Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dziwny przypadek
#1
0
Witam, podczas użytkowania Ubuntu i Windows 10 napotkałem dziwny problem dotyczący gier. Chciałem zagrać sobie w Risen na PC z Windowsem, podczas dłuższej rozgrywki wyrzucało mnie do pulpitu, sprawdzałem czy mam zainstalowane pakiety DirectX, Frameworki, biblioteki uruchomieniowe, wszystko wyglądało w porządku. Z ciekawości postanowiłem sprawdzić czy podobny problem będzie występował na Ubuntu. Zainstalowałem sobie Risen (Proton 6.3-2), The Wiggles (Wine) ten sam problem na Ubuntu nie występował.

Jest ktoś w stanie wyjaśnić czemu natywne aplikacje na Windowsie działają gorzej niż na Ubuntu czy Mincie?

Przy grach obsługujących DX9, DirectDraw zaobserwowałem nawet skok wydajności na Windowsie miałem przy Air Conflicts 440 FPS, a na Ubuntu 690 fps.
A w tytułach obsługujących DX11 Ubuntu sprawdza się lekko gorzej od Windows 10 podczas gdy w Risenie 3 na Windowsie miałem 70-72 fps, to na Ubuntu miałem 68-70 fps.

Sprawdzałem nie mam zainstalowanej tej słynnej wadliwej aktualizacji Windows 10, która powoduje BSOD i spadki wydajności w grach.

Aktualizacja:

Chyba całkiem przerzucam się na Ubuntu, usunąłem partycje z Windows 10, bo po ostatnich aktualizacjach, które psuły bufor wydruku (ucięte do połowy zdjęcie z białymi pasami), dalsze spadki wydajności, BSODy podczas uruchamiania gier są nie do naprawienia.
Odpowiedz
#2
0
Jak gra nie była tworzona z myślą o Windows 10, a z tego co znalazłem był tworzona w czasach Windows XP, to mogą być takie "kwiatki", że coś się "wysypuje".
Spróbowałbym albo wcześniejszego Windowsa zainstalować lub też bawić się w inne implementacje DX np. https://www.opensourceagenda.com/projects/d912pxy (ponieważ, z tego co znajduję, gra była tworzona dla DX9c)
Odpowiedz
#3
0
Informacja dla moderatorów: Wątek można usunąć, nie będę się do niego odnosił. (W sensie nic nie wnosi) a zabiera miejsce na forum, moim zdaniem lepiej promować ważniejsze wątki.
Odpowiedz
#4
0
Wiedza zostaje na forum. Merytorycznie fajnie napisane, nie ma się czego czepić Smile
Ja bym zostawił. Może ktoś, kiedyś...
Odpowiedz
#5
0
Internet nie zapomina Smile
Odpowiedz
#6
0
To w takim razie dodam, że zaktualizowałem na jednym z nowszych komputerów system z Windows 10 do 11.
Połowę gier mi nie działa.
Ustawienia w systemie są w połowie po polsku, a w połowie po rosyjsku.
Po aktualizacji zaliczyłem 2 bluescreeny, a na Windows 10 mi się nie zdarzało.

Pod żadnym pozorem nie instalować tego dziadostwa, jeżeli chcecie zagrać w starsze tytuły.
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości