dodatkowe uwierzetylnienie

• 40 replies
  • 940 views
*

Offline kris777

• 180
  • 50
Odp: dodatkowe uwierzetylnienie
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 07, 2018, 15:47:21 pm »
ale do czego lepsze ? :-) ...trochę enigmatyczne to pytanie.... a co do szukania to już chyba podano linki co konkretnie to : su / sudo można poczytać.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 07, 2018, 15:55:19 pm wysłana przez kris777 »

*

Offline tashunka

• *
  • 16
  • 0
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 07, 2018, 19:39:02 pm »
wpisałem w terminalu sudo passwd root i wyskoczyło "prosze podac nowe hasło do unix" podałem nowe hasło 8 liter i niby zatwierdził wiec wchodze na dodatkowe uwierzytelnienie aby móc zainstalować aktualizacje i znów wychodzi to samo: "W celu uruchomienia programu synaptic package manager wymagane jest dodatkowe uwierzetylnienie" wiec wpisuje moje hasło które dopiero ustaliłem w terminalu składające sie z 8 liter i nic ciagle to samo: " your authentication attempt was unsuccessful. Please try again?

*

Offline dedito

• 208
  • 109
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 07, 2018, 20:10:41 pm »
To odpal tymczasowo synaptica z termianala jako root.
Tu pewnie chodzi o hasło do menadżera haseł, a co tam tym zarządza w mincie z cinnamonem to nie wiem, zapewne masz to w panelu sterowania pod tytułem hasła, konta ...

*

Offline tashunka

• *
  • 16
  • 0
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 09, 2018, 10:45:37 am »
tu przedszkole a u mnie jeszcze żłobek czyli mam wpisać w terminalu synaptic root i co dalej? Też jest w lewym rogu jest System/Miejsca/Programy(w nie wiem czy to panel sterowania o którym piszesz) System/preferencje/internet/sieć/hasła i klucze ale nie wiem co tam dokonać Pozdrawiam ze żłobka :)

*

Offline dedito

• 208
  • 109
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 09, 2018, 12:16:31 pm »
W terminalu wpisz:sudo synaptic

*

Offline ciastek1981

• 1134
  • 150
  • Sprzątam forum, usuwam reklamy oraz daję bany ;)
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 09, 2018, 12:22:33 pm »
Żłobek, a więc obrazkowo ... Czy dany użytkownik jest przypisany do grupy sudo

Każdy kolejny użytkownik przypisany do grupy sudo będzie miał konto administratora
- Typ Konta [ Administrator ]

« Ostatnia zmiana: Sierpień 09, 2018, 12:35:55 pm wysłana przez ciastek1981 »

*

Offline tashunka

• *
  • 16
  • 0
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpień 12, 2018, 20:31:18 pm »

dzieki zrobiłem wpisałem sudo synaptic w terminalu i wyskoczyło okno menadzer pakietów synap[tic jako administrator i co dalej? Ps własne filtry uszkodzone są puste

*

Offline dedito

• 208
  • 109
« Odpowiedź #22 dnia: Sierpień 12, 2018, 21:14:53 pm »
Nie wiem o jakie filtry chodzi ale dalej czekamy na resztę danych (patrz post #20)

*

Offline tashunka

• *
  • 16
  • 0
« Odpowiedź #23 dnia: Sierpień 14, 2018, 11:36:53 am »
Kiedyś dowiedziałem sie ze tak naprawia się uszkodzone filtry ale wracając do tematu w poscie nr 20 nie wiem jak zrobić zeby mi wyskoczyła taka ikona z administratorem ze zdjeciem. Kolega który montował mi minta zrobil ze mnie administratora i dał hasło. To co mam nacisnąc lub napisac zeby tego roota zatwierdzic?

*

Offline yahoob3

• 683
  • 121
  • Zgryźliwy tetryk
    • Organy Hammonda
« Odpowiedź #24 dnia: Sierpień 14, 2018, 12:41:47 pm »
W dalszym ciągu nie wiemy o jakie "filtry" ci chodzi - to raz.
A dwa: jakiego środowiska graficznego używasz? Cinnamon, XFCE, Mate?
Będzie łatwiej podać ścieżkę do tego obrazka.
Najprościej będzie jeśli wkleisz na forum wynik komendy
groups NAZWA_TWOJEGO_UŻYTKOWNIKAz terminala kopiujesz Ctrl+Shift+C, wklejasz na forum "normalnie" Crtl+V.
Pamiętaj o znacznikach [ code ]
Mint 18.3 Cinnamon, kern. 4.10; 64-bit na: Lenovo G500S z CPU Pent. 2020M 2.4 GHz*2; 6 GB RAM; GPU Intel+GeForce 720M;
LU#586742

*

Offline tashunka

• *
  • 16
  • 0
« Odpowiedź #25 dnia: Sierpień 14, 2018, 19:11:01 pm »
ok filtry już zostawmy teraz to co mi napisałeś
Pamietam ze chyba uzywam srodowiska cinnamon i wkleje wynik komendy na forum ale nie wiem za bardzo jak działać tzn
Kod: [Zaznacz]
groups NAZWA_TWOJEGO_UŻYTKOWNIKA
Pamiętaj o znacznikach [ code ]

moja odpowiedż:
-wpisuje Kod: i co mam potem wpisac [Zaznacz] czy tylko zaznaczyć ale jak
-czy potem wpisac groups NAZWA_TWOJEGO_UŻYTKOWNIKA czy to wyskoczy po wpisaniu kod i co tam wpisac hasło które mi ustalił kolega co mi zakładał minta bo ja nie wiem chyba hasło nie jest nazwa użytkownika moze nazwe zrobił moje dane osobowe nie wiem co wpisac po groups
-tez nie wiem o jakich znacznikach code pamietac Mam tez zapisane ze mój to linux ubuntu Rosa tylko juz nie wiem czy debian czy jessie bo sa dwa dalej ujete
 Pozdrawiam i dziekuje za cierpliwość

*

Offline yahoob3

• 683
  • 121
  • Zgryźliwy tetryk
    • Organy Hammonda
« Odpowiedź #26 dnia: Sierpień 14, 2018, 20:53:15 pm »
Innymi słowy...
Otwórz terminal (np. Ctrl+Alt+T), pojawi się w lewym górnym rogu napis, w którym będzie znak @. Literki na lewo od znaku at (bo tak się on nazywa) to nazwa Twojego użytkownika.
Wpisz teraz w terminalu:
słowo groups, potem naciśnij spację i napisz nazwę Twojego użytkownika, naciśnij enter. Tu hasła nie powinno być. Zaznacz myszką tekst, który się wyświetlił, skopiuj (Ctrl+Shift+C) i wklej na forum.
Wybacz, ale prościej się nie da.
Jeśli terminal poprosi o hasło, poproś kolegę, który instalował ci system, żeby zrobi to jeszcze raz - tym razem poprawnie.
Mint 18.3 Cinnamon, kern. 4.10; 64-bit na: Lenovo G500S z CPU Pent. 2020M 2.4 GHz*2; 6 GB RAM; GPU Intel+GeForce 720M;
LU#586742

*

Offline tashunka

• *
  • 16
  • 0
« Odpowiedź #27 dnia: Sierpień 15, 2018, 17:36:45 pm »
Dzięki za łopatologiczne wytłumaczenie otóż w terminalu mam tak: l@ubuntu-$ i tutaj wpisuje co chce wpisałem groups i hasło które mi zostawił bo innego nie mam ale nic nie działa nie ma takiego użytkownika. Niestety z tym kolegą nie mam kontaktu bo się wypiął na mnie i innych znajomych  :(

*

Offline tashunka

• *
  • 16
  • 0
« Odpowiedź #28 dnia: Sierpień 15, 2018, 17:48:27 pm »
znalazłem System>Administracja>Użytkownicy i grupy.  i tam mam ustawienia użytkowników: litera I typ konta: własne hasło: bez pytania podczas logowania

*

Offline yahoob3

• 683
  • 121
  • Zgryźliwy tetryk
    • Organy Hammonda
« Odpowiedź #29 dnia: Sierpień 15, 2018, 17:57:41 pm »
Twój użytkownik nazywa się małe L. To te "literki" po lewej od @. Jak się okazuje nieopatrznie użyłem liczby mnogiej.
Otwórz terminal i wpisz tylko: "groups l" bez cudzysłowu i po prostu naciśnij enter. Żadnego hasła tu nie potrzeba.
LU#586742