Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozwiązane Epson XP-4105 - nie drukuje bezprzewodowo (VPN)
#11
0
(10-10-2021, 15:46)RedMagma napisał(a): To oznacza, że nie masz poszczególnych bibliotek środowiska QT 

Musisz w Menedżerze Pakietów Synaptic zainstalować pakiety zaczynające się od
"lib" czyli libqt5core5a, libqt5widgets5 itd.

A co do sterowników spróbuj użyć tego: 
Kod:
sudo apt install printer-driver-escpr

Biblioteki libqt5core5a, libqt5widgets5 mam zainstalowane. Doinstalowałem natomiast Qt4 libqtcore4 libqtgui4
Po tym zabiegu komenda epson-printer-utility zadziałała ale dalej zonk

[Obrazek: term_2.png]

Dodano po pewnym czasie:
Zainstalowałem ponownie Windowsa 10 na mało używanym laptopie i wykrył sprzęt od razu po pierwszym uruchomieniu. Nawet sterów nie musiałem pobierać.

[Obrazek: epson_1.png]

Można drukować, skanować bezprzewodowo.

Może ja coś mam skopane, bo pomimo uruchomionego windowsa na laptopie nie mogę go zobaczyć na linuksie.

[Obrazek: epson_1d4d0cbd862664088.png]

Coś trzeba doinstalować?

Dodano po pewnym czasie:
(10-10-2021, 16:26)Scoprel napisał(a): Zainstalowałem ponownie Windowsa 10 na mało używanym laptopie i wykrył sprzęt od razu po pierwszym uruchomieniu. Nawet sterów nie musiałem pobierać.

Coś mnie natchnęło i postanowiłem uruchomić LIveCD z Mintem. Połączyłem się przez WiFi i jakież było moje zdziwienie, że drukarka sama została dodana przez system bez pobierania jakichkolwiek pakietów.

Uruchomiłem ponownie system z dysku i drukarka nie została dodana. Ponieważ używam połączenia przewodowego to postanowiłem je wyłączyć i wł. bezprzewodowe.

Wtedy dopiero drukarka została dodana i mogę drukować oraz skanować. Gdy już system rozpoznał sprzęt wyłączyłem WIFi i ponownie włączyłem kabel.


Teraz jeszcze szukam rozwiązania, abym mógł drukować przy wł. VPN'ie

Dodano po pewnym czasie:
(10-10-2021, 16:26)Scoprel napisał(a): [quote="RedMagma" pid="13546" dateline="1633873572"]
To oznacza, że nie masz poszczególnych bibliotek środowiska QT 

Musisz w Menedżerze Pakietów Synaptic zainstalować pakiety zaczynające się od
"lib" czyli libqt5core5a, libqt5widgets5 itd.

A co do sterowników spróbuj użyć tego: 
Kod:
sudo apt install printer-driver-escpr

Biblioteki libqt5core5a, libqt5widgets5 mam zainstalowane. Doinstalowałem natomiast Qt4 libqtcore4 libqtgui4
Po tym zabiegu komenda epson-printer-utility zadziałała ale dalej zonk

[Obrazek: term_2.png]

Dodano po pewnym czasie:
Zainstalowałem ponownie Windowsa 10 na mało używanym laptopie i wykrył sprzęt od razu po pierwszym uruchomieniu. Nawet sterów nie musiałem pobierać.

[Obrazek: epson_1.png]

Można drukować, skanować bezprzewodowo.

Może ja coś mam skopane, bo pomimo uruchomionego windowsa na laptopie nie mogę go zobaczyć na linuksie.

[Obrazek: epson_1d4d0cbd862664088.png]

Coś trzeba doinstalować?

Dodano po pewnym czasie:

Nie widzę możliwości edycji swojego posta, a powieliło mi pewne kwestie. Byłbyś tak dobry i uporządkował to Wink

Edycja posta jest ograniczona czasowo. Po godzinie od jego napisania można tylko coś do niego dopisać./YB3
#12
0
Czy na Windows drukarka działała przy włączonym VPN?

Cytat:Ponieważ oprogramowanie VPN przechwytuje ruch w sieci lokalnej i przekierowuje go do sieci zdalnej, użytkownicy mogą mieć pewne trudności z drukowaniem na urządzeniach w sieci lokalnej. Chociaż drukarki podłączone bezpośrednio do komputera lokalnego powinny nadal działać dobrze, według Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley drukarki w sieci lokalnej mogą stać się niedostępne podczas połączenia z VPN. Aby drukować lokalnie, użytkownicy mogą potrzebować włączyć ustawienie „Włącz dostęp do lokalnej sieci LAN” w oprogramowaniu VPN.

Za https://smallbusiness.chron.com/can-conn...27630.html

Czyli wychodzi na to, że to kwestia ustawień VPN. Jeśli go włączysz, tworzysz odrębną sieć, która nie jest siecią lokalną... ergo z VPNem nie masz Minta w sieci lokalnej. Czyli usługi sieci lokalnej nie będą działały.
Ja to tak przynajmniej rozumiem.
#13
1
Better response on post RE: Epson XP-4105 - nie drukuje bezprzewodowo
(11-10-2021, 21:12)yahoob3 napisał(a): Czy na Windows drukarka działała przy włączonym VPN?

Cytat:Ponieważ oprogramowanie VPN przechwytuje ruch w sieci lokalnej i przekierowuje go do sieci zdalnej, użytkownicy mogą mieć pewne trudności z drukowaniem na urządzeniach w sieci lokalnej. Chociaż drukarki podłączone bezpośrednio do komputera lokalnego powinny nadal działać dobrze, według Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley drukarki w sieci lokalnej mogą stać się niedostępne podczas połączenia z VPN. Aby drukować lokalnie, użytkownicy mogą potrzebować włączyć ustawienie „Włącz dostęp do lokalnej sieci LAN” w oprogramowaniu VPN.

Mam NordVPN i na Windows działa przy włączonym. Natomiast w Linux NVPN nie ma opcji "„Włącz dostęp do lokalnej sieci LAN”".

Ale znalazłem rozwiązanie. Aby drukarka była widziana, trzeba dodać jeden z poniższych wpisów:

nordvpn whitelist add subnet 10.0.0.0/16   u mnie to zadziałało

Kod:
nordvpn whitelist add subnet 192.168.0.0/16

Temat z problemem można oznaczyć jako "rozwiązany", może komuś się przyda.
#14
0
Smile
Oznaczam wątek jako rozwiązany.
Zamykam wątek.


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości