Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
AMD Radeon 8750M - nie uruchamia środowiska graficznego
#1
0
Witam wszystkich użytkowników forum. 

Jestem nowy jeśli chodzi o Linuxa, chociaż to nie jest moje pierwsze podejście do tego systemu. Wcześniej próbowałem z Ubuntu (Raspberry) i zrezygnowałem z powodu błędu, który napotkał mnie również po instalacji Minta.

Może od początku:

Instaluję Linux Mint 19.x Cinnamon na laptopie Lenovo G500H - i3, 8GB ram, 2x karta graficzna tj.: Zintegrowany Intel i Radeon 8750M. 

Po instalacji wziąłem się za aktualizację za pomocą konsoli, standardowe apt-get update/upgrade. Po tej czynności doinstalowałem jeszcze osobno sterowniki do karty sieciowej, bo nie działało WiFi, oraz zrobiłem kilka aktualizacji w menedżerze aktualizacji, bo jakieś się tam jeszcze pojawiły. 

Następnie chciałem podzielić dysk na partycje, bo nie lubię mieszać danych z systemem. W tym celu odpaliłem Minta Live z pendrive i używając Gparted podzieliłem spokojnie dysk.

Po restarcie systemu zobaczyłem tylko komunikat z błędem a w nim frazę "redeon". Działa jedynie konsola <initramfs>.

Szukałem wyjścia z tej sytuacji ale nie udało mi się to. 
Natrafiłem na rozwiązania typu:
- odinstaluj sterownik - ale bez instrukcji jak to zrobić z poziomu tej konsoli, w której się znajduję,
- chroot z LiveCD - znalazłem nawet instrukcję jak to zrobić, ale z tego co tam wyczytałem to chodzi o podmianę plików w zainstalowanym systemie. Jedyne co chciałbym tam podmienić to sterownik karty graficznej, a znowu nie wiem jak to zrobić...
- przestawiłem w BIOSie kartę graficzną na UEFI, ale dalej nie działa.

W końcu zainstalowałem Linuxa od początku. Póki co jedynie podzieliłem dyska na partycje. Jestem przed update/upgrade i siądę do tego wieczorem. 
Chciałbym jednak uniknąć powtórki z wczoraj. Macie może więc jakieś rady jak zmusić Linuxa do działania na dwóch kartach? Ewentualnie jak wyłączyć radeona w konsoli <initramfs>? Jak to by mi się udało i dostałbym się do trybu graficznego, to mógłbym spokojnie szukać dalej rozwiązania i testować kolejne sterowniki, aż do zadziałania. Teraz testowanie polegałoby na każdorazowej świeżej instalacji systemu. 
Słyszałem od znajomego, żeby użyć sterownika, który obsługuje obie karty na raz. Niestety takiego oprogramowania nie udało mi się znaleźć.

Dodam, że identyczny problem miałem z dystrybucją Ubuntu. Wtedy również nie znalazłem rozwiązania i wróciłem na kilka lat do Windowsa. Od tamtego czasu "bawiłem" się kilkom dystrybucjami na VirtualBox'ie i ten problem nie występował.

Z góry przepraszam, jeśli nie podałem wystarczająco dużo informacji o sprzęcie i systemie. Chętnie ich udzielę, jeśli będą konieczne do rozwiązania problemu Smile

Pozdrawiam!
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
AMD Radeon 8750M - nie uruchamia środowiska graficznego - przez texdice - 27-05-2019, 11:32

Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości