Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Usunąłem GUI?
#1
0
Szanowni forumowicze,
Ostatnio mój linux Mint 19 TARA zaczął się przycinać, a jako, że nie znam się zbytnio, to skopiowałem jakąś komendy  internetu co miały zaktualizować mi sterowniki graficzne:
   
Kod:
sudo add-apt-repository ppa:oibaf/graphics-drivers
sudo apt update
sudo apt upgrade

Po restarcie komputera w konsoli z interfejsem graficznym witał mnie normalny obraz do zalogowania, ale gdy się zalogowałem to widziałem tylko czarny ekran i kursor mojej myszki. Chciałem odwrócić proces a gdzieś na etapie wpisywania powyższych komend dostałem informacje, że aby wycofać je najeży użyć komend:

Kod:
sudo apt-get install ppa-purge
sudo ppa-purge ppa:oibaf/graphics-drivers

Teraz po restarcie komputera nie mogę w ogóle wybrać żadnej konsoli w której jest interfejs graficzny. Używam natomiast komendy
 startx

Moje pytanie brzmi: Czy da się jakoś powrócić do  poprzedniego GUI to jest chyba Cinnamon?
#2
0
#3
0
(08-06-2019, 14:35)yahoob3 napisał(a): Może to coś pomoże?
https://askubuntu.com/questions/970919/a...tall-my-de

Po wpisaniu pierwsze komendy dostaje:
"
Kod:
dpkg: problemy z zależnościami uniemożliwiają usunięcie libdrm-common:
 libdrm2:amd64 zależy od libdrm-common (>= 2.4.95-1~18.04.1).

Kod:
dpkg: błąd przetwarzania pakietu libdrm-common (--purge):
 problemy z zależnościami - nie zostanie usunięty
Wystąpiły błędy podczas przetwarzania:
 libdrm-common


"
#4
0
W opisie konta masz KDE. Doinstalowywałeś to środowisko graficzne?
Piszesz, że masz Cinnamon.

Nie wiem, czy w twoim przypadku nie lepszym rozwiązaniem byłaby instalacja systemu od nowa. Tym razem wybrałbym jednak wersję wcześniejszą - 18.3, która ma jeszcze wparcie do 2021 r.

Stosuj znaczniki code.
#5
0
(08-06-2019, 18:15)yahoob3 napisał(a): W opisie konta masz KDE. Doinstalowywałeś to środowisko graficzne?
Piszesz, że masz Cinnamon.

Nie wiem, czy w twoim przypadku nie lepszym rozwiązaniem byłaby instalacja systemu od nowa. Tym razem wybrałbym jednak wersję wcześniejszą - 18.3, która ma jeszcze wparcie do 2021 r.

Stosuj znaczniki code.

Faktycznie doinstalowywałem KDE (a przynajmniej tak mi sie wydaje, nie pamietam jakich komend użyłem) ale i tak nie mogłem wybrać konsoli z interfejsem graficznym. A tego całego cinammona to usunąłem na samym początku
#6
0
Cinnamona się nie usuwa, bo system się wysypuje. Środowisko można doinstalować (niezalecane ze względu na powielanie domyślnych programów - robi się bajzel w /home) i wybrać to, którego chce się używać w oknie logowania.
Podtrzymuję propozycję - nawet bardziej teraz - przeinstaluj system.
#7
0
(09-06-2019, 07:55)yahoob3 napisał(a): Cinnamona się nie usuwa, bo system się wysypuje. Środowisko można doinstalować (niezalecane ze względu na powielanie domyślnych programów - robi się bajzel w /home) i wybrać to, którego chce się używać w oknie logowania.
Podtrzymuję propozycję - nawet bardziej teraz - przeinstaluj system.

Dobra przeinstaluje sobie system. A jeszcze czy mógłbyś mi wytłumaczyć co takiego zrobiłem skoro nie usunąłem cianmona? Bo teraz już nic nie rozumiem. Dziękuję również za wszystkie odpowiedzi.
#8
0
Najwyraźniej po instalacji nowych sterowników karty graficznej był problem z uruchomieniem środowiska graficznego, co można było naprawić.
Potem usunąłeś te sterowniki karty graficznej i przy okazji usunął się chyba też, nie wiem czemu, menadżer logowania (przez to musiałeś wpisywać startx).
Środowisko graficzne tak samo z siebie się nie odinstaluje bo to zestaw wielu programów i narzędzi graficznych.
#9
0
Cytat:A tego całego cinammona to usunąłem na samym początku
i
Cytat:co takiego zrobiłem skoro nie usunąłem cianmona

No, teraz to ja nic nie rozumiem Big Grin
Jeśli nie jesteś doświadczonym użytkownikiem, to nie polecam wgrywać nowych jąder (jeśli wszystkie komponenty komputera działają), a środowiskami testowo bawić się albo w trybie Live, albo na wirtualnych maszynach (dwa poradniki w naszym dziale powinny ułatwić zadanie Smile)
Sterowniki grafiki działają nieco inaczej niż w w Windows (zwłaszcza ich instalacja).
Gdybyś przeczytał zasady zadawania pytań przed założeniem wątku, mógłbyś przedstawić swój komputer i co dokładnie robiłeś. Wtedy dużo łatwiej byłoby nam pomóc. Ważne jest przedstawienie problemu w sposób, który ułatwia nam pomoc. Problemem jest to, że pomagający nie ma żadnego dostępu do pacjenta i musi polegać na tym, co właściciel pacjenta napisze Smile

Do poczytania:
https://forum.linuxmint.pl/forumdisplay.php?fid=123
zwłaszcza te wątki na górze - przypięte.
#10
0
(09-06-2019, 09:10)yahoob3 napisał(a):
Cytat:A tego całego cinammona to usunąłem na samym początku
i
Cytat:co takiego zrobiłem skoro nie usunąłem cianmona

No, teraz to ja nic nie rozumiem Big Grin
Jeśli nie jesteś doświadczonym użytkownikiem, to nie polecam wgrywać nowych jąder (jeśli wszystkie komponenty komputera działają), a środowiskami testowo bawić się albo w trybie Live, albo na wirtualnych maszynach (dwa poradniki w naszym dziale powinny ułatwić zadanie Smile)
Sterowniki grafiki działają nieco inaczej niż w w Windows (zwłaszcza ich instalacja).
Gdybyś przeczytał zasady zadawania pytań przed  założeniem wątku, mógłbyś przedstawić swój komputer i co dokładnie robiłeś. Wtedy dużo łatwiej byłoby nam pomóc. Ważne jest przedstawienie problemu w sposób, który ułatwia nam pomoc. Problemem jest to, że pomagający nie ma żadnego dostępu do pacjenta i musi polegać na tym, co właściciel pacjenta napisze Smile

Do poczytania:
https://forum.linuxmint.pl/forumdisplay.php?fid=123
zwłaszcza te wątki na górze - przypięte.

Komu chciałoby się to czytać, zwłaszcza, że najprawdopodobniej nigdy już nie wejdę na to forum. Ale dzięki za GENIALNĄ radę "przeinstaluj system"


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości