Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przygotowania do instalacji
#1
Exclamation 
0
Wiem już dużo nt Minta. Planuję przesiąść się z windy do Minta. O czym trzeba pamiętać decydując się na przesiadkę? Mam 750GB SataIII i 3 partycje, systemowa i dwie pozostałe. Wszystko zostanie oczyszczone przy instalacji czyli trzeba znaleźć sposób by przenieść te 500GB danych, zdjęcia. filmy itd. Mój lap ma prawie 7 lat i chcę się upewnić, że da radę i czy będzie szybszy niż na win7.
Nio i będzie potem trudniej sprzedać lapa który nie ma windowsa tak? :-)

Co muszę wziąć pod uwagę przy przesiadce na Minta? Póki co widzę tylko jeden minus - mniej gier oraz będą gorzej chodzić niż na windzie.


Co jeszcze trzeba wziąć pod uwagę? Wielu z Was ma tutaj dużo doświadczenia więc doradźcie mnie... amatorowi (jeszcze) :-)
Odpowiedz
#2
0
Jeśli dobrze pamiętam, to o partycje pytałeś, inxi i Live pokazało, że wszystko powinno działać.
Przywrócić Windows, to nie problem. Jeśli box, to pikuś, jeśli partycja, to trochę więcej roboty, ale można.

Może na początek zainstaluj Minta OBOK Windows?

Podczas instalacji, jeśli instalator wykryje Windows, zaproponuje m.in. instalację Minta OBOK Windows.

W trybie Live można też ręcznie, programem Gparted wydzielić kawałek dysku, założyć partycje (pisałem o 3 Smile - pewnie logiczne na partycji rozszerzonej, chyba, że masz już tablicę partycji GPT, to w takim przypadku nie trzeba rozszerzonej, bo 128 partycji podstawowych "wystarczy każdemu" Wink) i na tym kawałku talerza postawić Minta.
Po czymś taki będziesz miał "dualboot". Jaki Windows masz?
Możesz pokazać wynik polecenia lsblk po uruchomieniu Minta w trybie Live - będzie widać układ partycji na dysku.
Odpowiedz
#3
0
(26-04-2019, 21:47)yahoob3 napisał(a): Jeśli dobrze pamiętam, to o partycje pytałeś, inxi i Live pokazało, że wszystko powinno działać.
Przywrócić Windows, to nie problem. Jeśli box, to pikuś, jeśli partycja, to trochę więcej roboty, ale można.

Może na początek zainstaluj Minta OBOK Windows?

Podczas instalacji, jeśli instalator wykryje Windows, zaproponuje m.in. instalację Minta OBOK Windows.

W trybie Live można też ręcznie, programem Gparted wydzielić kawałek dysku, założyć partycje (pisałem o 3 Smile - pewnie logiczne na partycji rozszerzonej, chyba, że masz już tablicę partycji GPT, to w takim przypadku nie trzeba rozszerzonej, bo 128 partycji podstawowych "wystarczy każdemu" Wink) i na tym kawałku talerza postawić Minta.
Po czymś taki będziesz miał "dualboot". Jaki Windows masz?
Możesz pokazać wynik polecenia lsblk po uruchomieniu Minta w trybie Live - będzie widać układ partycji na dysku.

Tyle, że patrzyłem i nie widzę tam opcji instalacji obok windy. Chciałem zrobić tak jak Tubie pokrywali ale serio mam tylko jedną opcję na górze.... wyczyszczenie dysku i instalacja Minta. Może to dlatego, że system mam zainstalowany "customowo" bo do mojego lapa oryginalnie pasowało win8 (czego wolałem uniknąć) i brat mi postawił win7. Teraz pewnie dlatego instalatorowi się wydaje, że nie ma w ogóle żadnego windowsa zainstalowanego. Także w moim przypadku jest jedynie opcja FORMATU całego dysku i postawienie Minta.Układ partycji przecież dobrze znam: C 100MB na system, D 300MB E 300MB. Cały HDD to 750GB.

mint@mint:~$ lsblk
NAME   MAJ:MIN RM   SIZE RO TYPE MOUNTPOINT
loop0    7:0    0   1.8G  1 loop /rofs
sda      8:0    0 698.7G  0 disk
├─sda1   8:1    0   100M  0 part
├─sda2   8:2    0 108.5G  0 part
├─sda3   8:3    0 297.1G  0 part
└─sda4   8:4    0   293G  0 part
sdb      8:16   1  57.8G  0 disk /cdrom
├─sdb1   8:17   1   1.9G  0 part
└─sdb2   8:18   1   2.3M  0 part
sr0     11:0    1  1024M  0 rom
Odpowiedz
#4
1
Better response on post RE: Przygotowania do instalacjiJest zatem szansa zrobić porządek.
A z tymi C, D, E... po lsblk mógłbyś się zdziwić Smile To Windows... że tak oględnie powiem Smile

Pamiętaj, żeby program rozruchowy instalować na sda (bez numerka), a najlepiej nic nie zmieniać w wyborze miejsca jego instalacji.

EDIT:
No właśnie... mamy dodatkową partycję 100MB - czyżby EFI?
Odpowiedz
#5
0
Szczerze piszac nie wiem o czym Ty do mnie rozmawiasz :-)

(26-04-2019, 23:13)yahoob3 napisał(a): Jest zatem szansa zrobić porządek.
A z tymi C, D, E... po lsblk mógłbyś się zdziwić Smile To Windows... że tak oględnie powiem Smile

Pamiętaj, żeby program rozruchowy instalować na sda (bez numerka), a najlepiej nic nie zmieniać w wyborze miejsca jego instalacji.

EDIT:
No właśnie... mamy dodatkową partycję 100MB - czyżby EFI?

Napisales o czyms o czym nie mam pojecia..... sorki za brak polskich znakow ale jestem na mincie z pendrive.
Odpowiedz
#6
0
Smile https://pl.wikipedia.org/wiki/Unified_Ex..._Interface
Nie martw się - Mint bardzo ładnie instaluje się sam w tym trybie. Nawet gdybyś próbował inaczej, sam podpowie, prawidłowy sposób instalacji.
Odpowiedz
#7
0
(26-04-2019, 23:27)yahoob3 napisał(a): Smile https://pl.wikipedia.org/wiki/Unified_Ex..._Interface
Nie martw się - Mint bardzo ładnie instaluje się sam w tym trybie. Nawet gdybyś próbował inaczej, sam podpowie, prawidłowy sposób instalacji.

Dobra dobra... powoli. Glownym watkiem tego posta jest to czy mozna jednak zainstalowac Minta obok obecnego Win7? Napisalem, ze opcji takiej nie ma a jest tylko wyczyszczenie calego dysku i instalacja Minta. Czuje, ze zgubilismy ten watek bo piszesz tutaj o sprawach ktorych po pierwsze nie rozumiem a po drugie co maja wspolnego z tematem :-)
Odpowiedz
#8
0
Powtórzę się zatem:
Cytat:W trybie Live można też ręcznie, programem Gparted wydzielić kawałek dysku, założyć partycje (pisałem o 3 Smile - pewnie logiczne na partycji rozszerzonej, chyba, że masz już tablicę partycji GPT, to w takim przypadku nie trzeba rozszerzonej, bo 128 partycji podstawowych "wystarczy każdemu" Wink) i na tym kawałku talerza postawić Minta.
Po czymś taki będziesz miał "dualboot". Jaki Windows masz?

Ergo - można.
Smile
Odpowiedz
#9
0
(26-04-2019, 23:40)yahoob3 napisał(a): Powtórzę się zatem:
Cytat:W trybie Live można też ręcznie, programem Gparted wydzielić kawałek dysku, założyć partycje (pisałem o 3 Smile - pewnie logiczne na partycji rozszerzonej, chyba, że masz już tablicę partycji GPT, to w takim przypadku nie trzeba rozszerzonej, bo 128 partycji podstawowych "wystarczy każdemu" Wink) i na tym kawałku talerza postawić Minta.
Po czymś taki będziesz miał "dualboot". Jaki Windows masz?

Ergo - można.
Smile

"partycji GPT" Co to jest? -)
"bo 128 partycji podstawowych" Ile kurna? Przecież napisałem, że mam tylko 3 obecnie partycje. :-D

Właśnie tutaj zaznaczyłem, że nie wiem o czym Ty piszesz. Dopiero zaczynam przygodę z Linuxami i piszę o tym a Ty mi tutaj z takim nazewnictwem wyskakujesz. Litości proszę :-)
Odpowiedz
#10
0
W sumie ten kawałek mogłem wyciąć.
Pokaż wynik komnedy: sudo fdisk -l /dev/sda
Gdybyś czyścił dysk nie było by tematu. Ale jeśli masz tam kilka partycji podstawowych i dosową tablice partycji, to nie dołożysz kolejnych partycji podstawowych. Jedną z nich np. trzeba zrobić rozszerzoną i na niej dopiero postawić partycje logiczne.
Też kiedyś nie czaiłem o co w tym chodzi Smile
Jeśli jednak masz GPT - nie ma tematu, partycji możesz mieć 128.
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości