Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozwiązane Martwa partycja linuxa
#1
0
Witam Smile pisalem na czacie wczoraj ze mam problem z linuxem dosc chaotycznie wiec moze teraz uda sie to lepiej opisac. Niestety pisze to z live cd i nie ogarniam na tym dodawania jezykow wiec bedzie bez polskiego ale w miare czasu poprawie.

Wiec tak... nabroilem cos przez jakis program ktory pytal mnie czy chce cos tam pousuwac z dysku D (C,D - ntfs i D to taki dysk zbiorczy a C to wiadomo winda. A na linuxie jakies 30GB na system, 140~ Home i 4 Swap) wiec zgodzilem sie mimo ostrzezenia ze strace wszystkie dane Big Grin (nie pamietam juz nawet dokladnie co robilem ale mniejsza...)

Niestety pokasowalo mi caly dysk D co raczej bylem pewien ze usunie tylko tam jakis folder jak dobrze pamietam... No to szybkie szukanko przywracania... Na linuxie troche to trudniejsze mi sie zdawalo po drugie partycja NTFS to bardziej windowa no i nie chcialem spieprzyc wiec przywracanko odbylo sie na windzie... z braku miejsca na dysku C poszlo wszystko na D i to co najwazniejsze i mniejwazne przywrocilo wiec luz... Niestety moje przywrocone dane zajmowaly jakies 15gb a partycja majaca 230GB czyli dalej D pokazywala ze wolnego mam z 70 chyba. Jakos te dane przywrocone posegregowalem i przerzucilem na home spod linuxa no i poszlo formatowanie "D" no i wtedy sie zaczelo ze jakos mi tej partycji nie widzialo przynajmniej na linuxie... nie wiem nawet czy sprawdzalem na windzie czy widzi. Szybkie porady google jak to sie robilo bo w sumie linux ze 2 lata stabilnie stal bez niczego wiekszego. Zrobilem ladnie wg. poradnika ktory raczej nie byl skomplikowany ^^ ale cos mi sie udalo spieprzyc i nie wiem moze przez to ze dodalem tam opcje Label- i tu nazwa czyli Dysk D...

Wszystko git wiec szybko restart i linux siadl w emergency modzie... wpisanie komendy zeby zobaczyc log ale byl tak dlugi ze calkiem siadlem. Skopiowalem go spod windy ale nie mam pojecia jak otworzyc. Szybkie szukanko jak sobie poradzic no i poedytowalem /etc/fsbl ktore mialo calkiem inne parametry tzn partycja D niz C wiec poedytowalem tak jak bylo na C. Tez nic, wiec pokasowalem to hashtagiem zeby wrazie co to cos bylo Wink Dodam zdjecie juz po edycji linijki z dyskiem D ale nadole jest to Label i tez w linijce dysku byl taki punkt montowania zamiast media to mnt wiec... bede hakerem naprawie Smile

[Obrazek: qrk5tRil.jpg] 


Pozniej walczylem pod windoza zeby ten dysk D jeszcze raz sformatowac itd. no i padl grub po  restarcie... google, walka, komendy...
Kod:
set boot
set prefix
insmod normal
na kazdej nie lapalo komendy normal

Walka z live cd ubuntu 9.0 zeby ogarnac cokolwiek i udalo sie jakos minta. Odpalony zostal boot repair no i przywrocilo windoze.
Teraz mam winde dysk C,D pod linux live widzi home i C,D partycji systemowej nie widzi tzn. mam log boot repaira to cos widzi niby... wiec nie chce pieprzyc dalej i nie wiem czy po prostu instalowac tego minta od nowa czy da sie jakos przywrocic bo w sumie nigdy nie reinstalowalem linuxa jeszcze Big Grin wiec nie wiem jak sie za to zabrac zeby zas nie zwalic a chcialbym zachowac partycje home i najlepiej ladnie ustawienia wszystkie pierdoly linuxowe.

Dobra lecim z logami moze...

Kod:
http://paste.ubuntu.com/p/vByDBdDt4c/

Kod:
System:
  Host: mint Kernel: 5.0.0-32-generic x86_64 bits: 64 compiler: gcc v: 7.4.0
  Desktop: MATE 1.22.2 Distro: Linux Mint 19.3 Tricia
  base: Ubuntu 18.04 bionic
Machine:
  Type: Desktop Mobo: Gigabyte model: M720-US3 v: x.x serial: <filter>
  BIOS: Award v: F6 date: 09/16/2009
CPU:
  Topology: Dual Core model: AMD Athlon II X2 250 bits: 64 type: MCP
  arch: K10 rev: 2 L2 cache: 2048 KiB
  flags: lm nx pae sse sse2 sse3 sse4a svm bogomips: 11999
  Speed: 1800 MHz min/max: 800/3000 MHz Core speeds (MHz): 1: 1800 2: 1800
Graphics:
  Device-1: NVIDIA GF116 [GeForce GTS 450 Rev. 2] vendor: Micro-Star MSI
  driver: nouveau v: kernel bus ID: 02:00.0
  Display: x11 server: X.Org 1.20.4 driver: modesetting unloaded: fbdev,vesa
  resolution: 1680x1050~60Hz
  OpenGL: renderer: NVCF v: 4.3 Mesa 19.0.8 direct render: Yes
Audio:
  Device-1: NVIDIA MCP72XE/MCP72P/MCP78U/MCP78S High Definition Audio
  vendor: Gigabyte driver: snd_hda_intel v: kernel bus ID: 00:07.0
  Device-2: NVIDIA GF116 High Definition Audio vendor: Micro-Star MSI
  driver: snd_hda_intel v: kernel bus ID: 02:00.1
  Sound Server: ALSA v: k5.0.0-32-generic
Network:
  Device-1: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet
  vendor: TP-LINK TG-3468 driver: r8169 v: kernel port: ac00 bus ID: 03:00.0
  IF: enp3s0 state: up speed: 100 Mbps duplex: full mac: <filter>
Drives:
  Local Storage: total: 495.33 GiB used: 27.27 GiB (5.5%)
  ID-1: /dev/sda vendor: Samsung model: HD502HJ size: 465.76 GiB temp: 36 C
  ID-2: /dev/sdb type: USB vendor: Generic model: Flash Disk size: 29.57 GiB
Partition:
  ID-1: / size: 1.92 GiB used: 608.5 MiB (30.9%) fs: overlay source: ERR-102
  ID-2: swap-1 size: 3.81 GiB used: 0 KiB (0.0%) fs: swap dev: /dev/sda5
Sensors:
  System Temperatures: cpu: 35.9 C mobo: N/A gpu: nouveau temp: 46 C
  Fan Speeds (RPM): N/A gpu: nouveau fan: 1500
Info:
  Processes: 164 Uptime: 48m Memory: 3.85 GiB used: 1.38 GiB (35.9%)
  Init: systemd runlevel: 5 Compilers: gcc: 7.4.0 Shell: bash v: 4.4.20
  inxi: 3.0.32

Kod:
sudo fdisk -l
Disk /dev/loop0: 1,9 GiB, 2014482432 bytes, 3934536 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes






Disk /dev/sda: 465,8 GiB, 500106780160 bytes, 976771055 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disklabel type: dos
Disk identifier: 0x9cfd9cfd

Device    Boot    Start      End  Sectors  Size Id Type
/dev/sda1  *        2048 154109951 154107904  73,5G  7 HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda2      603885568 913919999 310034432 147,9G 83 Linux
/dev/sda3      913922046 976769023  62846978    30G  5 Extended
/dev/sda4      154111545 603883349 449771805 214,5G  7 HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda5      968771584 976769023  7997440  3,8G 82 Linux swap / Solaris

Partition table entries are not in disk order.


Disk /dev/sdb: 29,6 GiB, 31750881280 bytes, 62013440 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disklabel type: dos
Disk identifier: 0x3d1d25da

Device    Boot Start    End Sectors  Size Id Type
/dev/sdb1  *        0 4104575 4104576    2G  0 Empty
/dev/sdb2        672    5599    4928  2,4M ef EFI (FAT-12/16/32)

no i to tak C Sda1
D sda4
/ linuxa to sda3
/home sda2
swap sda5
Ale to raczej kazdy umiejacy se wyczyta tylko nie wiem czemu w logach "/" linuxa jest extended a home jako partycja linux... nie powinno byc na odwrot? 
No wiec moze pytanie jeszcze raz na koniec jak to zrobic zeby nie spieprzyc home, przywrocic najlepiej linuxa i ustawienia i dualboota z linuxem jako glowny... pozniej ewentualnie jak zrobic zeby automontowalo dysk c i d Big Grin

Jeszcze raz sorry za taki list no ale ktos sie posmieje przynajmniej jak sie nie znudzi ale wolalem opisac porzadnie
#2
0
Heh, podrapałem się po głowie i tak sobie myślę, że tak namotałeś, że warto chyba tego Minta przeinstalować.

Masz ustawioną tablicę partycji "dos" czyli nie utworzysz więcej partycji podstawowych niż 4, a masz pięć, bo na części dysku masz ustawioną partycję rozszerzoną w ramach której masz partycje logiczne.

Ściągnij sobie dokładnie tę samą wersję Linuksa, jaka była zainstalowana i przygotuj sobie z niej płytę, lub pendriva instalacyjnego.

Coś mi nie gra z tym sda, uruchom Minta w trybie Live i daj zrzut ekranu z Gparted z wyświetlonym sda. Może dopiero po potwierdzeniu, że jest ok, będziesz reinstalował Minta.

- Jeśli uruchomisz instalator Minta, w pewnym momencie on zapyta jak zainstalować system - wybierasz wtedy "inne rozwiązanie" i...

- wskazujesz do formatowania sda3, czyli partycję systemową Minta i jako punkt montowania wskazujesz "/", system plików ustawiasz na ext4 (z księgowaniem).

- partycję sda2 nie zaznaczasz do formatowania i wskazujesz punkt montowania "/home". Dzięki temu nie stracisz danych i ustawień systemowych - doczytaj do końca, bo będą jeszcze ważne informacje dot. użytkownika,
- SWAP, czyli sda5 podpinasz jako "przestrzeń wymiany" - nie będziemy kombinować (jest to jest i niech sobie będzie).

Miejsce instalacji GRUB najlepiej wskazać sektor startowy dysku, czyli po prostu 'sda'... ale to potwierdzimy zrzutem, o którym pisałem wyżej.

- montowanie pozostałych partycji ustawisz sobie dopiero po instalacji systemu programem "Dyski" - to będzie kwestia kilku kliknięć i nic nie trzeba rzeźbić w fstab - sam się poprawnie ustawi.

A teraz ważna informacja dotycząca użytkownika. Smile
W czasie instalacji podajesz nazwę nowego użytkownika dokładnie taką samą jak była w poprzednim systemie. Wtedy "/home" zaczyta się tak, jak Mincie, którego zaorzesz. Hasło też ustaw sobie takie jak poprzednio.

Po takiej reinstalacji powinieneś mieć wszystko po staremu, czyli dualboot z W7, Minta jako domyślny system w GRUB, tapetę jak była, ustawienia programów systemowych (jeśli masz conky, skopiuj sobie conky.conf). Jeśli doinstalowywałeś jakieś dodatkowe, trzeba będzie je zainstalować jeszcze raz, ale ich ustawienia będą "po staremu".
#3
0
Dzieki co do instalacji to tak to sobie wyobrazalem tylko wolalem sie upewnic jednak Smile

co do gparted

[Obrazek: 6DDptNJl.png]

Nie wiem czemu za tym sda3 mi sie to rozczepilo na nieprzypisane 26gb, Czyli jak sie domyslam przy reinstalce systemu po prostu pokasowac ten koniec dysku sda3/unallocated/sda5 i zrobic to normalnie. Chyba ze tego swapa w dzisiejszych czasach sie nie robi? Jak to montowalem to po prostu wiedzialem ze daje sie/dawalo 2x ram no i max do 4gb, wiecej nie trzeba to tak dalem.
#4
0
Sda3 możesz usunąć i w to miejsce wstawić partycję na system ("/"). Wygląda na to, że starego Minta już nie ma... jeśli był na tej wolnej przestrzeni na sda3.

OK, czyli podczas instalacji usuń sda3 i utwórz w tym miejscu jedną partycję na system (Mint). SWAP w nowym Mincie nie jest potrzebny - system stworzy sobie plik wymiany.

Zwróć tylko uwagę, czy sda2 (/home) nie zmieni numerka i to tę partycję wskaż bez formatowania jako nowy /home.
Jeśli coś niejasne - pytaj.

Miejsce instalacji GRUB wskaż sda - bez zmian (instalator powinien tak ustawić domyślnie).
#5
0
Dobra załatwione tylko problemy były z rozdzielczością gruba i splasha ale to izi bo przy parę lat temu też tak było Tongue teraz jak automatycznie zamontować partycje c i bezpiecznie zmienić nazwę "SAMSUNG HD502HJ: Wolumin o rozmiarze 230 GB" Big Grin bo akurat to spieprzyłem jakoś i od tego się zaczęło.

a robiłem niby wg. tego...
https://www.reallinuxuser.com/how-to-aut...inux-mint/
#6
0
Otwórz sobie program dyski, wybierz odpowiednią partycję, która ma się montować automatycznie (bez wyświetlania ikon napędów na pulpicie... możesz sobie dodać zakładkę w Pliki), kliknij kółka zębate i wybierz opcje montowania.
Ustaw sobie tak jak w tym poście: https://forum.linuxmint.pl/showthread.ph...28#pid5928 (oczywiście punkt montowania i identyfikowanie zostaw swoje). POniżej obrazka już nie czytaj, Ciebie to nie dotyczy.
Jakby coś pytaj, ale odpowiem dopiero jutro.
#7
0
No trochę jeszcze poczytałem na internatach i wiem czemu mi wywaliło błąd na samym początku po ustawieniu tej partycji do automontowania Big Grin akurat chodzi o tą drugą opcje czyli ikonki na pulpicie... błąd podobno znany od ciul wie kiedy już. Jednak jakoś kiedyś to zmontowałem podobnie z minta 19.1 i nie wywaliło ale nie ważne. Ważne to to że gdy zaznaczam partycje do automontowania to kompletnie znikają mi z listy dostępnych partycji po odpaleniu "Mój komputer" Wink Mam tylko systemową minta i napęd...
#8
0
Przecież w Linuksie "Mój komputer" wyświetla URZĄDZENIA, czyli fizyczne napędy a nie partycje, które nota bene montowane są do katalogów.
Pokaż zrzuty ekranu z programu dyski z zaznaczonymi (przez klikniecie) partycjami, których "nie widać".
#9
0
Tak jest przed automontowaniem i tak bym chciał bo tak miałem poprzednio wyświetlane po automatycznym montowaniu czyli odnośniki do tych partycji działały itd. do strzała
[Obrazek: PfKs2Nbl.png]

tak mam po automontowaniu
[Obrazek: oWvQrPUl.png]

a tak wyglada partycja c i na d jest to samo że niby zamontowane
[Obrazek: GbFtXSDl.png]
#10
0


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości