Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Aktualizacja Androida
#1
0
Nie wiem czy to dobry dział, ale Android w sumie opiera się na jądrze linuksa. Tak więc, może ktoś już przechodził przez tego typu proces i będzie potrafił coś doradzić.

Jako, że operator przestał już wspierać mój telefon ( Huawei Ascend G620S-L01 ) więc potrzebuję jakoś samodzielnie wgrać sobie nowy system operacyjny ( obecnie jest tam Android 4.4.4 ) Poczytałem w sieci trochę w tym temacie ( ale nie powiem abym jakoś specjalnie czuł się że to rozumiem ) i trochę zacząłem się bawić. Ale za dużo nie udało mi się zrobić, bo np mając telefon podpięty pod USB i będąc w trybie bootloader/fastboot jak daję zwykłą komendę oem device-info, to krzyczy że nie wie co to:


Kod:
sudo ./fastboot oem device-info                                                   
FAILED (remote: 'Invalid command')
fastboot: error: Command failed


Natomiast wylistowanie urządzeń niby coś tam wyświetla, więc urządzenie jest widoczne:


Kod:
sudo ./fastboot devices

3a226eb fastboot



Co ciekawe ( a przynajmniej ja tego nie rozumiem ) jak wywołuję wylistowanie urządzeń przez adb, to wyświetla inne znaki, a wg mojego rozumienia to powinien być numer seryjny urządzenia, więc niezależnie jaką metodą sprawdzane, to zwracany ciąg znaków numeru seryjnego zawsze powinien być taki sam:


Kod:
./adb devices
List of devices attached
84dbac441b79 device
Odpowiedz
#2
1
Better response on post RE: Aktualizacja AndroidaJa się kiedyś bawiłem w wgrywanie romów do mojej xperi. Od razu zaznaczam że android tylko bazuje na linuxie i żeby wgrać coś nowszego to najpierw trzeba samemu stworzyć rom albo ściągnąć od kogoś kto to już zrobił. Każdy telefon to trochę inny proces ale mniej więcej wygląda to tak:
Odblokowanie bootloadera
Wgranie roota
Wgranie custom recovery
Wgrać paczkę z romem na kartę sd
W custom recovery odpalasz wgrywanie romu z karty SD
Najlepiej zajrzyj na XDA-Developers i poszukaj tam swojego telefonu i poczytaj, niektórzy producenci nie udostępniają firmware więc jest lipa żeby dorwać nowszy rom, większość romów opiera się na oficjalnych. Lipa jest też jak telefon jest mało popularny  Undecided
Każda paczka z romem zazwyczaj posiada instrukcję jak ją wgrać, i musisz pamiętać że można uceglić telefon.
Jeśli będzie problem z romem lub recovery przy wgrywaniu to zazwyczaj wystarczy odpalić program na komputerze od producenta i sam wtedy wgra na nowo wszystko ale zdarza się rozwalić bootloader i wtedy trzeba kombinować.
Odpowiedz
#3
0
Dzięki. Co do XDA, to tak, trochę już tam poczytałem i wstępnie stamtąd wybrałem sobie system LineageOS który niby nieźle współpracuje z tym telefonem. Następnym krokiem jaki będę wykonywał to właśnie odblokowanie bootloadera w jakiś sposób ( najpewniej przez dc-unlocker.com, ale jak masz pomysł jak łatwiej, to dawaj znać Smile ) a potem dalsze kroki.
A masz może pomysł dlaczego prosta komenda "sudo ./fastboot oem device-info" nie działa?
Odpowiedz
#4
0
jak dobrze pamiętam to do mojej xperi ktoś zrobił fajny skrypt gdzie była lista rzeczy jakie można było zrobić w tym między innymi odblokowanie bootloadera, wgranie roota oraz wgranie recovery. Moje używanie komend ograniczało się do kopiuj/wklej z XDA więc nie pomogę Ci za bardzo. Najszybciej pomogą Ci na xda w dziale z Twoim telefonem, raczej jest mało możliwe żeby ktoś tu na forum miał taki telefon i dodatkowo wgrywał do niego LinegeOS
Odpowiedz
#5
0
Pytanie tam już zadałem kilka dni temu Smile ale nikt nie odpisał. I tak mi dzisiaj jeszcze przyszło do głowy, że nie zaszkodzi mi się zapytać tutaj.
Nic to, jutro się w takim razie jakoś zgłoszę do dc-unlocker.com i spróbuję u nich zamówić odblokowanie bootloadera i działam dalej ( będę tylko musiał skombinować sobie jakoś Windowsa na tą operację, mam nadzieję, że to będzie jakoś do ogarnięcia Smile no chyba, że zadziała przez wine)
Odpowiedz
#6
0
Sprawdź czy ci działa:

Kod:
#  fastboot getvar all
Odpowiedz
#7
1
Better response on post RE: Aktualizacja AndroidaZ tego co się orientuję to Windowsa 10 można ściągnąć i używać bez klucza, po prostu jakieś pierdoły są tylko zablokowane
Odpowiedz
#8
0
(19-05-2019, 22:59)morfik napisał(a): Sprawdź czy ci działa:

Kod:
#  fastboot getvar all


Niestety:


Kod:
sudo ./fastboot getvar all
[sudo] hasło użytkownika jury: 
all: 
Finished. Total time: 0.006s

Czyli nie mam co na razie zamawiać odblokowania bootloadera, bo na moje rozumienie fastboot coś chyba zupełnie nie działa, więc nie wgram custom recovery, więc nie będę w stanie zaktualizować systemu.
Edit:
Choć niektóre komendy fasboot'a działają, np fastboot devices czy fastboot reboot ( jak najbardziej robi reboot'a i startuje normalnie system ), więc zgłupłem a póki co nigdzie nie umiem znaleźć odpowiedzi o co chodzi :/
Odpowiedz
#9
1
Better response on post RE: Aktualizacja AndroidaFastboot działa ale widać jest za stary i jeszcze pewnie nie nabył odpowiedzi na te polecenia, choć jak widać, w tym drugim przypadku zwrócić odpowiedź, choć mało treściwą. xD

Fastboot nie ma zbytnio nic do wgrywania custom rom'ów. Wystarczy ściągnąć blokadę z bootloader'a via oem unlock czy podobne polecnie (i wcześniej ściągnąć blokadę OEM w ustawieniach deweloperskich) i se możesz wgrywać cokolwiek chcesz na fona.

W przypadku mediateków to ja tam wgrywam się przez SP Flash Tool bez ściągania jakichkolwiek blokad, choć mówią, że lepiej tego nie robić. xD Ale zawsze fon zwraca:

Kod:
# fastboot getvar all
...
(bootloader)    warranty: yes
(bootloader)    unlocked: no
(bootloader)    secure: yes
...

A root'a, magiska i xposed mam wgranego, no i oczywiście TWRP siedzi w recovery. xD

Choć i tak można się postarać, by to przepisać, choć pewnie jest to nielegalne. xD
Odpowiedz
#10
0
A masz włączone Debugowanie USB w telefonie? Może w tym jest problem? Nie wiem jak w Linuxie sprawdzić ale w Windowsie po podłączeniu pojawia się dodatkowe urządzenie jeśli dobrze pamiętam to nazywało się ADB Bridge czy jakoś tak i trzeba było wgrywać sterowniki
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości