Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Partycjonowanie SSD
#1
0
Witam. Muszę spytać o kilka spraw. Najpierw, jak podzielić dysk SSD 480GB? Instaluję tylko oprogramowanie do codziennego, domowego użytku bez gier. Linux będzie jedynym systemem. Kolejne pytanie ma związek z informacjami, że dysków SSD się nie partycjonuje, bo to je uszkadza. Czy to prawda i jeśli tak, to jak zaradzić?
#2
1
Better response on post RE: Partycjonowanie SSDZ tym zakazem partycjonowania SSD to jakaś bzdura.
Podziel:
root - 30GB
home - reszta
swap - brak danych do odpowiedzi
#3
0
RAMu mam 8GB i nie lubię usypiać systemu. Dlatego swap chyba niepotrzebny. Czy tak?
#4
1
Better response on post RE: Partycjonowanie SSDPrzy 8GB RAM można zrezygnować.
#5
0
(05-07-2019, 20:00)alieno napisał(a): RAMu mam 8GB i nie lubię usypiać systemu. Dlatego swap chyba niepotrzebny. Czy tak?

Dodam tylko tak gwoli ścisłości. Usypianie systemu nie ma nic do rzeczy ze swap'em, to hibernacja ma. Ja od dłuższego już czasu nie posiadam swap'a i bez problemu usypiam ( i budzę Smile ) swoją maszynę ładnych parę razy dziennie i wszystko działa.
#6
0
Można też skorzystać z tego co nam podpowie instalator minta i nie bawić się w samodzielne partycjonowanie.
#7
0
Wydaje mi się że obecnie swap może być / jest plikiem, więc niezależnie od zastosowań tworzenie partycji mija się z celem.
#8
1
Better response on post RE: Partycjonowanie SSDNie tak do końca mija się z celem Big Grin
https://forum.linuxmint.pl/showthread.php?tid=114
#9
0
(05-07-2019, 20:00)Użytkownik417 napisał(a): RAMu mam 8GB i nie lubię usypiać systemu. Dlatego swap chyba niepotrzebny. Czy tak?
 
Swap nie jest potrzeby do usypiania, tylko do hibernacji, a to są zupełnie dwie rożne rzeczy.

Ja nie używam partycji swap, a  czasem stosuje usypanie na leciwym lapku z 4 GB pamięci. Nigdy nie było problemu z wybudzaniem. System startuje błyskawicznie.
[Obrazek: 96ae32b114e54.jpg]
#10
0
(05-07-2019, 20:32)jury napisał(a):
(05-07-2019, 20:00)alieno napisał(a): RAMu mam 8GB i nie lubię usypiać systemu. Dlatego swap chyba niepotrzebny. Czy tak?

Dodam tylko tak gwoli ścisłości. Usypianie systemu nie ma nic do rzeczy ze swap'em, to hibernacja ma. Ja od dłuższego już czasu nie posiadam swap'a i bez problemu usypiam ( i budzę Smile ) swoją maszynę ładnych parę razy dziennie i wszystko działa.

No nie do końca. Bo istnieje taki mechanizm jak hybrydowe usypanie, gdzie nawet jeśli użytkownik usypia system, to on dodatkowo zrzuca pamięć do SWAP. Ma to na celu ochronę przed utratą zasilania, gdzie w przypadku zwykłego uśpienia byś utracił wszystkie dane w pamięci, a tak system podczas startu odtworzy pamięć z obrazu w SWAP i żadne dane nie zostaną stracone.


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości