Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozwiązane Problem z instalacją LinuxMINT 19.1
#1
0
Witam wszystkich.

Przychodzę z dziwnym problemem. Jestem fanem Minta i na wszystkich kompach mam postawione jego różne wersje. Na laptopie obecnie posiadam Minta 17.3 32bit ale, że potrzebuję wersji 64bit postanowiłem postawić najnowszego 19.1. I tu się zaczyna problem. Pobierałem ISO z różnych źródeł próbowałem bootować z CD/USB i w ogóle nie chce ruszyć instalacja. Botowanie przez USB, próbowałem rozpakowywać bezpośrednio iso na USB oraz przez UNetbootin na różnych pendrivach i gniazdach w laptopie - nic. Nawet próbowałem na różnych komputerach zarówno z BIOSem jak i EFI - nic. Przy próbie zbootowania z UNetebootin wyrzuca jedynie:
Kod:
line 49 cant open /dev/sr0
Próbowałem również bootować przez CDROM - nic. Czarny ekran, który trwa wieczność.
Instalując w ten sposób nigdy nie miałem problemu owszem zdarzało się, że obraz był źle ściągnięty i w trakcie instalacji zawieszał się ale takich przygód jeszcze nie miałem? Czy wszyscy mają podobny problem czy u mnie jest coś nie tak ale na 3 różnych maszynach? Dodgy
#2
0
CD nie bootuje na 3 maszynach to uwalona płytka albo ISO.
#3
0
Ja bym stawiał na błędnie nagrany obraz. W 17ste w akcesoriach zdaje się był już programik Zapisywanie obrazów płyt na USB. Przy czym sprawdzić należy poprawność ściągniętego obrazu. Na linuxmint.com jest dokładnie opisane jak to zrobić.

EDYTA:
Czasem także można zbootować tylko z jednego, konkretnego portu USB.
#4
0
Moim zdaniem, jeśli to stary laptop, możesz odpiąć CDROM i zobaczyć co się stanie skoro problem jest z nim. Czasem mi takie dziwne sztuczki pomagają.

Możesz spróbować nagrać iso przy pomocy 'dd'

daj komendę - lsblk
zbadaj oznaczenia dysków i wybierz odpowiednią literkę do podstawienia,


tylko podaj odpowiednią litere dysku bo ten program wymazuje wszystko !!!

sudo dd if=~/Desktop/linuxmint.iso of=/dev/sdx oflag=direct bs=1048576
#5
0
Programik do stawiania ISO na USB to Unetbotin z którego korzystałem i nic to nie daje. Obraz uwalony - ok ale z kilku różnych serwerów? Mam zewnętrzną stacje dysków CD muszę spróbować, problem polega na tym, że na innym komputerze, (który na bank ma sprawną kieszeń zresztą dwa dni temu bootowałem coś tam i nie było żadnych problemów) CD z 19.1 również nie wstaje, a raczej na chwile pojawia się grafika minta z odliczaniem i koniec. Bootowanie z konkretnego gniazda również odpada bo sprawdzałem wszystkie, po za tym z innymi systemami nie ma problemów. Spróbuje jeszcze wypalić płytę na innym kompie ale z USB nigdy nie miałem problemu i to mnie zastanawia. Ale ok jak nikt nie wie, na razie dam sobie spokój.
Wszystkie objawy z mojej strony wskazują na jakiś globalny błąd w instalatorze 19.1 lub ISO. ISO również sprawdzałem i teoretycznie powinno być ok ale już nie raz miałem przypadki, że pomimo zgodnego klucza i tak był błąd.
#6
0
Spróbuj z USB i 'dd', często Unetbootin nie dawał rady dobrze nagrać na USB a z 'dd' poszło.
Na windows, rufus dobrze nagrywa.
#7
0
Do pobierania ISO warto korzystać z torrenta. Mniejsze ryzyko błędów.
#8
0
Faktycznie Unetbootin sobie w tym przypadku zupełnie nie poradził. Przypomniałem sobie o Rufusie i z zaznaczoną opcją na stare biosy odpalił! Że też wcześniej na to nie wpadłem. Dzięki wszystkim za odpowiedzi!


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości