Antywirus

• 6 replies
  • 1467 views
Antywirus
« dnia: Marzec 18, 2018, 13:50:49 pm »
Czołem
jakiś czas temu przeszedłem z Windowsa na Linuxa. Zainstalowałem wersję Linux Mint 18.3 "Sylvia" Cinnamon bo doczytałem się że wersja idealna dla początkujących użytkowników Linuxa. I muszę powiedzieć że jestem mega zadowolony, choć obaw miałem sporo. Ale jedna rzecz cały czas mnie nurtuje - czy powinienem zainstalować antywirusa? A jeżeli tak to jakiego? Szukałem po wielu forach i większość użytkowników Linuxa pisze że nie potrzeba. Ale czy na pewno? Większość czasu spędzam korzystając z Internetu, także w kontekście ściągania plików (z różnych kanałów :(). Czy nie powinienem zabezpieczyć kompa bardziej niż tylko systemowa zaporą? Czy jest możliwość "kontrolnego" przeskanowania kompa pod kątem antywirusów?
Z góry dzięki za pomoc i z góry sorki za pytanie które pewnie dla większości może okazać się "mało linuxowe" :)
Krzychu

*

Offline ciastek1981

• Respect Mod Authoritah!!!
  • 1185
  • 153
  • Sprzątam forum, usuwam reklamy oraz daję bany ;)
Odp: Antywirus
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 18, 2018, 14:48:56 pm »
Masz w ClamAV i nakładkę graficzną ClamTk (w archiwum forum jest trochę rekordów) w repozytoriach. Z tym, że trzeba ostrożnie używać gdyż niektóre deamony mocno obciążają system.

Weryfikujesz sobie sumy kontrolne pobieranych plików, korzystasz z https (np. wtyczka https EveryWhere), stosujesz docker'y dla aplikacji z niepewnych źródeł i tak dalej i tak dalej ...

Więcej można wygooglować (patrz tylko na daty poradników 2-3 lata wstecz maksimum)

https://seinecle.github.io/linux-security-tutorials/generated-html/step-by-step-guide-en.html

http://www.linuxtopia.org/LinuxSecurity/index.html
« Ostatnia zmiana: Marzec 18, 2018, 14:57:29 pm wysłana przez ciastek1981 »

*

Offline yahoob3

• 728
  • 121
  • Zgryźliwy tetryk
    • Organy Hammonda
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 18, 2018, 21:03:49 pm »
Jakiś czas temu zadałem pytanie, na forum wielu użytkowników (zaawansowanych) Linuksa i nie tylko, o to czy ktoś spotkał się z wirusem, malware, trojanem, czymkolwiek na Linuksa. Odpowiedzi stricte twierdzącej nie było. Clamem, o którym pisze Ciastek przeszukasz system głównie pod kątem zagrożeń windowsowych - i dobrze - nie będziesz źródłem tych zagrożeń dla znajomych :)
Zagrożenia linuksowe możesz znaleźć programami typu: rkhunter, czy chkrootkit, przy czym musisz wziąć pod uwagę występowanie tzw. false positive, czyli fałszywych trafień zagrożeń - na nieaktualnym programie może być ich sporo, co u niedoświadczonego linuksiarza może wywołać stan przedzawałowy ;)
Najogólniej - system jest tak bezpieczny, jak myślący jest jego użytkownik. Żeby uruchomić coś pod Pingwinem, musisz wyraźnie tego chcieć.
Zrozumiałe są Twoje obawy, ale to inny system, inna filozofia, inne nawyki. Pogódź się z tym.
Mint 18.3 Cinnamon, kern. 4.10; 64-bit na: Lenovo G500S z CPU Pent. 2020M 2.4 GHz*2; 6 GB RAM; GPU Intel+GeForce 720M;
LU#586742

« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 21, 2018, 14:40:45 pm »
Dzięki za pomoc. Niemniej powiem tak - zdurnieć można :( Sporo się naczytałem (także waszych wcześniejszych wpisów) i chyba jest więcej wpisów że antywirus na Linuxie jest zbędny, ale obawy są, pomimo że zdaje sobie sprawę że Linux to inna "bajka" niż Windows. Dodam że nie klikam we wszystko co popadnie, ale zdarza mi się ściągać pliki z różnych źródeł. I właśnie tego się boję że wraz z tymi plikami mogę jakiegoś syfa załapać. A z drugiej strony nie czują się (jeszcze) na tyle mocy w Linuxie aby instalować jakieś linuxowe antywirusy bo jak się doczytałem one też sporo problemów mogą przysporzyć :)

*

Offline yahoob3

• 728
  • 121
  • Zgryźliwy tetryk
    • Organy Hammonda
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 21, 2018, 15:07:01 pm »
Te obawy, to czystej wody przyzwyczajenie z Windows.
Jeśli ściągasz jakieś pliki, to linuksowego syfa raczej nie złapiesz. Prawdopodobieństwo jest znacznie mniejsze niż na Windows z porządnym antywirusem.
A windowsowe robale możesz sprawnie wyłapać ClamAV+ClamTk, zanim gdziekolwiek się rozlezą, bo nie mają możliwości same się uruchomić i nie znają terenu - struktura katalogów i systemu jest im obca.
Kiedy jeszcze używałem Clama, nie był uruchomiony w tle (clamav-daemon) tylko incydentalnie wskazywałem mu konkretne pliki lub katalogi do skanowania.
Jeśli piszesz, że nie klikasz gdzie popadnie... programy linuksowe instaluj tylko z oficjalnych repozytoriów lub zaufanych źródeł i spać możesz spokojnie.
Mint 18.3 Cinnamon, kern. 4.10; 64-bit na: Lenovo G500S z CPU Pent. 2020M 2.4 GHz*2; 6 GB RAM; GPU Intel+GeForce 720M;
LU#586742

« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 18, 2018, 11:33:43 am »
Przechodząc z Windowsa na Linuksa trzeba całkowicie pozbyć się przyzwyczajeń związanych z Windowsem. Jedno przyzwyczajenie jest związane właśnie z instalacja wszelakiego oprogramowania antywirusowego. Linux tak naprawdę nie potrzebuje czegoś takiego, chociażby dlatego, ze ciężko o takie wirusy na ten system i jak już na pewno zauważyłeś w Linuksie podczas instalacji czy dezinstalacji jakiegokolwiek programu, podczas zmian w ustawieniach systemowych czy ingerencje w pliki systemowe, system za każdym razem prosi o hasło,i może na początku być to uciążliwe, bo w Windowsie wystarczy raz zalogować się jako administrator... i właśnie dlatego min. Windows jest taki zawodny, bo złośliwe oprogramowanie nadając sobie uprawnienia administracyjne ma dostęp jak do plików systemowych, jaki ich modyfikacji, przez co system fiksuje do tego stopnia, ze trzeba go re-instalowac, w Linuksie nie ma takiej możliwości, bo za każdym razem jest potrzebne hasło. I po drugie Windows to straszny syfisz który pozostawia po sobie masę nadpisanych plików itd. zgłasza po aktualizacjach, które są zresztą uciążliwa, a w Linuksie nawet nie masz komunikatu o restarcie, bo jest zbędny chociaż restart robi dobrze każdemu systemowi, dlatego robie go mimo iż system tego nie wymaga, i używać Linuksa sprawiamy, że nasz sprzęt aż tak bardzo się nie zużywa. Kiedy przesiadłem się na Linuksa, zauważyłem ze mój laptop nie nagrzewa się tak bardzo, jak to miało miejsce z Windowsem.

*

Offline rrico

• 154
  • 6
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 20, 2018, 08:31:39 am »
No to się zgadza. Bo omijasz całą machinę komercyjną typu: zróbmy system, spowodujmy uzależnienie od niego jak największej liczby ludzi żeby zyski były większe, a do tego zawrzemy umowy z wykonawcami oprogramowania współpracującego typu właśnie płatne antywiry, niech chłopaki też zarobią, bo przecież mamy prawo rynku, popyty - podaże i takie tam.
Z drugiej strony masz ludzi, którzy mówią stop, ja wysiadam, nie mam ochoty napędzać maszynki, jest do wyboru coś, co jest legalnie za darmo i nie muszę nawet mieć antywira na to. No i dostajesz szybki, fajny, bezpieczny system, do tego w milionie dystrybucji do wyboru, zależnie co potrzebujesz. A dobra wiadomość jest taka, że to nie fantastyka - to rzeczywistość :)
----------------------
Linux Mint 18.2 Mate/Cinnamon x64 | lap Toshiba satellite A350
Ubuntu Mate 16.04.2 x64 | klocek składak (offline)