Zwiększenie rozmiaru partycji

• 5 replies
  • 433 views
*

Offline jury

• 163
  • 19
Zwiększenie rozmiaru partycji
« dnia: Styczeń 10, 2018, 18:36:10 pm »
Chciałbym zwiększyć rozmiar partycji sda6 ( Mint 18.2 ) o te 186 GiBów nieprzydzielonych. Mogę jedynie dodać tą nieprzydzieloną część do partycji sda1 ( Mint 17.cośtam ) a partycję sda6 mogę jedynie zmniejszyć o nieużywaną przestrzeń, i tyle.
Czy ja coś źle robię czy może jednak nie wszystko się da zmniejszać/zwiększać i jedyne co mogę zrobić to te 186 GiB przydzielić do nowej partycji i podmontować ją gdzieś w Mint 18.2?

https://photos.google.com/photo/AF1QipOJhXI67_hKrrL7KhXA9YUplhwp0DvTcXiBIcJE?hl=pl
« Ostatnia zmiana: Styczeń 10, 2018, 20:36:47 pm wysłana przez jury »

*

Offline Ulvhedin

• 1701
  • 1199
Odp: Zwiększenie rozmiaru partycji
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 11, 2018, 13:42:14 pm »
Załącz poprawnie zrzut, wynik poleceń.

*

Offline jury

• 163
  • 19
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 11, 2018, 15:12:39 pm »
Poleceń nie podam, bo to gparted, więc tylko klikanie :)

No i mam nadzieję że teraz załącznik będzie widoczny:
https://photos.app.goo.gl/GtI1DkFy8VqfZ6HQ2

*

Offline kris777

• 157
  • 33
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 11, 2018, 16:35:55 pm »
sda6 ...jest utworzona z partycji extended - sda2 ( rozszerzona ... czyli jest to tzw. dysk logiczny )... więc nie możesz jej powiększyć o nieprzydzieloną przestrzeń. Musisz usunąć partycję extended co pociągnie za sobą usunięcie partycji sda6 / sda5... i z wolnego miejsca ( a pewnie się zsumuje 83GB + 186GB+ 87GB )  utworzyć nową partycję ( lub ile tam chcesz ) ale już najlepiej podstawową bo na jednym dysku twardym HDD możesz utworzyć 4 partycje podstawowe lub 3 partycje podstawowe i 1 rozszerzoną  a z tej rozszerz. dowolną liczbę dysków logicznych ...czyli  partycji :-) ....  To tak na szybko jeśli dobrze odczytałem ...

Ps. czyli tak na przyszłość jeśli nie musisz to nie twórz partycji extended .... bo potem kłopoty ....ale jak potrzebujesz więcej jak cztery partycje to już jesteś zmuszony tylko trzeba dokładnie przemyśleć co na nich będziesz instalował i czy potem da się ewentualnie bez problemu zmieniać rozmiar danych partycji bo raczej partycji extended i jej dysków logicznych nie połączysz ( zmienisz rozmiar ) z partycjami podstawowymi bez ich ...destrukcji (usunięcia). Nie pamiętam dokładnie ale wydaje mi się i wynika z tego iż można zmieniać rozmiar i łączyć ze sobą partycje  podstawowe ... i w ten sam sposób dyski logiczne utworzone z partycji extended ...ale nie podstawowe z extended ! ...mam nadzieje że nie wyszło masło maślane :-)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 11, 2018, 17:05:00 pm wysłana przez kris777 »

*

Offline jury

• 163
  • 19
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 11, 2018, 20:48:39 pm »
I wszystko jasne. Dzięki serdeczne za wyjaśnienie.

*

Offline kris777

• 157
  • 33
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 17, 2018, 14:57:07 pm »
Jak widać jestem trochę w tyle :-)  ...a to z tego powodu iż mam jeszcze stary lapek z BIOS-em
tu wyjaśnienie:
Liczba partycji: W systemie zainstalowanym na komputerze z BIOS-em, na jednym dysku utworzysz maksymalnie 4 partycje, w przypadku UEFI i dysku GPT teoretycznie nie ma ograniczeń liczby partycji, w praktyce jednak zależy to od systemu operacyjnego; w przypadku Windows 8 czy Windows 10 liczba partycji została ograniczona do 128.