Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozwiązane Problem przy instalacji Linuxa obok Windows 10
#1
0
Próbuję zainstalować na moim laptopie Lenovo Linuxa Mint Mate obok Windows 10 lecz przy etapie "Rodzaj instalacji" nie ma tam takiej opcji tak jakby Linux w ogóle nie widział pierwszego systemu. Mógłbym oczywiście spróbować opcji "użycie innego rozwiązania" i tam bawić się w partycjonowanie jednak jest to moja pierwsza w życiu instalacja Linuxa i nie chciałbym nic zepsuć. Dodam ,że korzystałem z bootowalnego pendriva stworzonego w Rufusie. Proszę o pomoc.
#2
0
Na początek polecam lekturę: https://forum.linuxmint.pl/showthread.ph...405#pid405, zwłaszcza od akapitu: Uruchomienie systemu z rozruchowego nośnika USB. Gdyby coś było niejasne pozwól, że wrócimy do tematu jutro. Dziś już myślenie <mode off> Smile

Tak na szybko - instalacja musi być w trybie UEFI i w takim trybie należy spreparować Rufusem pendriva.
#3
0
Po zgraniu pendrive w trybie UEFI zamiast menu startowego Linuxa pojawia się czarne tło i kolorowe kropki...
#4
0
Uruchom komputer wg tego przepisu - trzy pierwsze myślniki: https://forum.linuxmint.pl/showthread.ph...4#pid11354
Jeśli zainstaluje się i uruchomi poprawnie, to ok. Jeśli po instalacji będzie to samo daj znać. Trzeba będzie dodać wpis do GRUB, żeby za każdym razem system uruchamiał się z tym parametrem.
#5
0
Tylko jak mam wejść do GRUBa? Wiem tyle ,że w odpowiednim momencie mam nacisnąć Esc ale sytuacja wygląda tak ,że zaraz po wybraniu w Biosie startu z pendriva pojawia się czarne tło (przycisk Esc nic nie  daje) potem kolejne z kolorowymi kropkami i wtedy jak nacisnę Esc to rozpoczyna się start Windowsa.
#6
0
Możesz wrzucić na forum (używając przycisku IMGUR) fotkę z BIOSem - zakładka boot (lub coś podobnego), jeśli masz w tym komputerze dwie karty graficzne, spróbuj w BIOS wyłączyć dedykowaną. Może tak uda się uruchomić instalator.
Z drugiej strony może obraz, który próbujesz uruchomić jest z błędem. Warto ściągnąć i sprawdzić inny. Model komputera i jego specyfikacja też mogłyby pomóc.

EDIT:
Jest jeszcze jedna oczywistość... dlatego zapomniałem Smile - wyłącz Secure Boot.
#7
0
Nazwa: Lenovo ideapad 100-15ibd 80qq
Procesor: Intel® Core™ i3-5005U CPU @ 2.00GHz 2.00 GHz
RAM: 4 GB
Dysk: 1TB
Karta graficzna: Intel® HD Graphics 5500 (1 GB)
System: Windows 10, 64bit

[Obrazek: lbcv41pl.jpg]

z tego co się orientuję to nie posiadam secure boota no chyba ,że jest w jakiś sposób ukryty w Biosie. ;D
#8
1
Better response on post RE: Problem przy instalacji Linuxa obok Windows 10OK, Boot mode przełącz na UEFI i zapisz zmiany.
Jeśli Rufusem nagrałeś obraz w trybie UEFI (to ważne), to w takim samym trybie wybierz uruchomienie z pendriva (najlepiej z boot menu - F12).
Teraz powinno "pójść".
#9
0
Nie wiem czy czasem ten lapek nie trzeba uruchomić z włącznika obok gniazda zasilającego by się dostać do bootmenu.
#10
0
A więc nareszcie wszystko już działa poprawnie. Dzięki za pomoc.
PS
Jeszcze taka mała rada dla tych ,którzy będą się zmagać z podobnym problemem. W Biosie po wybraniu UEFI w opcji boot mode po przejściu do zakładki security pojawia się możliwość wyłączenia Secure Boota.


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości