Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Krzaczki w plikach tekstowych ze starszych wersji Windowsa
#11
1
Better response on post RE: Krzaczki w plikach tekstowych z WindowsaPolemizował bym ze stwierdzeniem "wadliwy plik". W Ubuntu i Lubuntu nie ma problemu z krzaczkami w plikach tekstowych z Windy.
Jeżeli mam na dysku kilkadziesiąt takich plików, to mam się bawić z naprawą każdego po kolei?
Sposób który podałem w temacie, całkowicie rozwiązuje problem i nie zauważyłem żadnych skutków ubocznych.
[Obrazek: 96ae32b114e54.jpg]
Odpowiedz
#12
0
Rozwiązanie które zaproponował pyotr_p jest bardzo dobre, szczególnie dla tych którzy mają wiele takich plików. Po zmianie kodowania wszystkie programy będą je czytać prawidłowo, nie tylko Xed.

W skrypcie który utworzył pyotr_p usunąłem znak $ z nazwy pliku utf8_$1 ponieważ uniemożliwiał on jego utworzenie.

Można też dodać do skryptu możliwość zapisywania wyniku konwersji do pliku wyjściowego, tak że cała zmiana kodowania będzie wymagała tylko dwóch kliknięć. Nawet jeśli ktoś ma kilkadziesiąt takich plików nie zajmie to dużo czasu.

Kod:
#!/bin/bash
iconv -f WINDOWS-1250 -t UTF-8 "$1" > "$1.ufo" &&
mv -f "$1.ufo" "$1"
Odpowiedz
#13
0
Nie wiem o co chodzi z tym błędem?
U mnie działa w takiej wersji jak podałem. Stosuję to od pewnego czasu i wszystko jest ok.
Odpowiedz
#14
0
U mnie nie działa, próbowałem na dwóch systemach LM 19.3 Cinnamon, ale działa na twoim więc odwróciłem korektę nazwy.
Odpowiedz
#15
0
Dziwne... Mam dokładnie ten sam system i wersję Cinnamona.
Wrzuciłeś to do odpowiedniego katalogu i uruchamiasz PPM?

ps. sprawdzę jak działa u mnie Twoja wersja.

Sprawdziłem. Na moim systemie działają obydwa skrypty.
Odpowiedz
#16
0
(09-05-2020, 00:19)pyotr_p napisał(a): Wrzuciłeś to do odpowiedniego katalogu i uruchamiasz PPM?

Tak.
Odpowiedz
#17
0
Skorzystałem z opisanego w tym wątku skryptu. Nie mogłem go użyć dopóki nie został potraktowany przez chmod +x
Odpowiedz
#18
0
(06-05-2020, 23:22)pyotr_p napisał(a): Skrypt zapisujemy jako 'Konwertuj na UTF8', nadajemy prawo do wykonalności i wrzucamy do ukrytego pliku katalogu domowego

Możemy także kliknąć prawym klawiszem na plik: Właściwości > Uprawnienia > Zezwolenie na wykonywanie pliku jako programu
Odpowiedz
#19
0
Może sie komuś przyda. Ja do zmiany kodowania starych plików tekstowych z Windows-ów, używam zawsze programiku 'enca'. Jest dostępny w repozytoriach Mint LMDE (inne nie wiem). Polecenie terminala w formie  'enca -c plik'  zwykle załatwia sprawę. Opcji jest oczywiście więcej. Strona domowa:  https://cihar.com/software/enca/
Odpowiedz
#20
0
Dopiszę, że jak cytuje autor
Cytat:Enca is an Extremely Naive Charset Analyser. It detects character set and encoding of text files and can also convert them to other encodings using either a built-in converter or external libraries and tools like libiconv, librecode, or cstocs.
więc jeśli wierzyć zapewnieniom program sam wykryje typ kodowania znaków w pliku.
Jak już masz ten program to wrzuć jakie ma opcje.
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości