Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gigabyte GA-EP43-DS3 GRUB ERROR
#1
0
Witam serdecznie.
Mam problem z zainstalowaniem linux mint 20 mate 64 bitowego na wyżej wymienionej płycie.
Mam zamontowane 3 dyski twarde
1 - SDA - Hakintosh(SSD)
2 - SDB - Windows(HDD)
3 - SDC - Pod Linuxa(HDD)

Live uruchamia się bez problemu wybieram instalację oraz by wykorzystał cały dysk SDC
Pendrive przygotowany za pomocą programu balenaEtcher

Pod koniec wyrzuca że nie może zainstalować grub
wybieram jeszcze raz dysk bezpośrednio SDC- wszystko przechodzi ok ale po ponownym starcie nie bootuje się nic.
Mam mrugający cursor i tak stoii.

Dyski przy rozruchu zmienione kolejnością jako pierwszy dysk na którym ma być system ale lipa.
Próbowałem również zainstalować obok windows 10 niestety ten sam efekt, niby wywala błąd, wybieram ponownie dysk.
Przy uruchomieniu ładuje się windows 10 a po linuxie ani śladu.
Co robię źle ??

Dziękuję serdecznie za rady i wskazówki.
Próbowałem inne dystrybucje i działają ale chce minta bo wcześniej na innym dekstopie go miałem a tu mam z nim problem.

Dziękuję i pozdrawiam.
Odpowiedz
#2
0
Czy instalujesz Minta w trybie UEFI?
Podczas wybierania z bootmenu powinno być widać, czy Mint będzie instalowany w trybie UEFI, czy Legacy.

Tu jest poradnik o instalacji: https://forum.linuxmint.pl/showthread.php?tid=90
Zwróć uwagę na akapit: "Uruchomienie systemu z rozruchowego nośnika USB"
Odpowiedz
#3
0
Dzięki kolego, przeczytałem ten artykuł nie ma tam informacji jak rozpoznać czy bootloader uruchomił się w legaci czy uefi.
Moja płyta nie ma uefi, operacje na dyskach są w ahci
Oraz ustawione w biosie jako pierwsze urzadzenie napęd usb.
Jutro zrobię zdjęcia jak wyglada bootloader u mnie.

By uruchomić w uefi to zawsze trzeba było wybierać to w biosie w ,którym nie mam takiego trybu.

Windowsa mam postawionego w legaci oraz hakintosha tak samo.

Dodano po pewnym czasie:

Doszukałem się na którymś forum by wyłączyć sieć i spróbować ponownie i o dziwo zainstalował się bez problemu.
Nie wiem o co z tym chodzi ale bez dostępu do internetu grub zainstalował się bez zająknięcia obok windowsa. wcześniej nie chciał za chiny ludowe.
Dzięki za dyskusję i chęci pomocy.
Pozdrawiam serdecznie.
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości