Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Assembler - Czy warto?
#1
0
Jakie jest wasze zdanie na temat assemblera?

Czy są powody dla których warto się jego uczyć?

Jeżeli tak, to jakie?

Ja osobiście twierdzę, że kod napisany w języku C/C++ może być lepszy od kodu napisanego w assemblerze. Dzisiejsze kompilatory są na tyle zaawansowane, że w większości przypadków kod napisany C/C++ wydajnościowo jest równy lub nawet przewyższa kod napisany w assemblerze.
Odpowiedz
#2
1
Better response on post RE: Assembler - Czy warto?Wg mnie warto, bo w stosunku do języków wysokiego poziomu jest to język który sięga o wiele głębiej w "trzewia hardware".

Poznanie tego języka może potem procentować na innych platformach sprzętowych (np. arduino) dając, być może, bardziej wydajny kod wykonywalny, aczkolwiek nie praktykuję obecnie nic w tych językach więc praktycy mogą mieć odmienne zdanie w tej kwestii.

Może masz rację, że w przypadku platformy sprzętowej PC, obecne kompilatory i sprzęt są tak wydajne, że różnica w wydajności kodów assembler i C/C++ jest pomijalnie mała i nic nie znacząca w przypadku przeciętnych projektów.

W przypadku mniejszych platform jak np. Arduino różnice mogą być większe, aczkolwiek jak pisałem nie praktykuję więc nie mam bieżącego rozeznania.

Oczywiście assembler ma o wiele mniejszą przejrzystość kodu, bo jest to język maszynowy więc mniej czytelny dla człowieka, gdzie C/C++ kładzie pod tym kątem assembler na łopatki.
Ale to wynika z założeń twórców obu tych języków, były przeznaczone do określonych celów i nie rozpatrywałbym tego w kwestii zaleta/wada.
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości