Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Instalacja na 1 laptopie Linuxa Mint Mate i Windowsa 10 pro
#1
0
Cześć!

Nigdy nie miałem żadnego Linuxa. Mam laptop Elitebook z jednym dyskiem SSD (500GB) i 8GB ramu. 

Jak krok po kroku zainstalować na tym laptopie obok siebie Linuxa Mint Mate i Windowsa 10 pro?



Dla Windowsa chcę zrobić 2 partycje: (C na Windows i D na inne pliki). Windę instalowałem wiele razy, ale nigdy nie instalowałem Linuxa ani dwóch systemów na jednym laptopie...Będę wdzięczny za przeprowadzenie mnie przez ten proces. 





PS 1. Czy Linux Mint sam znajdzie sobie sterowniki do podzespółow laptopa? i je sobie zainstaluje? (HP Elitebook)




PS 2. Jeśli kupię sobie nowego pendriva i zgram na niego pliki używając Win 10, to czy bezproblemowo będę mógł te pliki wgrać do jakiegoś folderu na Linuxie Mint? (za pomocą kopiuj/wklej)


Dziękuję!
Odpowiedz
#2
1
Better response on post RE: Instalacja na 1 laptopie Linuxa Mint Mate i Windowsa 10 proWitaj,
Najprościej chyba, najpierw Windows 10, a potem Minta, w trakcie instalacji będzie opcja w stylu zainstaluj obok Windows.
Ad.PS1. Sterowniki powinny zainstalować się automatycznie, jeśli coś nie będzie działać, wtedy pisz w nowym wątku.
Ad.PS2. Linux obsługuje Windowsowe formaty plików, więc nie powinno być problemów.

Literatura:
Poradnik instalacji: https://forum.linuxmint.pl/showthread.php?tid=90
Inne poradniki: https://forum.linuxmint.pl/showthread.php?tid=233
Odpowiedz
#3
0
Cytat:Najprościej chyba, najpierw Windows 10, a potem Minta, w trakcie instalacji będzie opcja w stylu zainstaluj obok Windows.

Czy mogę zrobić w następujący sposób ? :
W trakcie instalowania Win10 pro, utworzę 2 patrycje: 80GB (na windowsa) oraz 250GB (na filmy itp) i zostawię ok 120GB nieprzydzielonego miejsca na dysku. (po zainstalowaniu windy wyłączę laptopa)
Potem włoże płytę instalacyjną Linuxa i zainstaluję go na tych pozostałych (nieprzydzielonych) 120GB-tach.
Czy instalka Linuxa Mint wykryje, że na dysku jest te 120GB nieprzydzielonego miejsca i automatycznie zasugeruje mi zainstalowanie Linuxa właśnie na tych 120GB-tach?
Odpowiedz
#4
1
Better response on post RE: Instalacja na 1 laptopie Linuxa Mint Mate i Windowsa 10 pro
(03-10-2019, 22:18)gy1 napisał(a): W trakcie instalowania Win10 pro, utworzę 2 patrycje: 80GB (na windowsa) oraz 250GB (na filmy itp) i zostawię ok 120GB nieprzydzielonego miejsca na dysku. (po zainstalowaniu windy wyłączę laptopa)
80GB na Windows 10 pro, nie wiem czy to nie za mało, ja bym dał te 100GB.

(03-10-2019, 22:18)gy1 napisał(a): Potem włoże płytę instalacyjną Linuxa i zainstaluję go na tych pozostałych (nieprzydzielonych) 120GB-tach.
Czy instalka Linuxa Mint wykryje, że na dysku jest te 120GB nieprzydzielonego miejsca i automatycznie zasugeruje mi zainstalowanie Linuxa właśnie na tych 120GB-tach?
Tak się powinno stać.
Przy czym dobrze jest też mieć dwie partycje, jedna root taki odpowiednik tej 80 z Win 10 pro oraz partycja home, taki odpowiednik documents and settings z windowsa.
Podział proponuję 35 GB na root i na home reszta.
Nie pamiętam jak to zrobi instalator "w automacie", ale będziesz miał to w podsumowaniu.
W razie czego podział na partycje zrobi się ręcznie.
Odpowiedz
#5
0
1) A czy trzeba utworzyć jakąś partycje SWAP (o wielkości takiej ile jest RAMu w laptopie)?

2) Jeśli trzeba będzie przeinstalować Linuxa, to stracę tylko dane z partycji root, czy również dane z partycji home?

3) Jak utworzyć te partycje podczas instalowania Linuxa Mint Mate? Czy trzeba je jakoś formatować? (tak jak w Windowsie)


PS. Jeśli Linux Mint będzie używany przede wszystkim do internetu, ściągania plików z netu, odtwarzania muzyki/filmów, pisania notatek tekstowych, itp , to jak ktoś nie chce, to nie musi korzystać z Terminala, ani wpisywać nigdzie żadnych komend, tak?
Wszystko można obsłużyć klikając w menu/przyciski interface'u, tak?
Odpowiedz
#6
1
Better response on post RE: Instalacja na 1 laptopie Linuxa Mint Mate i Windowsa 10 proAd.1. Zależy od potrzeb. https://help.ubuntu.com/community/SwapFaq
Ad.2. Stracisz dane z partycji root. Dane z partycji home można zachować.
Ad.3. W przypadku opcji "zainstaluj obok windows", o której pisałem wcześniej, partycje utworzą się i sformatują automatycznie.

Ad.PS. Generalnie tak, ale przed terminalem i tak nie uciekniesz. W pewnych sytuacjach trzeba będzie z niego skorzystać, ale spokojnie nie ma się czego bać.
Odpowiedz
#7
1
Better response on post RE: Instalacja na 1 laptopie Linuxa Mint Mate i Windowsa 10 proTerminal jest dla takich geeków jak dedito Smile
Normalany user korzysta z niego jak chce i dla wygody (np. piszący te słowa Big Grin)
Odpowiedz
#8
0
(04-10-2019, 07:23)dedito napisał(a): Ad.PS. Generalnie tak, ale przed terminalem i tak nie uciekniesz. W pewnych sytuacjach trzeba będzie z niego skorzystać, ale spokojnie nie ma się czego bać.

1. A w jakich sytuacjach będę musiał jakieś komendy wpisywać w terminalu?



2. Czy trzeba wyłączyć "secure boot" w biose aby Linux Mint nie robił problemów?
3. Wyłączenie "secure boot" zmniejszy bezpieczeństwo podczas korzystania z Win 10 pro?
Odpowiedz
#9
1
Better response on post RE: Instalacja na 1 laptopie Linuxa Mint Mate i Windowsa 10 proAd.1. W przypadku, jakiś większych problemów, potrzeby przedstawienia jakiś logów itp, etc. W normalnym użytkowaniu nie powinno być takiej potrzeby.
Ad.2. Nie trzeba.
Ad.3. Z tego co mi wiadomo to nie, ale o to pytaj ludzi z MS, masz wersję "pro", to masz pewnie też "pro support" Smile
Odpowiedz
#10
1
Better response on post RE: Instalacja na 1 laptopie Linuxa Mint Mate i Windowsa 10 pro
(04-10-2019, 08:35)gy1 napisał(a): A w jakich sytuacjach będę musiał jakieś komendy wpisywać w terminalu?
Kiedy będziesz miał problem a my, żeby udzielić pomocy będziemy potrzebowali kilku informacji, które najłatwiej uzyskać właśnie z terminala Smile
Zasadniczo Mint jest tak skonstruowany, że na początku swojej przygody z nim terminala nawet nie zobaczysz, bo nie ma takiej potrzeby.

Cytat:Czy trzeba wyłączyć "secure boot" w biose aby Linux Mint nie robił problemów?
Wyłączenie "secure boot" zmniejszy bezpieczeństwo podczas korzystania z Win 10 pro?

Secure boot wyłączasz, żeby Windows nie robił problemów Smile
Jeśli chcesz mieć dostęp do danych Windowsowych spod Linuksa wyłączyć też musisz hibernację systemu (fast boot), bo blokuje ona dostęp do zapisu na dyskach windowsowych - taki ten Windows pazerny jest i oszukuje użytkownika, że szybko startuje, kiedy w rzeczywistości wychodzi tylko z hibernacji Big Grin

Co do zmniejszenia bezpieczeństwa, niby tak, ale faktycznie nie. Możesz poczytać opinie w internecie, ale raczej na stronach o Linuksie
Widzę, że masz chęć ale boisz się. Programem Rufus przygotuj sobie pendrive rozruchowy z Linuksem uruchom sobie ten system w trybie Live (system ładowany jest do pamięci operacyjnej i nie zmienia żadnych danych na komputerze), pobaw się, zobaczy czy wszystko działa, czy spełnia Twoje oczekiwania... Live to pełnoprawny system, można na nim także instalować programy, przy czym po jego zamknięciu znika wszystko to, co zrobiłeś.
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości