Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nvidia GTX 1080 i Sony 55" 4K
#1
Wink 
0
Witam

Jestem całkowicie nowym użytkownikiem Linuxa i zachwycony Mintem.
Problem pojawił się u mnie podczas przeglądania poszczególnych elementów Menu, gdy wszedłem w aplet "Zarządzanie sterownikami (jako administrator)".
Otóż był tam ustawiony linuksowy sterownik otwartoźródłowy,  więc zaznaczyłem zalecany sterownik nvidii i zastosowałem zmiany.
Po ponownym uruchomieniu systemu  okazało się, że sterownik działa gorzej od domyślnego, więc chciałem przywrócić poprzedni, niestety okazało się to już niemożliwe, ponieważ wszystkie opcje i przyciski stały się nieaktywne w oknie Zarządzania sterownikami i na dole opcji pojawiła się trwale zaznaczona opcja "Kontynuowanie używania sterownika zainstalowanego ręcznie".
Jak wybrnąć z tej sytuacji i przywrócić domyślny sterownik?


   
#2
1
Better response on post RE: Nvidia GTX 1080 i Sony 55" 4KŻeby cokolwiek pomóc, musisz pochwalić się wynikiem polecenia
Kod:
inxi -xG
Wynik wklej wg tego przepisu: https://forum.linuxmint.pl/showthread.ph...75#pid1075

Zasadniczo ja bym spróbował tak:
Wciskasz kombinację klawiszy: ALT + CTRL + F1 - to przełączy cię do trybu tekstowego, podajesz swój login i hasło, a potem wprowadzasz komendy:
Kod:
sudo apt-get remove --purge nvidia-390*
a jak przeleci - to usunie sterownik NVidii, wpisujesz:
Kod:
sudo reboot
czyli ponowne uruchomienie komputera. Po tym komputer powinien uruchomić się na otwartym sterowniku nouveau.
#3
0
(01-06-2019, 17:34)yahoob3 napisał(a): Żeby cokolwiek pomóc, musisz pochwalić się wynikiem polecenia
Kod:
inxi -xG
Wynik wklej wg tego przepisu: https://forum.linuxmint.pl/showthread.ph...75#pid1075

Zasadniczo ja bym spróbował tak:
Wciskasz kombinację klawiszy: ALT + CTRL + F1 - to przełączy cię do trybu tekstowego, podajesz swój login i hasło, a potem wprowadzasz komendy:
Kod:
sudo apt-get remove --purge nvidia-390*
a jak przeleci - to usunie sterownik NVidii, wpisujesz:
Kod:
sudo reboot
czyli ponowne uruchomienie komputera. Po tym komputer powinien uruchomić się na otwartym sterowniku nouveau.

Dziękuję, bardzo pomogło.
Sterownik domyślny przywrócony - co prawda wyświetlanie jest wolniejsze, ale wyświetla mi wszystko w 4K piksel do piksela, a sterownik nvidii, obojętnie czy na Windzie czy Linuksie, traktuje telewizor jak telewizor i pomimo ustawień rozdzielczości dokładnie takiej, jaka jest matryca w TV i wyłączeniu skalowania, obraz jest wyświetlany jakby przez jakiś filtr i piksele jakby nie trafiają w matryce i teksty o małej czcionce , zwłaszcza w kolorach z mocno przeważającą jedną składową RGB, stawały się miejscami nieczytelne.
Domyślny sterownik Linuksa traktuje telewizor jak monitor i wszystko jest wyświetlane idealnie co do piksela, a przy pracy z grafiką jest to priorytet.
Przydałaby się jednak jakaś opcja możliwości przełączania sterowników bez przeinstalowywania, bo niestety youtube'a w 4K już nie pooglądam na domyślnym sterowniku, zbytnio się tnie obraz...
#4
1
Better response on post RE: Nvidia GTX 1080 i Sony 55" 4KW repozytorium “Graphics Drivers” team  jest nowszy sterownik nvidia-graphics-drivers-430 430.14-0ubuntu0~gpu18.04.1
#5
0
Z kablem HDMI wszystko OK? (domyślam się ze łączysz kompa z TV przez HDMI).


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości