Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozwiązane Format dysku
#1
0
Cześć, chciałbym definitywnie pozbyć się W10 z dysku. W tym celu chciałem sformatować cały dysk ale prawdopodobnie zaoram też GRUB-a, który chyba znajduje się na tym dysku i stracę możliwość uruchomienia systemu. Jak to poprawnie zrobić, żeby GRUB ocalał, zostawić na /dev/sda2 partycję EFI system partition czy może przenieść GRUB-a na /dev/sdb? Tylko jak, nie chciałbym przeinstalowywać Minta bo już w miarę ogarnięty.

Zdjęcia dysków z Gparted:

[Obrazek: MkpvOvTl.png]

[Obrazek: 3f7x7aRl.png]
#2
0
Jeśli instalowałeś MInta w trybie UEFI, to trzeba tę partycję (/boot/efi) zostawić (sda2). Tylko... jesteś pewny, że już nie chcesz Windows? Czasem się przydaje.

EDTI:
Przyda się wynik komendy:
Kod:
[ -d /sys/firmware/efi ] && echo "EFI boot on HDD" || echo "Legacy boot on HDD"
Do terminala wklejasz przez Ctrl+Shift+V
#3
0
Kod:
lxmnt19@lxmnt19-MS-7B89:~$ [ -d /sys/firmware/efi ] && echo "EFI boot on HDD" || echo "Legacy boot on HDD"
EFI boot on HDD
lxmnt19@lxmnt19-MS-7B89:~$
MS nadaje się tylko do gier, ja nie gram bo nie mam dobrej karty Wink
#4
1
Better response on post RE: Format dyskuOK, czyli potwierdzenie z EFI.
Nie usuwaj i nie formatuj tej (sda2) partycji. Zobaczymy czy wstanie tylko Mint. Jeśli tak to, no cóż - SOLVED, jeśli nie -uruchom system w trybie Live i daj znać. Można przeinstalować GRUBa w tym trybie... jakby coś.
#5
0
Mint wstał bez problemu, dzięki. Co prawda straciłem pół GB miejsca na /dev/sda1 bo chyba nijak się tego nie da odzyskać ale mała to cena Wink

[Obrazek: QNP0WY4l.png]
#6
0
Hmmm... zasadniczo można zaorać cały dysk, utworzyć nową partycję /boot/efi i wgrać do niej GRUBA.
Jesteś kumaty Smile Jeśli się uprzesz na te 0,5GB, to możesz spróbować wg tego przepisu: https://linuxsuperuser.com/reinstall-gru...er-ubuntu/ ale w sumie nie polecam. Zrobisz sobie porządek kiedyś przy okazji reinstalacji. Smile
Oznaczam jako rozwiązany i zamykam wątek.


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości