Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Reaktywacja starego komputera
#1
0
Dzień dobry,

  Jeśli można to chciałbym uzyskać odpowiedź na kilka pytań, dotyczących systemu operacyjnego Linux.
  Posiadam komputer stacjonarny, który ma już swoje lata. Przez długi okres nie był eksploatowany, a co najistotniejsze nie posiada karty graficznej i dysku twardego.
  1)
Czy aby zainstalować system Linux musi być karta graficzna?
  2)
Czy podpinając monitor bezpośrednio do płyty głównej, jeśli nie ma karty graficznej, czy ma to wpływ na wydajność pracy komputera w systemie operacyjnym Linux?
 3) Najistotniejsze.
Czy mając bootowanego pendrive, z plikiem instalacyjnym Linux, ustawiając w BIOSie start komputera z tego też pendrive musi być dysk twardy w komputerze? Nie chodzi mi o instalacje systemu, ale o próbę, czy z komputerem jest wszystko OK, aby po pozytywnej weryfikacji pracy komputera, kupić dysk twardy. Uniknę wtedy ryzyka zakupu dysku twardego, w sytuacji kiedy komputer nie podejmie pracy.
 4) Czy ewentualne włączenie komputera bez dysku twardego może spowodować awarię komputera?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam
Artur
#2
0
4 x nie, przy czym uwaga do 2: to zależy od środowiska graficznego.
#3
0
(24-04-2022, 17:56)dedito napisał(a): 4 x nie, przy czym uwaga do 2: to zależy od środowiska graficznego.

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Z racji, że w temacie jestem troszkę "zielony, chciałbym jeszcze dopytać, z uwagi na to środowisko graficzne. Mój model płyty głównej to: K9N6SGM-V.
Poniżej wstawiam link:
https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-...m-v-74879/

I jeszcze z allegro też jest jeszcze ten typ:
https://allegro.pl/oferta/plyta-glowna-a...1912617215

Podczas instalacji Linuksa, którą wersję powinienem wybrać: 32, czy 64BIT?

Artur
#4
0
Wybór 32/64 zależy od procesora jaki posiadasz, wybierz 64BIT, w razie czego system poinformuje o "nieodpowiednim procku".
Przy wyborze środowiska graficznego celowałbym w Xfce, Mate.
#5
0
(24-04-2022, 18:54)dedito napisał(a): Wybór 32/64 zależy od procesora jaki posiadasz, wybierz 64BIT, w razie czego system poinformuje o "nieodpowiednim procku".
Przy wyborze środowiska graficznego celowałbym w Xfce, Mate.

Bardzo przepraszam, ale o co chodzi z: "Przy wyborze środowiska graficznego celowałbym w Xfce, Mate."? Jeśli można prosiłbym o wyjaśnienie, gdzie takiego wyboru mogę dokonać? Przepraszam, ale mój poziom wiedzy jest niski, ale ciągle się uczę.

Pozdrawiam
Artur
#6
0
Przy wyborze dystrybucji Linuksa jest zazwyczaj opis z jakim środowiskiem graficznym będzie zainstalowany.
https://forum.linuxmint.pl/showthread.php?tid=1421
#7
0
(24-04-2022, 18:54)dedito napisał(a): Przy wyborze środowiska graficznego celowałbym w Xfce, Mate.

Jeżeli to naprawdę stary komputer, to czy nie lepsze byłoby LXDE albo Enlightenment?
Życzyłbym sobie, by mnie otaczali
Ludzie otyli, przyczesani gładko,
Po których widać, że zdrowo śpią w nocy.
Spójrz na Kasjusza: chudy, jakby głodny;
Zbyt wiele myśli; tacy najgroźniejsi.



#8
0
Może być, ale da radę też i Xfce i Mate.
Wybór był podyktowany tym, że ma już gotowe obrazy z tymi DE.
#9
0
(24-04-2022, 19:03)artur napisał(a): Bardzo przepraszam, ale o co chodzi z: "Przy wyborze środowiska graficznego celowałbym w Xfce, Mate."? Jeśli można prosiłbym o wyjaśnienie, gdzie takiego wyboru mogę dokonać? Przepraszam, ale mój poziom wiedzy jest niski, ale ciągle się uczę.
https://www.linuxmint.com/download.php - pod tym linkiem znajdziesz obrazy do pobrania. Przy każdym masz podaną nazwę środowiska graficznego (Mate, Cinnamon, lub XFCE) które jest dołączone do systemu. Oczywiście później możesz doinstalować sobie inne i korzystać z kilku naprzemiennie.

(24-04-2022, 21:03)dedito napisał(a): Wybór był podyktowany tym, że ma już gotowe obrazy z tymi DE.
Tego nie wziąłem pod uwagę. W razie potrzeby, gdyby nawet XFCE mu krzaczyło, może zawsze zmienić na coś lżejszego.
Życzyłbym sobie, by mnie otaczali
Ludzie otyli, przyczesani gładko,
Po których widać, że zdrowo śpią w nocy.
Spójrz na Kasjusza: chudy, jakby głodny;
Zbyt wiele myśli; tacy najgroźniejsi.



#10
0
Artur, napisz jaki to sprzęt przede wszystkim.

Co do środowiska - raczej LXDE jeśli już. Mit że XFCE jest lekkie ciągle żywy widzę, a dawno nieprawda.


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości