+Wine - co wpisać podczas instalacji programu

• 10 replies
  • 583 views
+Wine - co wpisać podczas instalacji programu
« dnia: Lipiec 28, 2018, 20:23:10 pm »
Moim podstawowym problemem podczas instalacji pierwszego w ogóle programu od wine jest wpis podczas instalacji w oknie : "Ustawienia programów konsoli". Próbowałem wpisać nazwę program.exe zaczerpniętą z dokonanej już instalacji pod windowsem, ale nic z tego nie wyszło. Programu oczywiście nie zainstalowałem, właśnie z tego powodu. Proszę i jakąś pomoc w temacie.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 22, 2018, 00:17:31 am wysłana przez universis »

*

Offline yahoob3

• 799
  • 121
  • Zgryźliwy tetryk
    • Organy Hammonda
Odp: Wine - co wpisać podczas instalacji programu
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 28, 2018, 22:38:28 pm »
Wine?... pobaw się PlayOnLinux jest w Menedżerze oprogramowania. To "nakładka graficzna" na Wine... może będzie łatwiej?
« Ostatnia zmiana: Lipiec 28, 2018, 23:22:11 pm wysłana przez yahoob3 »
Mint 18.3 Cinnamon, kern. 4.10; 64-bit na: Lenovo G500S z CPU Pent. 2020M 2.4 GHz*2; 6 GB RAM; GPU Intel+GeForce 720M;
LU#586742

*

Offline jury

• 176
  • 31
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 29, 2018, 17:50:17 pm »
Moim podstawowym problemem podczas instalacji pierwszego w ogóle programu od wine jest wpis podczas instalacji w oknie : "Ustawienia programów konsoli". Próbowałem wpisać nazwę program.exe zaczerpniętą z dokonanej już instalacji pod windowsem, ale nic z tego nie wyszło. Programu oczywiście nie zainstalowałem, właśnie z tego powodu.

Nie do końca rozumiem co chcesz uzyskać? Czy zainstalować aplikację od nowa na linuksie przez wine czy uruchomić przez wine zainstalowaną aplikację na windowsie po przeniesieniu jej na linuksa? Jeśli to drugie, to może nie do końca być to proste potrzebna jest większa ilość informacji, przede wszystkim o jaką aplikację chodzi? Natomiast jeśli masz wersję instalacyjną, to w terminalu wchodzisz do katalogu gdzie jest instalator:
cd /katalog/z/instalką/i uruchamiasz plik instalacyjny za pomocą wine ( załóżmy, że jest to setup.exe ):
wine setup.exei dalej już działasz jak by to było na windowsie a po zainstalowaniu wchodzisz do katalogu gdzie aplikacja została zainstalowana i uruchamiasz ją przez wine ( załóżmy, że aplikacja nazywa się progarm.exe ):
cd /katalog/gdzie/zostala/zainstalowana/aplikacja wine program.exe
Ale tak czy inaczej, podaj nazwę tej aplikacji, bo być może trzeba dograć jakieś inne rzeczy ( dll'ki itp ) żeby to działało.
Albo jak Kuba wyżej zaproponował, użyj PlayOnLinux, to jest graficzne gui do wine, a do tego każdą grę/aplikację instaluje w oddzielnym prefiksie i ma wiele gotowych skryptów które zdecydowanie ułatwiają instalację, szczególnie jeśli trzeba dogrywać dll'ki, "podłubać" w rejestrze itp:
https://www.playonlinux.com/pl/supported_apps.html
« Ostatnia zmiana: Lipiec 29, 2018, 17:51:52 pm wysłana przez jury »

« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 04, 2018, 21:55:36 pm »
Chce zainstalowac IrfanView. Wykonałem to polecenie : wine setup.exe - wszedłem do katalgu gdzie jest

iview442_setup.exe i wpisałem w shell'u : wine iview442_setup.exe potem enter.

Okazało się że potrzebny jest plik MFC42.DLL - więc z 32 bitowej (irfan jest 32 bitowy) 7windows ściągnąłem i wkleiłem w 3 miejsca : .wine/drive_C ,  .wine/drive_c/windows  i .wine/drive_c/windows/system32. Teraz to polecenie instalacyjne dalej woła o ten plik mimo że on w/g tego co woła instalator - tam jest. Po wypisaniu polecenia "wysypuje"się 17 linijek tekstu w których od 1 do 16 chce tego pliku MFC42.DLL a w ostatniej jest tak :

err:module:LdrInitializeThunk Main exe initialization for L"Z:\\home\\janusz\\.wine\\drive_c\\iview442_setup.exe" failed, status c0000135

Moje pognębienie tym problemem jest większe , bo za ścianą mam drugi laptop i tam instalacja na identycznym linux 18.1 64 bit poszła bez takich mozolnych prób przełamania trudności - po prostu "przeleciały paski postępu" i tyle - wszystko hula, a tu taki zong.

*

Offline yahoob3

• 799
  • 121
  • Zgryźliwy tetryk
    • Organy Hammonda
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 04, 2018, 22:27:45 pm »
Zainstaluj mono i gecko:
sudo apt install wine-mono wine-geckoIrfan jest 64 bitowy: https://www.irfanview.com/64bit.htm lub 32 bit (https://www.irfanview.com/main_download_engl.htm)
Mint 18.3 Cinnamon, kern. 4.10; 64-bit na: Lenovo G500S z CPU Pent. 2020M 2.4 GHz*2; 6 GB RAM; GPU Intel+GeForce 720M;
LU#586742

*

Offline jury

• 176
  • 31
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 05, 2018, 07:46:55 am »
Okazało się że potrzebny jest plik MFC42.DLL - więc z 32 bitowej (irfan jest 32 bitowy) 7windows ściągnąłem i wkleiłem w 3 miejsca : .wine/drive_C ,  .wine/drive_c/windows  i .wine/drive_c/windows/system32. Teraz to polecenie instalacyjne dalej woła o ten plik mimo że on w/g tego co woła instalator - tam jest.

To nie działa tak, że wgrywasz dll i po kłopocie :) Trzeba jeszcze skonfigurować wine, robi się to w aplikacji winecfg w zakładce "Biblioteki" gdzie dla każdej dogrywanej dll'ki należy stworzyć odpowiednią regułę. Można to zrobić też "automatem", czyli instalujesz winetricks i w terminalu wpisujesz"
winetricks mfc42
Winetricks ściągnie z sieci odpowiednie pliki ( w tym przypadku mfc42.dll ) wgra je w odpowiednie miejsce i stworzy odpowiednią regułę w "konfiguracji winecfg"

« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 05, 2018, 20:25:49 pm »
Dziękuję - pomogło z tyn winetricks - Irfan zainstalowany. No może na koniec może ktoś dopisze jakieś linki gdzie "uczciwie" można poczytać o wine ?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 08, 2018, 13:02:21 pm wysłana przez universis »

*

Offline ciastek1981

• 1219
  • 153
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 08, 2018, 16:41:40 pm »
Jeżeli temat uważasz za zakończony to w pierwszym poście, w temacie na początku, dopisz [Rozwiązane], [Solved] lub [ + ].

Nie ma potrzeby żeby zgłaszać to do moderacji.

*

Offline jury

• 176
  • 31
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 10, 2018, 09:59:04 am »
No może na koniec może ktoś dopisze jakieś linki gdzie "uczciwie" można poczytać o wine ?

Jeśli język angielski nie jest problemem ( choć od lat obiecują, że będzie po polsku ) to najlepsza będzie oficjalna dokumentacja:
https://wiki.winehq.org/FAQ
https://wiki.winehq.org/Wine_User%27s_Guide
Co do stron polsko-języcznych, to nic nie kojarzę.

« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 13, 2018, 10:07:09 am »
Dziękuję za pomoc. Temat do zamknięcia.

*

Offline yahoob3

• 799
  • 121
  • Zgryźliwy tetryk
    • Organy Hammonda
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 13, 2018, 21:30:41 pm »
Nie przesadzaj z tym code.
W znacznikach code zamieszczamy tylko zasadniczo to, co wyświetla terminal, lub to, co mamy w nim wpisać. W znacznikach quote cytujemy, np. wypowiedź "przedpiścy", do której się odnosimy.
Czyli znaczniki (bez spacji):
[ code ] np. sudo apt install program [ /code ],
lub
[ quote ] Jeżeli temat uważasz za zakończony to w pierwszym poście, w temacie na początku, dopisz [Rozwiązane], [Solved] lub [ + ]. [ /quote ]
Wygląda to później tak:
np. sudo apt install program
Jeżeli temat uważasz za zakończony to w pierwszym poście, w temacie na początku, dopisz [Rozwiązane], [Solved] lub [ + ].
LU#586742