Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozwiązane Lenovo IdeaPad 330 - nie działa touchpad
#1
0
Cześć,
zakupiłem Lenovo IdeaPad 330-15ARR (Ryzen 5 2500U, Vega 8, 12GB Ram, 480GB SSD bez systemu w celu poznania w końcu platformy Linuxa (ot taki system motywacyjny, brak WIN7 motywuje do działania na Linuxie Wink

Po udanej instalacji Linux Mint pojawiły się dwa problemy pierwszy to brak połączenia WIFI, i drugi nie działający touch pad, o ile z pierwszym sobie w miarę szybko poradziłem to z touchpadem mam pewne problemy bo jaki bym podobny temat nie znalazł w sieci to coś jest inaczej.
Nie chciałbym tutaj wypisywać głupot bo jak pisałem wcześniej dopiero zaczynam z Linuxem więc skupię się na faktach:

Po wpisaniu
Kod:
xinput

widzimy:
Kod:
⎡ Virtual core pointer                        id=2    [master pointer  (3)]
⎜   ↳ Virtual core XTEST pointer                  id=4    [slave  pointer  (2)]
⎜   ↳ Logitech USB Optical Mouse                  id=10    [slave  pointer  (2)]
⎣ Virtual core keyboard                       id=3    [master keyboard (2)]
    ↳ Virtual core XTEST keyboard                 id=5    [slave  keyboard (3)]
    ↳ Power Button                                id=6    [slave  keyboard (3)]
    ↳ Video Bus                                   id=7    [slave  keyboard (3)]
    ↳ Video Bus                                   id=8    [slave  keyboard (3)]
    ↳ Power Button                                id=9    [slave  keyboard (3)]
    ↳ EasyCamera: EasyCamera                      id=11    [slave  keyboard (3)]
    ↳ Ideapad extra buttons                       id=12    [slave  keyboard (3)]
    ↳ AT Translated Set 2 keyboard                id=13    [slave  keyboard (3)]

Jak widać myszka na USB działa bez problemowo.

Dodatkowe info:


Kod:
uname -a

Linux Lenovo-ideapad-330-15ARR 4.15.0-47-generic #50-Ubuntu SMP Wed Mar 13 10:44:52 UTC 2019 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux


cat /etc/issue

Linux Mint 19.1 Tessa \n \lp { margin-bottom: 0.25cm; line-height: 115%; }


Co więcej aktualizowałem co się dało (jądro i wszystkie inne aktualizacje jakie były dostępne w panelu Menadźer aktualizacji - bo wyczytałem, że dla ubuntu wystarczy aktualizacja jądra w podobnym temacie, liczyłem że może to to, ale nie pomogło).

Pomóżcie, abym mógł się nadal cieszyć użytkowaniem i poznawaniem Linuxa Smile
#2
0
Tego rozwiązania próbowałeś:

https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=281790

Jeśli tak, a nie poszło... będziemy myśleć Smile

Pokaż jeszcze co wyświetla:
Kod:
dmesg | grep -i elan

EDIT:
Instalacja nowszego jądra może pomóc (polecane to 4.19), bo ten touchpad jest za nowy. Wygodnie zarządza się jądrami programem UKUU:
Kod:
sudo add-apt-repository ppa:teejee2008/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install ukuu
#3
0
Cześć.
Dzięki za odpowiedź.
Więc tak
po wpisaniu
Kod:
dmesg | grep -i elan

wyrzuca

Kod:
Lenovo-ideapad-330-15ARR:~$ dmesg | grep -i elan
[    1.961637] i2c_hid i2c-ELAN061E:00: i2c-ELAN061E:00 supply vdd not found, using dummy regulator

zainstalowałem ukuu i kernel 4.19 (pojawiły się jakieś błędy..sporo, ale nie zrozumiałe dla mnie) po ponownym uruchomieniu nadal cisza...

Musiałbym jeszcze przerobić temat z pod pierszego linka, który dałeś - może trochę nie ogarniam z tymi wersjami, ale tam pisze, żeby załadować wer.. 4.15, Ty piszesz o 4.19 a ukuu podsuwa mi wer. 5.1 - trochę się pogubiłem.. brnąć w tą 4.15 i instalację sterowników?
#4
0
Możesz spróbować 4.15, ale wcześniej z poziomu UKUU usuń to 4.19. Błędy pewnie były bo się moduły nie pobudowały. Miałem to samo.
Z piątką na razie może nie kombinuj.
Jest jeszcze jeden wątek o tym taczu Smile
https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=275517

Odezwę się wieczorem.
#5
0
Udało się! Smile
Jednak instalacja jądra 4.19 pomogła, tylko tym razem zainstalowałem ostatnią z dostępnych tj.


Kod:
Lenovo-ideapad-330-15ARR 4.19.41-041941-generic #201905080231 SMP Wed May 8 06:35:14 UTC 2019 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux

i tym razem wszystko się ładnie zbudowało i po ponownym uruchomieniu śmiga i huczy! Smile

Dzięki Yahoob3
#6
0
Super, zamykam wątek.


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości