Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Temperatury CPU
#1
0
Witam,
Mam pytanie odnośnie temperatur CPU. Mam dwa systemy. Pod Windowsem CPU chodzi w granicach 30 stopni i czuć że laptop jest chłodny. Pod Mintem te temperatury są już średnio o 15-20 stopni wyższe i to czuć. Mam zainstalowane i aktywowane TLP ponadto działa slimbookbaterry na trypie energysave. Mam wrażenie, że pod Windowsem wiatraki mają ustawiona aktywację przy niższych temperaturach. Ma ktoś podobnie? Jak to zmienić?
Dzięki
Odpowiedz
#2
0
Cześć

Cóż, Windows ma sterowniki specyficzne dla płyty głównej / mikroukładu, które pomagają zarządzać procesorem, chłodzeniem, itd. Aż do poziomu obniżenia szybkości procesora, gdy nie jest on wymagany. To kwestia producentów sprzętu piszą dobre sterowniki pod Windows. Linuksiarze często muszą zadowolić się sterownikami pisanymi dzięki inżynierii wstecznej.

Linux, o ile mi wiadomo, nie zawsze jest w stanie w pełni kontrolować płytę główną/procesor, itp. i robić to równie dobrze jak Windows.

TLP ma możliwość ustawień włączania i wyłączania wiatraków przy odpowiednich temperaturach.
Jeśli cie ten szum irytuje Wink można pobawić się jeszcze programem powertop tylko uwaga, włączenie zarządzania energią w przypadku niektórych urządzeń (np. kart sieciowych), przynosi czasem więcej frustracji niż pożytku.

Jeśli pod obciążeniem CPU bardzo się grzeje można włączyć "kaganiec" w postaci cpufreqd.
Jak widzę, nie jesteś totalnym noobem. Google odpowie z pewnością na bardziej szczegółowe pytania. Smile
Odpowiedz
#3
0
Dzięki za odpowiedź. Co do szumu to jest własnie cisza i te wiatraki moim zdaniem zbyt późno włącza, ale jak pisałeś to pewnie dlatego że Windows jest bardziej zoptymalizowany pod tym względem.
Ok 50 stopni to jest dobra temperatura jak na laptop (Huiawei Matebook)?
Odpowiedz
#4
1
Better response on post RE: Temperatury CPUW TLP można obniżyć temperaturę włączenia chłodzenia edytując plik, jeśli dobrze pamiętam /etc/tlp.conf. Od dłuższego czasu nie używam TLP... a pamięć zawodna jest Wink

Co do temperatur... tak wygląda to u mnie.
[Obrazek: 5g4ljJZl.png]
W stresie CPU grzeje się tak do ok. 65 st. C. Jeśli chłodzenie masz ogarnięte, w sensie pasta, czysty radiator... to IMO nie ma się czym martwić.

Sprawdź sobie poleceniem sensors temperatury. U mnie tak to wygląda:
Kod:
jw@mint ~ $ sensors
acpitz-virtual-0
Adapter: Virtual device
temp1:        +52.0°C  (crit = +127.0°C)

coretemp-isa-0000
Adapter: ISA adapter
Package id 0:  +52.0°C  (high = +72.0°C, crit = +90.0°C)
Core 0:        +52.0°C  (high = +72.0°C, crit = +90.0°C)
Core 1:        +45.0°C  (high = +72.0°C, crit = +90.0°C)
Odpowiedz
#5
0
(21-06-2020, 11:11)kryszna_blu napisał(a): Dzięki za odpowiedź. Co do szumu to jest własnie cisza i te wiatraki moim zdaniem zbyt późno włącza, ale jak pisałeś to pewnie dlatego że Windows jest bardziej zoptymalizowany pod tym względem.
Ok 50 stopni to jest dobra temperatura jak na laptop (Huiawei Matebook)?

Ja miałem w laptopie HP inny problem. W Windowsie 10, a jeszcze bardziej w Siódemce laptop zachowywał się jak odkurzacz. Było to spowodowane dużym obciążeniem komputera i kiepską optymalizacją systemów.
Zacząłem testować rożne dystrybucje Linuksa i wybrałem Minta Xfce. Wentylator sporadycznie wchodzi na wyższe obroty, a obciążenie laptopa jest zdecydowanie mniejsze.

Temperatura procesora w laptopie nie powinna przekraczać 85 stopni - klik. Sprawdź, czy nie będzie lepiej bez TLP. Radziłbym także przejść z Cinnamona na Xfce. Jest różnica!
[Obrazek: 96ae32b114e54.jpg]
Odpowiedz
#6
0
Póki co chyba jest 50 st przy oglądaniu takiego netfliksa i o 8-10 mniej w stanie iddle.
Zawsze mnie własnie zastanawiało jakie są różnice miedzy tymi wersjami. Xfce ma lepsze zarządzanie prockiem? Czy po prostu mniej obciąża?
Odpowiedz
#7
0
Bardzo przyzwoite temperatury, jak na laptop. 50 st. "na filmie" i 40 st. w iddle?...
(Dopóki ktoś nie krzyknie "incomming wormhole!" Big Grin)

XFCE jest daleko starszym środowiskiem graficznym niż Cinnamon, nieco lżejszym, bardziej dopracowanym. Choć przy włączonych wodotryskach też potrafi swoje z RAM pociągnąć.
Dlatego ciągle powtarzam: "zanim się zdecydujesz, potestuj różne środowiska" Smile
Odpowiedz
#8
0
Ja mam tak skonfigurowany wiatrak by utrzymywał temp procka w widełkach 45-55 stopni -- mniej to wiatrak zaczyna się za szybko kręcić i mnie to trochę wnerwia. Big Grin Podczas kompilacji to nawet i do 82 stopni się rozgrzewa -- na 4 wątkach i w trybie turbo 3,1GHz (z natywnego 2,6GHz). Tylko mój procek ma nieco wyższe przewidziane przez producenta temp pracy:

Kod:
$  sensors
drivetemp-scsi-0-0
Adapter: SCSI adapter
temp1:        +35.0°C  (low  =  +0.0°C, high = +60.0°C)
                       (crit low = -41.0°C, crit = +85.0°C)
                       (lowest = +23.0°C, highest = +35.0°C)

BAT0-acpi-0
Adapter: ACPI interface
in0:          10.73 V

thinkpad-isa-0000
Adapter: ISA adapter
fan1:        3778 RPM
temp1:        +48.0°C
temp2:         +0.0°C
temp3:         +0.0°C
temp4:         +0.0°C
temp5:         +0.0°C
temp6:         +0.0°C
temp7:         +0.0°C
temp8:         +0.0°C

coretemp-isa-0000
Adapter: ISA adapter
Package id 0:  +48.0°C  (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)
Core 0:        +44.0°C  (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)
Core 1:        +48.0°C  (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)

acpitz-acpi-0
Adapter: ACPI interface
temp1:        +48.0°C  (crit = +104.0°C)
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości