Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sterowniki do kamery "Creative Webcam Live! Motion"
#1
0
Witam! Smile 
To moja pierwsza wizyta na Forum, więc wpierw się z Wami przywitam Big Grin 
Lecz przejdźmy do rzeczy. Prosiłbym Was o pomoc. Mianowicie posiadam zainstalowany Linux Mint 20 Cinammon obok Win 7. Mój laptop (Lenovo ThinkPad X220) nie ma oryginalnej, wbudowanej kamery. Ja jednak dużo korzystam z rozmów i wideokonferencji online, więc postanowiłem sobie takową kamerę dokupić/ Wybrałem Creative Webcam Live! Motion. 
Na Win 7 zainstalowałem sobie sterowniki z oryginalnej płyty dołączonej do kamery Creative Webcam Live! Motion. Instalacja bez większych problemów, kamera na Win 7 działa elegancko. 
Lecz na Linux nie znalazłem sterownika. Z Minta korzystam dużo, więc kamera jest mi potrzebna w zasadzie i tu, i tu. Jednak o ile na Windowsa Creative udostępniło sterowniki, to nigdzie o Linuxie nie ma wzmianki. Kamera bez sterownków nie działa na Linuxie. 
Zainstalowałęm VL4-Linux poleceniem w terminalu. Zainstalowałem dwa programy: VLC, gucview. VLC nie znajduje kamery jako urządzenia, lecz po wybraniu jej lokalizacji (tzn. /dev/video1) obraz jest prawidłowo odczytywany. Gucview znajduje nazwę kamery, jej dane i odczytuje obraz. 
Brave (moja przeglądarka), Firefox, Cheese nie znajdują kamery, a właśnie w tych programach jest mi ona najbardziej potrzebna!  
Wpisując komendę LD_PRELOAD=/usr/lib/x86_64-linux-gnu/libv4l/v4l1compat.so /usr/bin/firefox otwiera się Firefox, kamera działa.
Analogicznie wpisałem komendę LD_PRELOAD=/usr/lib/x86_64-linux-gnu/libv4l/v4l1compat.so /usr/bin/brave-browser myśląc że z Brave to samo. Jednak Brave kamery nie odczytuje Sad . A z Brave korzystam najwięcej  Angry . Wpisałem komendę v4l2-ctl --list-devices Są dane kamery, jej nazwa, producent.
Czy zna ktoś sposób, by ta kamera ZADZIAŁAŁA? To znaczy żeby KAŻDY program na Linuxie służacy do obsługi kamer ją wykrywał i potrafił wyświetlać z niej obraz?
Pozdrawiam, i z góry dziękuję za ewentualną pomoc lub poradę
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Sterowniki do kamery "Creative Webcam Live! Motion" - przez Wunder Wungiel - 16-11-2020, 14:12

Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości