Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Niewykrywane dyski SATA w starym komputerze
#1
0
Dzień dobry
Chciałbym podłączyć dysk SATA do bardzo starego komputera (jeszcze z socketem 754). Problem polega na tym, że niezaleznie od typu podłączonego dysku (SSD/HDD) nie jest on widoczny zarówno z poziomu BIOS (w podglądzie bootowalnych dysków) ani z poziomu systemu Windows XP w menadżerze dysków.
W przypadku dysku HDD talerz się kręci, więc zasilanie jest raczej bez zastrzeżeń. Do płyty głównej przypuszczalnie nie byly wcześniej podłączane urządzenia SATA, więc najpierw chciałbym prosić o sprawdzenie, czy podane poniżej ustawienia umożliwiły by uruchomienie portów SATA gdyby były one sprawne?
[Obrazek: qfz4B6B.png]



W poniższym próbowałem zmienić opcję SATA mode z RAID na IDE, ale nie przyniosło to rezultatu.[Obrazek: jN3o9Vs.png]

Dodano po pewnym czasie:
PS. dysk podłączony przez IDE jest wykrywany poprawnie.
Odpowiedz
#2
0
Nie widzę związku z Linux Mint.
Przenoszę.
Odpowiedz
#3
0
XP chyba nie obsłuży SATA w trybie RAID, bez instalacji dodatkowych sterowników, także spróbuj przestawić na AHCI lub IDE.
Mimo wszystko dyski powinny być widoczne z poziomu BIOS niezależnie od wybranego trybu pracy SATA.
Odpowiedz
#4
0
Intencją podłączenia tego dysku jest uruchomienie Linuksa na tym komputerze. On jest na podłączanym (przez SATA) dysku zainstalowany i na innym komputerze normalnie się uruchamia, ale tutaj jest właśnie taki problem, jakby w ogóle nie był podłączony do komputera. Pojawia się informacja disk boot failure.
Po przestawieniu trybu SATA na IDE, tak jak poniżej:
[Obrazek: 8wIBBMd.png]
Dysk nie pojawia się w bootowalnych napędach, co ma miejsce np. w przypadku bootowalnego pendrive podłączonego przez port USB. W menadżerze dysków windowsa XP także się nie pojawia.
[Obrazek: Vyk1jVI.png]
Odpowiedz
#5
0
Zobacz czy masz ostatni BIOS dla tej płyty, może to coś pomoże. W wielu przypadkach miałem sporo problemów z takimi konfiguracjami ponieważ po jakimś czasie dysk potrafił zniknąć i robiłem wszystko od nowa więc czasem "gra jest nie warta świeczki"
Odpowiedz
#6
0
Dziekuje za odpowiedź. W takim razie chyba faktycznie dam sobie spokój z tą maszyną. Proszę o zamknięcie wątku.
Odpowiedz
#7
0
Zrób jeszcze reset CMOS do wartości domyślnych (F6).
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości