Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Partycja SWAP
#11
0
Informacje w temacie swap można też znaleźć inne - klik
Kto ma racje?

Oto defincje hibernacji i uśpienia (wstrzymania):

Uśpienie przełącza komputer w stan niskiego poboru energii - zasilana jest głównie pamięć RAM (dla podtrzymania ustawień i uruchomionych programów) oraz niezbędne do wybudzenia elementy, choć wszystko zależy od ustawień. Komputer nie wyłącza się całkowicie, więc utrata zasilania powoduje utratę niezapisanych fizycznie danych.

Hibernacja zrzuca zawartość pamięci RAM do pamięci masowej, zazwyczaj specjalnie wydzielonej partycji swap (bądź odpowiadającemu jej plikowi wymiany - zależy od organizacji dysku), która jest wirtualizowana jako typ wcześniej wspomnianej pamięci operacyjnej. Komputer jest wyłączany całkowicie (można nawet wyjąć wtyczkę z prądu), a po ponownym uruchomieniu powrócić do pracy przy wcześniej uruchomionym oprogramowaniu.

Można więc wnioskować, że swap nie ma nic wspólnego z uśpieniem w przypadku komputerów z większą ilością ramu.
[Obrazek: 96ae32b114e54.jpg]
Odpowiedz
#12
0
Co do opcji groups
to wygląda to tak:
adm cdrom sudo dip plugdev lpadmin sambashare
więc stawiam, że mam te uprawnienia jako użytkownik. Jak to zmienić? Na dzień dobry system kazał mi ustawic hasło root'a
Odpowiedz
#13
2
Better response on post RE: Partycja SWAPBrakuje grupy o nazwie użytkownika, poza tym jest ok.
Nie bardzo rozumiem, co chcesz zmieniać i po co? Na dzień dobry system nie ustawia hasła roota, tylko hasło użytkownika, który może i czasem musi zrobić coś, co wymaga podwyższonych uprawnień. Jeśli system prosi o podanie hasła, znaczy to, że wykonujesz operację, która może położyć system.
Na koncie roota w Linuksie nie da się normalnie korzystać z komputera, jak w Windows, bo to konto służy do innych celów.

Robi się z tego wątku offtop. Czy sprawę partycji SWAP możemy uznać za zakończoną?
Odpowiedz
#14
0
Tak.
Dla mnie już sprawa jest jasna
Dzięki Smile
Odpowiedz
#15
0
(21-06-2020, 09:41)yahoob3 napisał(a): SWAP w Linuksie używany jest na prawdę dopiero wtedy, gdy brakuje mu już RAM.

Chciałbym się z tym nie zgodzić. Big Grin

(21-06-2020, 10:31)omkar napisał(a): Jeżeli nie używasz wstrzymania lub hibernacji, to swap jest zbędny.

To przy wstrzymaniu jest potrzebny SWAP? Big Grin

(21-06-2020, 12:21)omkar napisał(a): Czytałem na forach o problemach z wybudzeniem z uśpienia (wstrzymania), a nie tylko z hibernacji, w przypadku zbyt małego swapa, o braku nie wspomnę.

O czym czytałeś? Big Grin

(21-06-2020, 12:21)omkar napisał(a): Generalnie jest zasada - poniżej 4 GB RAM, wielkość 2x ilość RAM. 4 GB RAM lub więcej, taka sama wielkość lub odrobinę więcej. Wiele zależy od realnego użycia pamięci na danym komputerze. W niektórych przypadkach wartości mogą być mniejsze.
W przypdku nie stosowania wstrzymania lub hibernacji, od 4 GB RAM wzwyż, swap jest zbędny, choć niektórzy zalecaja 256-512 MB w sytuacjach awarjnych.

Nie wiem jak to skomentować -- ale to nieprawda. Big Grin
Odpowiedz
#16
0
(21-06-2020, 17:00)omkar napisał(a): Informacje w temacie swap można też znaleźć inne - klik

Oto defincje hibernacji i uśpienia (wstrzymania):

Uśpienie przełącza komputer w stan niskiego poboru energii - zasilana jest głównie pamięć RAM (dla podtrzymania ustawień i uruchomionych programów) oraz niezbędne do wybudzenia elementy, choć wszystko zależy od ustawień. Komputer nie wyłącza się całkowicie, więc utrata zasilania powoduje utratę niezapisanych fizycznie danych.

Hibernacja zrzuca zawartość pamięci RAM do pamięci masowej, zazwyczaj specjalnie wydzielonej partycji swap (bądź odpowiadającemu jej plikowi wymiany - zależy od organizacji dysku), która jest wirtualizowana jako typ wcześniej wspomnianej pamięci operacyjnej. Komputer jest wyłączany całkowicie (można nawet wyjąć wtyczkę z prądu), a po ponownym uruchomieniu powrócić do pracy przy wcześniej uruchomionym oprogramowaniu.

Można więc wnioskować, że swap nie ma nic wspólnego z uśpieniem w przypadku komputerów z większą ilością ramu.

Podałem błędne informacje, ale w poście powyżej, którego nie przeczytałeś, wszystko jest sprostowane. W linku jest tabela dotycząca swapa.  Magnus wyjaśnił, że Mint 19.3 (20 też) tworzy własny swap 2 GB.
[Obrazek: 96ae32b114e54.jpg]
Odpowiedz
#17
0
(24-06-2020, 12:10)morfik napisał(a):
(21-06-2020, 09:41)yahoob3 napisał(a): SWAP w Linuksie używany jest na prawdę dopiero wtedy, gdy brakuje mu już RAM.

Chciałbym się z tym nie zgodzić. Big Grin

Czyli się zgadzasz XD. OK racja trochę podkolorowałem, ale z doświadczenia... coś tam dopiero zaczyna mi "swapować", kiedy z 6GB RAM zajęte jest ponad 60%. I co dziwne, zazwyczaj jest to w chwili, kiedy używam maszyny wirtualnej, czyli część RAMu jest rezerwowana przez VM. Przy normalnym użytkowaniu SWAP mam czysty.
10 zakładek w Brave, Telegram, system sam w sobie i...

[Obrazek: WbUWxhdl.png]
Odpowiedz
#18
1
Ja przeczytałem -- a czy ty przeczytałeś? Może pogrubię: Można więc wnioskować, że swap nie ma nic wspólnego z uśpieniem w przypadku komputerów z większą ilością ramu. -- przecie jasno wynika z tego zdania, że w przypadku komputerów z małą ilością RAM swap ma coś wspólnego, a to jest nieprawdą, bo nie ma w żadnym przypadku. Big Grin

Znam te teorie spiskowe na temat dobierania rozmiaru SWAP, jednak nikt nigdy nie wyjaśnił co swoi za tymi liczbami. A jak coś jest bez racjonalnego uzasadnienia, to jest gupie. Big Grin Dla przykładu podam, że mam niby 8G RAM, a SWAP mam 6G i system bez większego problemu hibernuje -- także chyba coś z tą tabelką jest nie tak, a autor nie ma pojęcia o czym pisze. Big Grin

Dodano po pewnym czasie:
(24-06-2020, 20:44)yahoob3 napisał(a): OK racja trochę podkolorowałem, ale z doświadczenia... coś tam dopiero zaczyna mi "swapować", kiedy z 6GB RAM zajęte jest ponad 60%. I co dziwne, zazwyczaj jest to w chwili, kiedy używam maszyny wirtualnej, czyli część RAMu jest rezerwowana przez VM. Przy normalnym użytkowaniu SWAP mam czysty.
10 zakładek w Brave, Telegram, system sam w sobie i...

To zależy już od konfiguracji systemu. Spora część pamięci jest przeznaczona pod cache. W pewnych przypadkach, np. kopiowanie dużych plików, może sprawić, że system wyrzuci sporo danych, które jego zdaniem są nieużywane, do SWAP, by zrobić miejsce pod cache. Zrób sobie taki test. Odpal trochę appek, tak byś miał te 60-70% pamięci zajętej i zacznij kopiować pliki mające parę GiB. Big Grin

By temu przeciwdziałać to trzeba sobie dodać do /etc/sysctl.conf :

Kod:
vm.swappiness = 0
vm.vfs_cache_pressure = 100

To tylko złagodzi efekt przenoszenia danych z pamięci RAM do swap, gdy ma się jeszcze trochę wolnego miejsca ale nie powstrzyma tego procesu. Choć jak się będzie RAM zapełniał, to system powoli zacznie mulić, bo będzie coraz mniej pamięci pod cache, a więc system będzie odpytywał dysk, a on w porównaniu do cache w RAM ssie. Big Grin
Odpowiedz
#19
0
(24-06-2020, 20:45)morfik napisał(a): Ja przeczytałem -- a czy ty przeczytałeś? Może pogrubię: Można więc wnioskować, że swap nie ma nic wspólnego z uśpieniem w przypadku komputerów z większą ilością ramu. -- przecie jasno wynika z tego zdania, że w przypadku komputerów z małą ilością RAM swap ma coś wspólnego, a to jest nieprawdą, bo nie ma w żadnym przypadku. Big Grin

Znam te teorie spiskowe na temat dobierania rozmiaru SWAP, jednak nikt nigdy nie wyjaśnił co swoi za tymi liczbami. A jak coś jest bez racjonalnego uzasadnienia, to jest gupie. Big Grin Dla przykładu podam, że mam niby 8G RAM, a SWAP mam 6G i system bez większego problemu hibernuje -- także chyba coś z tą tabelką jest nie tak, a autor nie ma pojęcia o czym pisze. Big Grin


Musisz być zarozumiałym? To jest głupie!
Jeżeli ktoś posiada stary komputer z 1 GB RAM, a system pobiera więcej do działań, to  nie będzie mógł pracować i się wybudzać bez odpowiedniej partycji swap.
W artykule z linku jest napisane, że najważniejsze jest to, ile komputer pobiera pamięci. Tabela uwzględnia teoretycznie, sytuacje ekstremalne,
[Obrazek: 96ae32b114e54.jpg]
Odpowiedz
#20
0
No jasne, że muszę być zarozumiały -- w końcu moje działania opieram o rozum i zawsze staram się iść za rozumem, bo to jest jedynie słuszna droga, przynajmniej moim skromnym zdaniem... Big Grin

Czy ty kiedykolwiek pracowałeś na kompie, który ma większość danych w SWAP zamiast w RAM?

To może ja ci wyjaśnię co taki stan rzeczy oznacza. Jeśli system ma za mało pamięci RAM, to strony w tej pamięci zaczynają być zrzucane do SWAP. Im więcej masz appek odpalonych, tym więcej pamięci one chcą w RAM, a to sprawia, że system więcej danych zrzuca do SWAP. W pewnym momencie system przechodzi do procesu, który ma dane w SWAP (zamiast w RAM) i musi te dane przenieść pierw do RAM zanim zacznie na nich operować (procesor nie operuje na danych w SWAP). By przenieść dane ze SWAP do RAM musi przenieść uprzednio jakieś inne dane z RAM do SWAP, no bo przecie w RAM już nie ma miejsca. Gdy już to zrobi, to znowu musi przenieść dane ze SWAP do RAM bo w między czasie procesor przejdzie do obsługi innego procesu (w kompie nie ma uruchomionego tylko jednego procesu ale są ich setki albo i tysiące, które procesor obsługuje po kolei). W końcu procesor jest utylizowany w <1% i system nie robi nic innego jak tylko se przerzuca dane ze SWAP do RAM i z RAM do SWAP -- to się chyba fachowo po polsku nazywa "szamotaniem". W takim stanie system jest praktycznie nieresponsywny, ekran zamarza, mysza też, przyciśnięcia klawiszy nie dochodzą i system liczy na to, że uda mu się zwolnić pamięć ale mu to nie wychodzi i nie wyjdzie, do momentu aż jakieś aplikacje zostaną fizycznie pozamykane. Procesor jest przez cały ten czas praktycznie nieużywany, dysk ryje ostro, a postępów w pracy nie ma żadnych -- system ostatecznie zaczyna tak mulić, że jedyną opcją wyjścia z tego stanu jest fizyczny restart przyciskiem albo przez sysrq. Big Grin

Jeśli faktycznie myślisz, że będziesz w stanie używać kompa, gdy ten zacznie się szamotać, to się zastanów jeszcze raz. Big Grin
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości