Problem z prawami dostępu do katalogu /home. Niektóre programy się nie odpalają.

• 2 replies
  • 379 views
Witam

Mam taki problem od pewnego czasu. Niestety nie zauważyłem co go spowodowało i kiedy dokładnie się to stało.
Podczas uruchamiania programów - zaobserwowane przy gimp oraz libre office pojawiają mi się błędy związane z dostępem do folderów.
Na przykład w przypadku libre office błąd jest taki:
Uruchomienie aplikacji nie jest możliwe.
Instalacja użytkownika LibreOffice była niemożliwa z powodu braku uprawnień dostępu. Upewnij się, że posiadasz wystarczające uprawnienia w poniższej lokalizacji i ponownie uruchom LibreOffice:

a w przypadku gimpa taki:
Otwarcie pliku „/home/gtp/.gimp-2.8/controllerrc” się nie powiodło: funkcja open() zwróciła błąd: Brak dostępuJeżeli odpale program z uprawnieniami roota z poziomu konsoli to wszystko działa.
Wygląda to jak poprzestawiane uprawnienia w katalogu /home. Ktoś mi podpowie co mogło spowodować taki stan rzeczy i jak to powinno być ustawione faktycznie? W tej chwili dla /home mam ustawione 755. Jak przestawię na 775 to będzie dobrze czy stwarza to jakieś zagrożenie?

*

Offline Ulvhedin

• 1669
  • 1199
Aby ustawić uprawnienia prawidłowo:
sudo chown -R $(whoami):$(whoami) ~/
Jak instalujesz LibreOffice?

Libre office jak i gimpa zainstalowałem przez menadżera oprogramowania. Oba te programy przez pewien czas działały poprawnie - dopiero po pewnym czasie (po jakim czasie i ile innych programów jeszcze nie działa to nie wiem).