czy da się ten proces jakoś "zautomatyzować"? Żeby np. przedruk do PDF'a i następnie wysłanie do drukarki, odbyło się automatycznie, bez latania po folderach i zbędnego klikania? Może jakiś skrypt / wirtualna drukarka która prześle plik do prawdziwej? Nie wiem jak by to rozwiązać.
Pozdrawiam!

*

Offline wolare

• *
  • 43
  • 0
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 12, 2017, 21:41:35 pm »
nie słyszałem o czyms takim
można by skrypt - ale to by musiał jako nakładka na aplikację - a to nie łatwe jest
poszperaj na forach albo zasobach skryptów - dasz radę :)
powodzenia