[SOLVED] mint 18.3 na SSD i HDD

• 39 replies
  • 1651 views
*

Offline Ulvhedin

• 1700
  • 1199
Odp: mint 18.3 na SSD i HDD
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 18, 2018, 11:34:34 am »
NIe tak. Przeczytaj dokladnie co napisałem i zastsuj dokladnie komendy ktore podałem. Nic nie zmieniaj!

*

Offline yyaroo22

• *
  • 21
  • 0
« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 18, 2018, 11:51:32 am »
jedyne co zmienilem to zamiast user wpisalem swoj to nie tak?
bez zmian tak jak tu ?

mkdir ~/magazyn
sudo chown :users ~/magazyn
echo "/dev/sdb1 /home/$(whoami)/magazyn ext4 users,defaults 0 0"|sudo tee -a /etc/fstab
sudo mount -a

*

Offline yyaroo22

• *
  • 21
  • 0
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 18, 2018, 12:09:52 pm »
Niestety znowu sie wywalil po komendach podmontowania,wpisalem zgodnie z sugestia nic nie zmieniajac

*

Offline Ulvhedin

• 1700
  • 1199
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 18, 2018, 12:24:39 pm »
Poniewaz powtarzasz ciągle błędnie a błąd zmultiplikowany nadal jest błedem.
Zacznij jeszcze raz od wyczyszczenia dysku, czyli:
sudo dd if=/dev/zero of=/dev/sdb bs=512 count=1i dalej reszta poleceń - dokładnie je napisz jak podałem.

Po wszystkim w pliku /etc/fstab ma byc tylko jeden wpis dotyczacy dysku /dev/sdb1!!! Jesli jest więcej wpisów dla tego dysku to jest ŹLE!!!!

Daj dla weryfikacji wynik polecenia po wszystkim:
cat /etc/fstab
Odnosnie wklejania wyników - zapoznaj się z tym. Na innych forach za takie podawanie wyników dostaje sie bana lub temat idzie do kosza.
http://forum.linuxmint.pl/index.php?topic=6937.msg64458#msg64458

*

Offline kris777

• 157
  • 33
« Odpowiedź #34 dnia: Styczeń 18, 2018, 13:51:46 pm »
Sory że się wtrącam ale jeśli nie wychodzi Ci z zapisem i podmontowaniem dysku sdb w pliku fstab.. to ja bym sobie dał spokój :-) .... przecież to tylko dla wygody a przy formatowaniu tego dysku np. w gparted można mu nadać etykietę / label : magazyn ... i dysk będzie montowany w ścieżce /media/nazwa usera/magazyn .
Mnie ciekawi bo jak wspomniałem nie posiadam dusku SSD ( pewnie kolegę taż ) czy taki podział jest najlepszy dla SSD ...wiadomo że częsty zapis odczyt na takim dysku szybciej go zużywa ( jeśli tak można powiedzieć ) Czy np takie dodatkowe porady coś wnoszą i są zasadne dla dysków SSD
Kilka porad dotyczących użytkowania dysków SSD w Ubuntu (Linuxie) ....a może sam podział mógłby być inny jeśli się ma dodatkowy dysk HDD np. partycja /home dać na dysk lub partycję HDD ?...ma ktoś większe doświadczenia z w/w temacie ....a może to ściema i nie należy się wogóle tym przejmować i dokonywać instalki systemu na takim dysku jak na zwykłym HDD ?
ale znalazłem np. taki komentarz :
To co piszesz jest rozsądne. Najlepiej na HDD wsadzić /home, /var i /tmp a całą resztę czyli / na SSD, wtedy te 64Gb to nawet zbyt wiele

Ps. nie wiem czy kartę microSD można przyrównać do dysku SSD ( pewnie nie ...ale ?)... sam mam mini PC ( platforma odroid / system Armbian ) i platforma pracuje non stop jako ftp /samba /seedbox / .... czytałem iż w takiej konfiguracji karta SD wytrzyma ok dwóch miesięcy zanim padnie :-)  ( czy to prawda nie mam pojęcia )...tak wiec testuję ją do skutku mając już jakiś tutek jak przenieść system z karty SD na podpięty do Odroid-a dysk HDD jest przy tym trochę kombinacji ale ponoć już przez to i zapis odczyt będzie zawsze na dysku HDD karta microSD jest bezpieczna i wykorzystywana tylko do rozruchu systemu. Jeśli tak jest z SD to co z dyskami SSD .... pewnie to nie to samo ...ale ?
pozdro!
« Ostatnia zmiana: Styczeń 18, 2018, 14:37:01 pm wysłana przez kris777 »

*

Offline Ulvhedin

• 1700
  • 1199
« Odpowiedź #35 dnia: Styczeń 18, 2018, 15:40:15 pm »
Bawienie sie oszczednosci zapisu/odczytu na obecnych dyskach SSD to przerost formy nad treścia. Zanim dotrzesz do granic - to nowy dysk bedziesz juz dawno mial.

*

Offline kris777

• 157
  • 33
« Odpowiedź #36 dnia: Styczeń 18, 2018, 15:52:56 pm »
Dzięki za info ! czyli z dyskami SSD nie jest tak źle :-)
pozdro!

*

Offline ciastek1981

• 1103
  • 114
  • Zbanowany ;)
« Odpowiedź #37 dnia: Styczeń 18, 2018, 16:02:35 pm »
pozdro!

Najwięcej praktycznych informacji o dyskach SSD masz tutaj https://www.purepc.pl/artykuly/pamieci_masowe Co prawda testy dla Windy, ale ...
« Ostatnia zmiana: Styczeń 18, 2018, 16:07:18 pm wysłana przez ciastek1981 »

*

Offline yyaroo22

• *
  • 21
  • 0
« Odpowiedź #38 dnia: Styczeń 18, 2018, 16:46:13 pm »
Wracajac do tematu  :) Dzieki bardzo duzej pomocy Ulvhedin wszystko udalo sie ogarnac.Komputer chodzi zgodnie z zalozeniami.Dzieki wszystkim za pomoc  ;) Pozdrawiam Jarek

*

Offline oktet

• **
  • 72
  • 14
« Odpowiedź #39 dnia: Luty 10, 2018, 12:22:53 pm »
@yyaroo22, piszę może trochę po czasie, ale przez chwilunię mnie nie było, a to info może się tobie przydać.
Obym się mylił, ale przeczuwam że możesz mieć problem z tym dużym dyskiem HDD. Radzę tobie abyś go sprawdził, a dopuki tego nie zrobisz, to lepiej nie ładuj na niego cennych danych.
Nie wiem tylko czy masz już jakieś doświadczenie z testowaniem dysków?
Bardzo dobrze ci Ulvhedin doradził abyś go podpiął jako "magazyn".

pozdro!

Tak dla informacji.
Dysk SSD, to nie karta microSD - inna technologia. Poza tym obecne dyski SSD to przepaść w porównaniu z pierwszymi. Obecnie nawet najgorszego dysku SSD, na komputerze domowym raczej nie zarżniesz.
Jeżeli SSD ma naprawdę ciężko popracować, to przy zakupie należy przyjżeć się specyfikacji. Sprzęt bez szczegółowej specyfikacji, to (jak zwykle) sprzęt o najgorszych parametrach.
To samo dotyczy pendraków, kart SD i właściwie każdego urządzenia. Powiedział co wiedział, KROPKA.   ;)
« Ostatnia zmiana: Luty 10, 2018, 12:32:22 pm wysłana przez oktet »
Niektórzy twierdzą że "Linuksy" są zawodne i źle zabezpieczone i dlatego serwery Microsoft pracują na... Debianie.   ??? ... :o