[Rozwiązane] Linux Mint 18.1 - błąd systemd-update-utmp.service

• 10 replies
  • 750 views
Witam,
Jestem totalnym świeżakiem jeśli chodzi o Linuxa, więc wybaczcie jak palnę jakąś głupotę.
Mój problem dotyczy Linuxa Mint 18.1, na którym chcę zbudować serwer multimedialny + postawić na nim RDPa.
Stawiam więc system na takim sprzęcie http://www.morele.net/inventory/info/f159682c/
Instalacja bez problemów. Partycje tworzę ręcznie następująco :

500 mb /boot ext4
250 gb /  ext4
450 gb /home ext4
8 gb swap
1,4 TB /multimedia ntfs (partycja wymiany z windowsem po RDP i Sambie)

System startuje bez problemu na tak postawionym systemie. Konfiguruje sobie RDPa instalując odpowiednie pakiety za pomocą menagera (Tigervnc server). Restartuje go bez problemów kilkukrotnie by sprawdzić czy wszystko działa. Łączę się z nim bez problemu. Zamykam go więc używając myszy podpiętej do serwera przyciskiem w menu "Zamknij". Schody zaczynają się jednak po odłączeniu zasilania od kompa (odłączyłem 2 razy listwę zasilającą i w obu przypadkach ten sam problem). Pojawia się podczas ładowania znaczek Minta i nic dalej nie idzie. Wduszenie ESC powoduje wywalenie komunikatu o treści :

systemd-update-utmp.service
Welcome to emergency mode! After logging in, type "journalctl -xb" to view
system logs, "systemctl reboot" to reboot, "systemctl default" or ^D to
try again to boot into default mode.
Give root password for maintainence
(or press CTRL+D to continue).

System dalej nie przechodzi bez względu na to co wybiorę (wprowadzam hasło roota, albo CTRL+D - nie wiem jak użyć pozostałych opcji).
Czy ktoś z Was jest w stanie mi powiedzieć jak naprawić ten błąd ? Albo co go powoduje.

Prosimy o używanie znaczników # code i podawanie komunikatów bez literówek. Dziękuję.
« Ostatnia zmiana: Marzec 02, 2018, 09:29:28 am wysłana przez ciastek1981 »

*

Offline yahoob3

• 683
  • 121
  • Zgryźliwy tetryk
    • Organy Hammonda
Odp: Linux Mint 18.1 - błąd systemd-update-utmp.service
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 01, 2018, 07:52:54 am »
Stawiam na błędne montowanie tej partycji NTFS przy starcie. Sprawdź na jakich "warunkach" jest montowana (np. może montować się tylko do odczytu...). Na razie nie pomogę bo nie mam pingwina pod ręką, ale jestem prawie na 100% pewny, że o to chodzi.

BTW, po diabła ci /boot? Masz tam więcej niż jeden system?
Mint 18.3 Cinnamon, kern. 4.10; 64-bit na: Lenovo G500S z CPU Pent. 2020M 2.4 GHz*2; 6 GB RAM; GPU Intel+GeForce 720M;
LU#586742

« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 01, 2018, 09:58:38 am »
Jak pisałem na początku. Jestem zielony w temacie :)
Znalazłem w necie poradnik jak prawidłowo ustawić partycje ręcznie i do niego się stosowałem. Z małą modyfikacją właśnie na partycję z multimediami.
Wychodzi więc na to, że to moja modyfikacja powoduje błędy :/  Tak mnie tylko zastanawia dlaczego mimo kilkunastu restartów działało to prawidłowo, a dopiero po fizycznym odcięciu zasilania się wysypało?

Na chwilę obecną nie mam dwóch systemów na tym sprzęcie, ale taki jest plan finalnie, by postawić tam jakiś inny system do nauki.

Byłbym wdzięczny za informację jak można sprawdzić bez możliwości zalogowania się do systemu montowanie partycji i je naprawić. Czy da się coś takiego zrobić np z liveUSB odpalając np gparted? Wolę zadać jedno głupie pytanie więcej niż bardziej namieszać i zaczynać od zera instalacje.

Z montowaniem powinienem sobie poradzić dzięki http://forum.linuxmint.pl/index.php?topic=977.0 :)

*

Offline yahoob3

• 683
  • 121
  • Zgryźliwy tetryk
    • Organy Hammonda
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 01, 2018, 12:13:23 pm »
Z tego typu błędem spotkałem się ze dwa razy, odkąd używam pingwina i było do ładnych parę miesięcy temu.
Strzępki pamięci mówią mi, że CTRL+D przywołuje linię komend z możliwością wyboru logowania użytkownik/root, potem kwestia wpisania
startxi odpala się normalnie GUI.
Jako, że jestem "średnioterminalowy", do ustawiania parametrów montowania używałem narzędzia "dyski", zamiast edycji fstab. W zasadzie to GUI w dyski to klikalne narzędzie do edycji fstab ;)
Przez najbliższe kilka dni będę miał bardzo utrudniony dostęp do forum, także może pomoże ktoś inny. Powodzenia.
Mint 18.3 Cinnamon, kern. 4.10; 64-bit na: Lenovo G500S z CPU Pent. 2020M 2.4 GHz*2; 6 GB RAM; GPU Intel+GeForce 720M;
LU#586742

*

Offline christo

• 627
  • 30
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 01, 2018, 13:06:18 pm »
@ cyberscorp zobacz czy czasami baterejka od biosu trzyma zdarza się że jak bios zmieni date to potem mogą być takie troszkę dziwne rzeczy.
Only Jesus saves.

« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 01, 2018, 14:01:22 pm »
Bateria musi trzymać. To jest nowa płyta główna, więc chyba by mi takiego numeru producent nie wyciął.
Sprawdzę po 18tej partycje. Jak nie pomoże to zerknę na baterię, chociaż jak grzebałem w UEFI by przestawić botowanie to data i godzina  była poprawna.

*

Offline ciastek1981

• 1134
  • 150
  • Sprzątam forum, usuwam reklamy oraz daję bany ;)
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 01, 2018, 17:18:41 pm »
Dlaczego 18.1, a nie 18.3? No i jak się robi /boot pod efi to chyba fat32 powinno być.

PS Przykład https://linuxiarze.pl/podzial-dysku-uefi/
« Ostatnia zmiana: Marzec 01, 2018, 19:53:51 pm wysłana przez ciastek1981 »

« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 01, 2018, 23:18:23 pm »
18.1 dlatego, że do niego znalazłem działający tutorial odnośnie RDPa.
Partycja /boot jest w ext2 ze względu, że na innej nie chciał mi program partycjonujący przepuścić dalej instalacji.

Problem rozwiązany. Błędny zapis w pliku FSTAB wykonany przez program partycjonujący podczas instalacji zapisał system plików ext4 dla partycji NTFS. Przy okazji podając złą ścieżkę montażu. Nie wiem jakim cudem to przez kilka resetów działało, ale po przestawieniu punktu montowania na prawidłowy i systemu plików na NTFS-3G wszystko wróciło do normy.

Dzięki wielkie za pomoc.

*

Offline ciastek1981

• 1134
  • 150
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 02, 2018, 00:32:44 am »
[Solved] lub [Rozwiązane] umieść na początku w temacie.

/boot stosuje się jak kombinujesz z jakimiś systemami plików typu XFS, ReiserFS, specyficzne sytuacje.
/boot/efi tworzy jeżeli nie masz dualboot'a i nie masz wydzielonej partycji na obraz efi.

Możesz ewentualnie dać link do tego tutorialu z RDP jakby ktoś szukał czegoś podobnego.

Edycja tematu.
« Ostatnia zmiana: Marzec 02, 2018, 10:23:58 am wysłana przez ciastek1981 »

« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 02, 2018, 08:55:21 am »
Temat poprawiłem.

Człowiek uczy się na błędach :) 500 MB na tą partycję /boot mnie nie zbawi, więc już zostawię to tak jak jest.

A jeśli ktoś będzie szukał działającego sposobu na RDPa to polecam w Mincie 18.1 ten tutorial http://c-nergy.be/blog/?p=10241. U mnie się sprawdził.

Edycja tematu.
« Ostatnia zmiana: Marzec 02, 2018, 10:24:23 am wysłana przez ciastek1981 »

*

Offline ciastek1981

• 1134
  • 150
Odp: [Rozwiązane] Linux Mint 18.1 - błąd systemd-update-utmp.service
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 02, 2018, 09:47:10 am »
Z tym /boot to ciągle ostatnio ktoś się pojawia, więc oprócz stosowania niestandardowego formatu plików, to ma to sens kiedy, szyfrujesz dysk, partycję systemową, korzystasz z LVMsoftware RAID albo wrzucasz sobie tam SystemRescueCd wraz z wpisem do GRUB. Czyli wszędzie tam gdzie zaistnieje potrzeba łatwego dobrania się do systemu w celu naprawy systemu lub odzyskania danych. Tyle teoria, bo ja się w to nie bawiłem.
« Ostatnia zmiana: Marzec 02, 2018, 10:11:07 am wysłana przez ciastek1981 »