Autor Wątek: kernel panic i co dalej?  (Przeczytany 401 razy)

Offline LM

• Miętowa sadzonka
  • **
  • Punkty: 0
  • LM18.3 Intel(R) Core(TM)2 CPU6300@1.86GHz
kernel panic i co dalej?
« dnia: Czerwiec 26, 2018, 10:41:06 am »
Wybaczcie pisownie ale został mi tylko kiepski telefon.
LM18.3 Mate 32 bit po 7 dniach nagle rozkraczył sie bez specjalnego powodu. Wczesniej chodził bez zarzutu.Grub staruje normalnie ale dalej nic nie działa. Ani XP jako 2 system ( prosi o CD z systemem aby uruchomić odzyskanie) nie można uruchomi recovery (code=0x0000000b), ani nic z LIVECD.
Moje pytanie? Co dalej można próbować aby nie spieprzyc  jeszcze bardziej systemu? Zalezy mi na odratowaniu XP bardziej niż na LM. Jadro 4.10.0-38-generic. Przy jadrze nic nie grzebałem przy systemie tez.
Pomóżcie!  Nie mam 2 kompa a swoja firmowa robotę musze zrobić A- migawka była robiona przed tym zdarzeniem
Jeszcze:
Jak uruchamiam LiveCD:
kernel panic - not syncing: VFS: unable to Mount root fs on unknown-block(0,0)
Udalo mi się wejść do systemu jako grub>. Widzę partycje i pliki. Ale jak przywrócić system?
Grub leży na tym samym dysku. Jest  1 dysk.
W grubie mam tylko 1 kernel. A inne niewiem jak załadować?
Sprawdzałem niedawno smart i niebyło nic ciekawego.
Dysk na pewno nie jest przepełniony.
Nie mogę uruchomi  żadnej płyty z Mintem ani Gparted
To jakies fatum .
Wszystko zaczelo sie od tego:

Aktualnie:
udało się przywrócić XP (ale bez dostępu do klawiatury  przy logowaniu) oraz LM18.3
Jak to zrobiłem (niestety bez pomocy forum).
Sprawdziłem dysk za pomocą "CHDSK /R" dwa razy
W XP uruchomiłem z płyty instalacyjnej  naprawę systemu wybierając "R"
Otrzymywałem komunikat o braku pliku "system" w katalogu windows/system32/config/system
Jednak te pliki leżały na swoim miejscu i nic poza sprawdzeniem tego faktu nie zrobiłem.
Po nieudanej próbie odpalenia XP  uruchomiłem z płyty instalacyjnej  powtórzyłem naprawę systemu wybierając "R"
XP zadziałał z opcją "Ostatni dobry rozruch"
Otwarłem normalnie XP - została zmieniona rozdzielczość (brakowało sterownika VGA)
Przywróciłem system XP  z zapisanej migawki i po ponownym rozruchu wszystko było cacy.
Po ponownym kilkukrotnym jednak rozruchu  okazało się że jestem bez dostępu do klawiatury  przy logowaniu.
O dziwo LM18.3 wystartował bez problemu.
Obecnie doinstalowałem poprawkę do jądra (ale w repo była oznaczona na czerwono) i wydaje
się wszystko OK. Ciekawe jak długo?
Aktualizacja:
W pewnym momencie też wymieniłem baterię. Ale ta którą wyjąłem była OK. Przynajmniej napięcie . 3,1V .
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 28, 2018, 08:27:46 am wysłana przez LM »

Offline dedito

• Urząd Porządkowy
  • Miętowy krzew
  • Punkty: 175
Odp: kernel panic i co dalej?
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 26, 2018, 11:21:40 am »
A Grub jest na tym samym dysku?
Próbowałeś ładować inne kernele?
Trzeba by obejrzeć z poziomu gparted czy struktura partycji jest w porządku i przy okazji przejrzeć tablicę smart i zajętość dysku.

Aktualizacja: mam wrażenie, że wciąż startujesz z dysku zamiast uruchomić system z live-cd lub usb.
Jak masz dostęp do konsoli gruba to sprawdź komendą ls jakie napędy widzi a jakie są zdefiniowane w /boot/grub/grub.cfg
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 27, 2018, 18:23:47 pm wysłana przez dedito »

Offline Ender

• Dorodna miętowa sadzonka
  • Punkty: 10
Odp: kernel panic i co dalej?
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 28, 2018, 08:12:03 am »
Mi kernel panic wyskoczył po zmienie aktualizacji jądra, nie zrobiłeś przypadkiem? System był też wiechliwy, bo bateria siadała (pastylka na płycie), wymieniłem i zadziałało. Może to zbieg okoliczności, to takie moje laickie przemyślenia.