różnice między upgrade Debiana i Ubuntu

• 0 replies
  • 271 views
*

Offline eskimoss

• **
  • 62
  • 0
różnice między upgrade Debiana i Ubuntu
« dnia: Kwiecień 29, 2018, 17:18:17 pm »
Pytania do użytkowników Debiana.

1. W jaki sposób Debian testing staje się stable? Czy sprowadza się to do zmiany nazw pakietów, czy nazwy się nie zmieniają, a po prostu wszystkie paczki są przenoszone do odpowiedniego repozytorium?

Pytam, bo chciałbym potestować Debiana z KDE, ale obecnie w stable jest 5.8, czyli bardzo już stara wersja, a w testing 5.12 czyli taka jak w najnowszym Kubuntu. Ale potem chciałbym używać stable jak już ta 5.12 wejdzie do następnego stable.

Dlatego chcę wiedzieć czy jak teraz zainstaluję testing, to wystarczy zmienić nazwę w repozytoriach i będę miał stable, czy też nawet jak zmienię w odpowienim momencie nazwę w repozytoriach, to i tak mi zacznie po aktualizacji instalować te same paczki czyli 5.12 tylko ze zmienioną nazwą.

2. Zastanawiałem się czy dużo się różni aktualizacja Debiana z obecnego stable na następne stable pod względem ilości danych / paczek i prawdopodobieństwa wywalenia? Czy da się to porównać do upgrade z Ubuntu LTS na następne LTS?

Z tego co czytałem, to Ubuntu LTS jest oparte na testing. Ale w testing są w sumie i tak świeże paczki, one są chyba w unstable dwa tygodnie. To by znaczyło, że w sumie upgrade z Ubuntu LTS na następne LTS niesie w sobie większe możliwości, że coś się posypie niż przy aktualizacji Debiana ze stable na następne stable? Czy dobrze mi się wydaje?

W sumie chcę przejść na dystrybucję rolling i zastanawiam się, czy to jest duża różnica między przechodzeniem między jednym Ubuntu LTS a kolejnym LTS (za pomocą upgrade a nie świeżej instalacji), a przechodzeniem od jednego stable do następnego stable.