Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zainstalowałem od nowa win 10 i zniknał mi linux mint..
#1
0
Być może nieumyślnie ale byłem przekonany że efi dla mojego linuxa wraz z innym linuxem mam na drugim dysku a tu niestety nie.

Usunałem cały dysk 1 aby zainstalować od nowa windows 10 ale niestety w biosie podczas botowania znikneła mi opcja wyboru systemu linux-mint i przez to nie mam dostępu do swojego systemu. Problemu dodaje fakt że jest to zaszyfrowana partycja (LUKS) tak więc komenda update grub w drugim linuxie nie załatwia sprawy bo systemu i tak nie widać. W jaki sposób moge przywrócić orginalne menu bootowania dla systemu który na 100% jest w systemie ? ...

Dzięki za pomoc
Odpowiedz
#2
1
Better response on post RE: Zainstalowałem od nowa win 10 i zniknał mi linux mint..Sprawdź, czy ten poradnik coś pomoże.
Jeśli nie, daj wyniki poleceń:
Kod:
lsblk
sudo fdisk -l
Do wklejenia wyników użyj znaczników CODE. Przepis w mojej sygnaturze.
Odpowiedz
#3
0
(11-06-2020, 20:57)yahoob3 napisał(a): Sprawdź, czy ten poradnik coś pomoże.
Jeśli nie, daj wyniki poleceń:
Kod:
lsblk
sudo fdisk -l
Do wklejenia wyników użyj znaczników CODE. Przepis w mojej sygnaturze.

Jaki dokładnie poradnik masz na myśli ?
Odpowiedz
#4
0
Odpowiedz
#5
0
(11-06-2020, 21:14)yahoob3 napisał(a): Sorry, już dziś nie myślę Smile
https://forum.linuxmint.pl/showthread.php?tid=104
niestety ale nic to nie daje. Wyboru systemu jak nie było tak nie ma.

Wygląda na to że usunałem gruba i pliki które uruchamiają cały system linux-mint
Cała partycja z danymi została ale nie ma partycji EFI (która była widczonie współdzielona ze starym windowsem)

Teraz pytanie w jaki sposób ją mogę na nową odbudować/zainstalować ??

Dodano po pewnym czasie:
Problem jest taki że podobnie jak na tym zdjeciu zawsze była partycja która wyglądało podobnie jak dla Fedory tylko że dla linux mint
Obie (mint + fedora były zaszyfrowane całe z LUKS)

[Obrazek: kNuCzYA.jpg]

A teraz minta nie mogą uruchomić .. Dodam że zainstalowałem windowsa od nowa ale pod MGR a nie GPT (jeśli ma to znaczenie) z wyłączonym secure boot..

Druga komenta którą podajesz zwraca coś takiego ale zmiana nic nie daje. I dziwi mnie fakt że w biosie już nie mogę wybrać i niewyświetlają się opcje jak ubuntu (pod nią ładowałem linux mint)..
[Obrazek: 4oOmJaq.jpg]

Dodano po pewnym czasie:
aha .
Odpowiedz
#6
0
Uruchom Minta w trybie Live i te dwie komendy podaj w formie tekstowej (skopiuj z terminala Ctrl+Shift+C) i wklej do posta używając znaczników CODE. W tych komendach są małe litery L.
Odpowiedz
#7
0
(12-06-2020, 11:16)yahoob3 napisał(a): Uruchom Minta w trybie Live i te dwie komendy podaj w formie tekstowej (skopiuj z terminala Ctrl+Shift+C) i wklej do posta używając znaczników CODE. W tych komendach są małe litery L.
to to zmieni że będzie w formie tekstowej dokładnie to samo?
Odpowiedz
#8
0
Zmieni to, że takie logi znacznie lepiej się czyta i w razie potrzeby coś można z nich skopiować.
Poza tym nie podałeś wyniku drugiej komendy sudo fdisk -l.

Wyniki komend w formie tekstowej, to standard na wszystkich forach.
Odpowiedz
#9
0
(13-06-2020, 17:36)yahoob3 napisał(a): Zmieni to, że takie logi znacznie lepiej się czyta i w razie potrzeby coś można z nich skopiować.
Poza tym nie podałeś wyniku drugiej komendy sudo fdisk -l.

Wyniki komend w formie tekstowej, to standard na wszystkich forach.

te komendy w zasadzie pokazuja to samo co w gparted lub boot info script

Kod:
   Boot Info Script 0.77      [10 June 2018]


============================= Boot Info Summary: ===============================

 => Windows 7/8/2012 is installed in the MBR of /dev/sda.
 => No boot loader is installed in the MBR of /dev/sdb.

sda1: __________________________________________________________________________

    File system:       ntfs
    Boot sector type:  Windows 8/2012: NTFS
    Boot sector info:  No errors found in the Boot Parameter Block.
    Operating System: 
    Boot files:        /bootmgr /Boot/BCD

sda2: __________________________________________________________________________

    File system:       ntfs
    Boot sector type:  Windows 8/2012: NTFS
    Boot sector info:  No errors found in the Boot Parameter Block.
    Operating System: 
    Boot files:        /Windows/System32/winload.exe

sda3: __________________________________________________________________________

    File system:       ntfs
    Boot sector type:  Windows 8/2012: NTFS
    Boot sector info:  No errors found in the Boot Parameter Block.
    Operating System: 
    Boot files:       

sdb1: __________________________________________________________________________

    File system:       crypto_LUKS
    Boot sector type:  Unknown
    Boot sector info:

sdb2: __________________________________________________________________________

    File system:       ext2
    Boot sector type:  -
    Boot sector info:
    Operating System: 
    Boot files:        /grub/grub.cfg

[Obrazek: x98vVih.png]
Odpowiedz
#10
0
Chyba się nie dogadamy. Piszesz o dyskach, pokazujesz jeden. Kto wie, co jest na pozostałych.

Wygląda na to, że GRUBA można doinstalować w sdb8, o ile go tam nie ma, bo pisałeś, że odłączyłeś któryś dysk podczas instalacji Windows 10.
Sądząc po tym, co pokazałeś wystarczyłoby zmienić w BIOS/UEFI bootloader i jeśli uruchomi się Linux wykonać w terminalu sudo update-grub, żeby grub znalazł i wrzucił na listę systemów Windows.
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości