Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Błąd trybu oszczędzania monitora.
#1
0
Od kilku stuleci i na wielu dystrybucjach linuksowych używałem zawsze "trybu oszczędzania monitora" (nie mylić z "wygaszaczem ekranu". Po pięciu minutach bezczynności, monitor się wyłącza. w dystrybucji Mint LMDE-2 także to działało bez problemu. Działało jak należy w LMDE-3, chociaż to wydanie Minta było tragiczne.
Ostatnio zainstalowałem Mint LMDE-4 i tu bardzo się zdziwiłem. Po wzbudzeniu monitora, obraz przesunął się tak bardzo że nie miałem dostępu do dolnego paska Panelu, oraz do pierwszej kolumny ikon na pulpicie. Sytuacja powtarzała się po każdym wzbudzeniu monitora.
Zacząłem kombinować i doszedłem do następujących wniosków.:
1. Zmiana rozdzielczości, lub zmiana częstotliwości odświeżania, przywracają pulpit na swoje miejsce. Jednak należałoby to wykonywać po każdym wyłączeniu monitora.
2. Mint LMDE, to praktycznie Debian, dlatego z ciekawości zainstalowałem nowego Debiana (v 10.3.0). Okazało się, że na Debianie występuje ten sam błąd. Wcześniej używałem kilku wydań Debiana i na nich ta funkcja działała poprawnie. Zresztą takiego błędu nie doświadczyłem nigdy, na żadnym systemie operacyjnym.
Tu wyjaśnię, że problem zaczął występować tylko na jednym z moich monitorów "ViewSonic Optiquest Q201WB-2" i tylko przy Debianie i LMDE-4.
Czy ktokolwiek z tego forum natknął się na ten problem??
Odpowiedz
#2
0
Pokaż nam wyniki tych dwóch komend
inxi -Fxz i cat /var/log/Xorg.0.log (nie wiem czy będzie potrzebne, przed i po wzbudzeniu monitora)
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości