Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozwiązane Instalacja Linuxa na stary system
#1
0
Witam,
czy jest możliwa instalacja tej samej wersji systemu na starą instalację tak, by katalog Home pozostał nienaruszony?
Muszę na nowo zainstalować system, ponieważ nie chce wystartować. Uruchomiłem wersje live, ale oczywiście nie mogę skopiować swoich wszystkich plików na dysk zewnętrzny, bo uprawnienia do nich w Linuxie wymyślił jakiś paranoik.
#2
1
Better response on post RE: Instalacja Linuxa na stary system"Uruchomiłem wersje live, ale oczywiście nie mogę skopiować swoich wszystkich plików na dysk zewnętrzny, bo uprawnienia do nich w Linuxie wymyślił jakiś paranoik".
A robiłeś to z pozycji zwykłego user, czy root
#3
0
Do głowy mi nie przyszło, że można zalogować się jako root w wersji live. Jak to zrobić?
#4
0
Po uruchomieniu dystrybucji live i terminala wpisujesz "sudo su" jak terminal poprosi o hasło podajesz "toor".
Dysk podmontuj też jako root i skopiuj. Teraz nie korzystam bo nie mam problemów ale jeszcze parę lat temu stosowałem.
#5
0
Dzięki, możesz mi jeszcze podpowiedzieć, jak zamontować dysk jako root? Jestem wykończony, nie mam siły tego szukać. Ja znam coś takiego, żeby kliknąć ppm i wybrać "otwórz jako administrator" Czy o to chodzi?

Dodano po pewnym czasie:
No i z pewną nieśmiałością przypominam, że zadałem tutaj trochę inne pytanie Smile
#6
1
Better response on post RE: Instalacja Linuxa na stary system
(07-06-2020, 01:11)akaiyuki napisał(a): Czy jest możliwa instalacja tej samej wersji systemu na starą instalację tak, by katalog Home pozostał nienaruszony

Tak. Podczas ponownej instalacji wybierz opcję "Użycie innego rozwiązania" która pozwoli na tworzenie partycji.
Wybierasz starą partycję home z punktem montowania /home ale nie zaznaczasz jej do formatowania.

(07-06-2020, 08:40)akaiyuki napisał(a): Ja znam coś takiego, żeby kliknąć ppm i wybrać "otwórz jako administrator" Czy o to chodzi?

Tak. Po wybraniu tej opcji otrzymasz uprawnienia administratora bez wpisywania hasła.
#7
1
Better response on post RE: Instalacja Linuxa na stary system
(07-06-2020, 08:40)akaiyuki napisał(a): Dzięki, możesz mi jeszcze podpowiedzieć, jak zamontować dysk jako root? Jestem wykończony, nie mam siły tego szukać. Ja znam coś takiego, żeby kliknąć ppm i wybrać "otwórz jako administrator" Czy o to chodzi?

Dodano po pewnym czasie:
No i z pewną nieśmiałością przypominam, że zadałem tutaj trochę inne pytanie Smile

Pierwsze primo - tak, można skorzystać z "otwórz jako administrator" żeby skopiować coś w trybie administratora. Dawno nie używałem Live, ale wydaje mi się, że hasło jest puste - wystarczy nacisnąć "enter".

Drugie primo - tak, można przeinstalować system nie ruszając /home. Podczas instalacji, kiedy instalator pyta,jak zainstalować system, wybierasz "inne rozwiązanie" i ręcznie wskazujesz partycje i punkty montowania w nowym systemie. Jeśli nie zaznaczysz do formatowania starego /home i znów ustawisz tej partycji punkt montowania jako /home, nie stracisz żadnych danych. Warunek - użytkownik musi być taki sam jak poprzednio. Hasło też powinno być takie samo.
#8
0
Dziękuję. Z tego, co wyczytałem, mogą być jeszcze problemy ze starymi ustawieniami zapisanymi w home, ale najwyżej stworzę nowego użytkownika i skopiuję sobie wszystkie pliki, a stary profil wywalę. Mam nadzieję, że dobrze mówię.
#9
0
To już lepiej w trybie Live, przed instalacją usuń sobie (albo przenieś do jakiegoś katalogu) wszystkie pliki i katalogi za wyjątkiem Pulpit, Muzyka, Video, itd. Czyli zostaw tylko katalogi z danymi. Ustawienia są w katalogach i plikach z kropkami na początku - są ukryte. Nowy użytkownik to średni pomysł. Nie będzie miał dostępu do danych starego.
#10
0
Dobry pomysł, usunąć wszystkie pliki i katalogi ukryte. Właśnie obawiałem się znowu szopki z kopiowaniem plików. Poczekam jeszcze trochę, może w innym wątku dowiem się, jak odzyskać system, ale ogarnia mnie powoli zwątpienie.

Dodano po pewnym czasie:
Czy po instalacji systemu podanym sposobem mogę tak po prostu skopiować do Home zachowane wcześniej katalogi ukryte .Mozilla i .Thunderbird? Czy w ten sposób zachowam zakładki, dane konta mailowego i ustawienia obu tych programów?

Dodano po pewnym czasie:
Mam jeszcze ogromną prośbę. Po raz pierwszy nadpisuję system i nie chcę tego spieprzyć. Podpiąłem 4 zdjęcia i rozumiem,że mam - partycję sda1 ustawić jako ext4 z księgowaniem, zamontować ją w / i zaznaczyć do formatowania?
- partycje sda5 i sda 6 zostawić bez ingerencji?
- tylko partycję sda5 zostawić bez ingerencji, a na sda6 ustawić ext4 z księgowaniem, zamontować ją w /home i nie zaznaczać formatowania?
- czy jeszcze jakoś inaczej?
Mam nadzieję, że to koniec pytań.

               


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości