Błedy na wielu linuxach i komp !!!

• 8 replies
  • 504 views
*

Offline aarcis

• *
  • 4
  • 0
Błedy na wielu linuxach i komp !!!
« dnia: Lipiec 25, 2018, 02:23:40 am »
Witam, Borykam się z linuxami od 2 lat, gdyź wszystko co robię to zle działa.
Windows najgorzej, malware, lewe certyfikaty, nie wiem czy padlem ofiarą cyber ataku na hardłer, np na asusie bios uefi ma inną date niż na www producenta. Nie daje mi to spokoju a kiedys bylem adm seci, teraz na rencie.
Prosze spjrzec np. na macu parrot4.1 dmesg gen. takie błedy:

[    3.212317] usb 1-4: can't read configurations, error -22
[    9.911287] EXT4-fs (sda2): re-mounted. Opts: errors=remount-ro
[    2.803077] ACPI: \_SB_.PCI0.IXVE.IGPU: failed to evaluate _DSM
[    0.000000] secureboot: Secure boot could not be determined (mode 0)
[    0.043751] PCI: not using MMCONFIG
[    2.237348] intel_idle: does not run on family 6 model 23
[    2.238748] AMD IOMMUv2 functionality not available on this system
[    2.669134] ehci-pci 0000:00:04.1: cache line size of 256 is not supported
[    2.681821] ehci-pci 0000:00:06.1: cache line size of 256 is not supported
[    5.357436] PM: Image not found (code -22)
[   12.720545] snd_hda_codec_realtek hdaudioC0D0: ALC889A: SKU not ready 0x400000f0
[   13.516603] uvcvideo 1-4:1.0: Entity type for entity Processing 3 was not initialized!
[   13.516606] uvcvideo 1-4:1.0: Entity type for entity Camera 1 was not initialized!
[   28.167827] IPv6: ADDRCONF(NETDEV_UP): eth0: link is not ready
[   28.169314] IPv6: ADDRCONF(NETDEV_UP): eth0: link is not ready
[   28.305292] IPv6: ADDRCONF(NETDEV_UP): wlan0: link is not ready
[    3.212314] usb 1-4: invalid descriptor for config index 0: type = 0x2, length = 3

--- może ktoś pomorze... bo szlak mnie trafi.

albo tworzą się dziwne pliki na różnych dystr:

0 o zerowej pojemnocs, czy .autorelabel w /

Pod wind pojawiły mi sie dziwne urządzenia, najwięcej ukrytych, mam z 5 lapk, i 5 desktop.
błedy ACPI, bugi biosu albo na rożnych dystr.c jednakowe ustawienie domyslne ufw, z portam
netbios-ns czy 445..

na fb : https://www.facebook.com/HyperInny/

umieszczme fotki anomalie, np na tel android z sim2 pokazuje 3 karty a aktualizacje z datą 1970..

KOSZMAR..

Pozdr

Brak znaczników code -#, post pod postem. Prosimy o używanie opcji edycji tekstu.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 25, 2018, 10:03:09 am wysłana przez ciastek1981 »

*

Offline mariusz_sz

• **
  • 69
  • 0
Odp: Błedy na wielu linuxach i komp !!!
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 25, 2018, 07:49:49 am »
Cześć

Nie napisałeś zbyt wielu danych, jakie komputery, jaka konfiguracja, jakie LINUXY - ogólnie Ci powiem, że jestem zaskoczony tym jakie masz podejście jako były admin. Sam jestem adminem 150 maszyn i gdybym naprawdę codziennie czytał wszystkie LOGI to byłbym już siwy, łysy ( o kurde jestem :) ) i miał wiele nieprzsespanych nocy bo nie ma systemu i komputerów, które nie sypią błędami - KAŻDE SYPIĄ - trzeba rozróżnić tylko, które są błędami a które nie. We wszystkich systemach są bugi, z którymi - albo chcesz żyć albo chcesz się łoić do upadłego a efekty będą baaardzo mizerne.

np.:

Twój błąd:

[    9.911287] EXT4-fs (sda2): re-mounted. Opts: errors=remount-ro
https://askubuntu.com/questions/563668/how-to-fix-ext4-fs-sda1-re-mounted-opts-errors-remount-ro

Dalej:

[    2.238748] AMD IOMMUv2 functionality not available on this system
https://www.linuxquestions.org/questions/linux-hardware-18/amd-iommuv2-functionality-not-available-on-this-system-4175589036/

Jak widzisz NIE SĄ TO BŁĘDY a INFORMACJE, którymi nie trzeba się martwić (chyba, że chcesz się martwić...)

Wszystkie rzeczy, które wrzuciłeś da się wygooglować i są opisane:

np.:
secureboot: Secure boot could not be determined (mode 0)
https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=1451071

Co do zerowych autorelabel
https://unix.stackexchange.com/questions/329311/weird-files-in-root-directory-is-secure-to-delete-them

Z tego co dałeś błędy - to moim zdaniem próbujesz zainstalować przestarzały system na zbyt nowy sprzęt lub odwrotnie - za nowy system dla starego laptopa

Nie ma opcji aby np. zainstalować Minta 18 na 18 letnim laptopie....
« Ostatnia zmiana: Lipiec 25, 2018, 08:29:34 am wysłana przez mariusz_sz »
Mariusz :)

*

Offline aarcis

• *
  • 4
  • 0
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 26, 2018, 17:40:48 pm »
Tak, jestem przewrazliwiony i za szybko chcę wszystko wiedzieć i kontrolowac..
Dzięki wielkie za odzew, sprzętu mam ogroma, najn. laptop i7 8gb 2xssd, w sumie ok 10 lap. 10 desktopow.. i routery, reapitery nawet kupiłem firewalla sprzetowego i tv na anroidzie. Pacowalem 10 lat temu admin lan w MS i SAP, ale linux ma olbrzymie możliwości i kontrola czy modyfikacje.. windows ogranicza . Chyba TAILSa udało mi się zapisac wg procedury ze strony (2 usb 8gb ) 90% zaufania.. Pdoba mi się Parrot i Mint. Na Arch poległem na razie.

Pozdrawiam.
(teraz ust iptables, ssh i shftp oraz zdalnym pulpitem... ,  skrypty w bashu..   

*

Offline mariusz_sz

• **
  • 69
  • 0
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 27, 2018, 07:36:43 am »
Czyli sam sobie odpowiedziałeś  ;)

Mając tyle klocków nie ma opcji aby wszystko działało poprawnie  ;D Sam mam w firmie SonicWall NSA 3600 i gdybym czytał wszystkie spływające logi to już bym siedział w wariatkowie nie mówiąc o 4 serwerowniach ::) ::) ::) ::)

Co do Arch Linux to polecam Manjaro - bawię się nim i uczę i powiem Ci, że jest to jedna z lepszych jak nie najlepsza dystrybucja Archa.

P.S. Polecam od czasu do czasu oderwać się od elektroniki i sobie pobiegać albo pojeździć na rowerze  ;)

DZISIAJ TAK W OGÓLE JEST DZIEŃ ADMINISTRATORA - więc każdemu adminowi życzę jak najmniej błędów w logach  ;) :D ;D
« Ostatnia zmiana: Lipiec 27, 2018, 07:43:57 am wysłana przez mariusz_sz »
Mariusz :)

*

Offline aarcis

• *
  • 4
  • 0
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 27, 2018, 18:05:36 pm »
Bawiłem się Manjaro , ale miałem problemy z updatem, a właściwie z prawidłowym kluczem, jak w archu, nie wiem trzeba było inicjować swój a potem upgrade.. ale szyfrowanie  na poziomie gruba fajne.. Cóż ja polecam PARROTA4.1, Baiwię się od ver. 3.7.. Ma wszystko, i na debianie, łatwo startuje apacha2, ssh, nie wiele updatuję.. i ładne MATE. Poprzednie wersje szwankowały albo iso lewe.. ale ma z marszu gotowego QWMU/KVM z gr. VirttMangerem, uruchomiłem (instalowałem) jednoczesnie winxp, win8, win10, albo ti;sa + roboloinux, umiescilem na uoutubie , i  jak tora z NYC uruchomiłem, hehe, to chodziło wszystko szybciej niż sam win. minta na virtualboxie jednego i mi pod win sie dusił.. poszukaj PARROT+LVM+TOR, wlasnie i wszystko real nagrywanie...

A z innej beczki meczę zdalne pulpity, co to za cholerstwo NX machine czy coś, działa ale usera załozyło pod wind i linuxem i po 100mb wazy..
mam backupy bo coś mi smierdzi:

https://www.dobreprogramy.pl/NoMachine,Program,Windows,86396.html

znacie ??

*

Offline aarcis

• *
  • 4
  • 0
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 28, 2018, 01:11:55 am »
no i nomachine uwaliło najpierw win8, backup nie pomogł, na mincie zyje ale do erase..

instaluje linuxa, wyl secure boot, i virtualnie na xenie kvm pociagne, moze wykupie wps, pare netow przyda sie..
tylko backapuje a miałem remastering zglebic..
pod parrota robie sobie upraszczacze postinstalacyjne.. qrde skad malwer, moze sie komus nie podoba to co robie.. 3-4 lata i bede skladal i kmpilowal wlasne rozw. niech tylko jakis ogon smuga zostanie... a soft kupie od fachowcow a nie bede setki iso przerzucal

*

Online kris777

• 226
  • 52
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 28, 2018, 11:40:31 am »
Z luźnego przeczytania twoich opisów wynika iż jesteś doświadczonym / obeznanym w temacie systemów itd user-em... ja osobiście nie wszystko "skumałem" co wypisujesz jednak dziwi mnie iż jak piszesz że coś Ci tam uwaliło system a backup nie pomógł ? .... a z Clonezilli czasem korzystasz ... backupy poszczególnych partycji i moim zadaniem po kłopocie. Są pewnie inne oparte o  rsync  np. Timeshift ...ale mając kilka systemów na PC czasem ten program potrafi wyrządzić więcej szkód :-) .... i czasem trzeba by korzystać z Live CD ...a to więcej kombinacji i niepewności niż w Clonezilli
« Ostatnia zmiana: Lipiec 28, 2018, 12:09:11 pm wysłana przez kris777 »

*

Offline aarcis

• *
  • 4
  • 0
Odp: Linux Mint Zawiesza się podczas uruchamiania
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 28, 2018, 15:52:26 pm »
To nie takie proste w lapku z 2 hd.. malwer przedostal sie na partycje zaszyfrowaną i atakował po restorze wiec odvirusowalem z nosnikow rescuee i teraz zainstalowalem win7+mint19+parrot4.2+Kali, na ssd, zrobiłem jego clona 128gb i uzywam kali virtualnie z quema/kvm z parrota, z Nat lub mostkiem, na 2 vpn, i mam tailsa na usb dla tora..

*

Offline aarcis

• *
  • 4
  • 0
Odp: Linux Mint Zawiesza się podczas uruchamiania
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 28, 2018, 15:54:58 pm »
walcze z ust. by cały ruch sieciowy przekierowac do goscia by gospodarz był przezroczysty..