Forum Linux Mint Polska
[SOLVED] Partycjonowanie SSD - Wersja do druku

+- Forum Linux Mint Polska (https://forum.linuxmint.pl)
+-- Dział: Wsparcie (https://forum.linuxmint.pl/forumdisplay.php?fid=203)
+--- Dział: Przedszkole Linuksa (https://forum.linuxmint.pl/forumdisplay.php?fid=177)
+--- Wątek: [SOLVED] Partycjonowanie SSD (/showthread.php?tid=888)Partycjonowanie SSD - matadrox - 26-03-2020

Posiadam dwa dyski: hdd 1TB oraz skromny SSD 128GB - na którym znajduje się  system Windows wraz z partycją efi/boot. Na tymże dysku, mam jeszcze ponad 50GB wolnego miejsca, które chciałbym wykorzystać dla nowej partycji montowanej jako / W Gparted wygląda to dokładnie tak, jak na zrzucie [Obrazek: DS0sovnl.png] Istotne jest na ten moment, zachowanie działającego win10 - jeśli takowe nie możliwe, bądź obarczone wysokim ryzykiem, to odpuszczamy temat. Zasadnicze pytanie, to czy za pomocą Gparted wystarczy, że: a) stworzę nową partycję, b) zmniejszę, aktualną. Ewentualnie, może istnieje inny program do obsługi dysków, który bezpieczniej utworzy nową partycję, w miejsce wolnego miejsca? Gotów na baty. Jedziem.

Wydzielono do nowego wątku.Co do zasad: Nie podłączamy się pod cudze wątki.

Dodano po pewnym czasie:
Ok. Wiem już, że maksymalna ilość jaką mogę uzyskać z tego, bez naruszania istniejących danych, to 16GB. Powyżej tego rozmiaru, dane zostaną naruszone, tak więc stracę działanie W10. Czy zatem te 16GB wystarczą na prawidłowe działanie samego systemu w lokalizacji / ?


RE: Partycjonowanie SSD - kotbury - 26-03-2020

Ja widzę że na sdb4 masz wolne 60 GB. Z tego ze 30 możesz śmiało przeznaczyć na /. Ale jak masz wątpliwości to i 16 starczy na system. IMO należy zmniejszyć istniejącą sdb4 od góry, założyć nową partycję ext4 i na niej zainstalować linuksa. Ryzyko że coś pójdzie nie tak, niestety zawsze jest. Ale jest alternatywa - W10 podobno umożliwia zainstalowanie linuksa w swoich ramach, jako aplikację. Nie sprawdzałem jak to działa Smile


RE: Partycjonowanie SSD - matadrox - 26-03-2020

Bez ruszania danych tylko 16GB z tych 60 mogę ruszyć, o czym gparted poinformował. Na ten moment nie mogę sobie pozwolić, aby W10 zdechl. Za parę dni to już nie będzie stanowiło, mam nadzieję.

Dodano po pewnym czasie:
Czy partycja /boot ma w ogóle rację bytu? Mam ją utworzoną na HDD, ale też mam wrażenie, jak by uruchamianie przez to, było ciut wolniejsze.
I w ogóle partycja o takiej wielkości, to słaby nieco pomysł. Juz z 16GB pozostało 5.5GB Instalacja np telegramu, trwa kilka min, co jest nie dorzeczne.


RE: Partycjonowanie SSD - rumot - 26-03-2020

Może ci to pomoże: https://forum.linuxmint.pl/showthread.php?tid=864


RE: Partycjonowanie SSD - matadrox - 26-03-2020

Udało się bez kłopotu. GParted wydzielił nową partycje bez uszkodzenia win10.


RE: Partycjonowanie SSD - rumot - 26-03-2020

(26-03-2020, 13:15)matadrox napisał(a): Udało się bez kłopotu. GParted wydzielił nową partycje bez uszkodzenia win10.
Ja mam tak , dodatkowa partycja na dysku HDD na kopię zapasową (migawekę) , zawsze się przyda jak coś zepsuje w systemie.[Obrazek: T3XiDadl.png]


RE: Partycjonowanie SSD - matadrox - 27-03-2020

Obawiałem się, że wybierając opcję zmniejszenia partycji C na dysku SSD, windows zostanie uszkodzony. Tak się nie stało. GParted zmniejszył partycję i utworzył nową, zachowując wszystko w jak najlepszym porządku.[Obrazek: p01l1cJl.png]


Partycjonowanie SSD - yahoob3 - 27-03-2020

Oznaczam wątek jako rozwiązany.
Zamykam wątek.


RE: Partycjonowanie SSD - magnus - 27-03-2020

Oddzielna partycja /boot jest potrzebna jedynie w przypadku szyfrowania całego systemu i nie musi być większa niż 2GB.