Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Połączenie dwóch komputerów z Linux Mint 19.3 w sieci
#1
0
Witam,

ja i żona mamy na komputerach Linux Mint 19.3. Ten sam system, ta sama wersja i to samo środowisko graficzne (cinnamon). Żona ma laptop podłączony z WiFi z routerem, ja zaś PC połączony z tym samym routerem kablem. Mamy jednak problem. Nie możemy przekazywać sobie plików przez sieć lokalną. Ja komputer żony w sieci widzę, ale nie  mogę w niego wejść (brak dostępu), zaś żona mojego w ogóle nie widzi. Instalowałem Sambę, nakładkę graficzną do konfiguracji samby, pakiet gadmin samba, i nic.

Co może być nie tak?
Odpowiedz
#2
1
Better response on post RE: Połączenie dwóch komputerów z Linux Mint 19.3 w sieciSpróbuj Warpinator. Nowy, prosty program do tworzenia sieci lokalnej w LM 20. Także dostępny w 19.3. Samba jest skomplikowana i zawsze są z nią problemy.
Odpowiedz
#3
1
Better response on post RE: Połączenie dwóch komputerów z Linux Mint 19.3 w sieciJako nakładka graficzna na sambę sprawdza się IMO lepiej system-config-samba. Jeśli nie chce się uruchomić trzeba dodatkowo w terminalu wykonać polecenie sudo touch /etc/libuser.conf.

Z tym widzeniem, zwłaszcza przez Nemo (Pliki) może być jeszcze problem polegający na braku używanego na danym komputerze  interfejsu sieciowego w konfigu samby (do sprawdzenia komendą ifconfig (np. wlpXs0 dla połączenia Wifi, lub enpXs0 dla połączeń kablowych - gdzie X to cyfra).

W configu samby - do zrobienia komendą xed admin:///etc/samba/smb.conf w sekcji:
Kod:
#### Networking ####

# The specific set of interfaces / networks to bind to
# This can be either the interface name or an IP address/netmask;
# interface names are normally preferred
;  interfaces = 127.0.0.0/8 eth0
to "eth0" trzeba zmienić, w zależności od komputera i sposobu łączenia z siecią, na wlpXs0 lub enpXs0 (X to cyfra), zapisać plik, zamknąć i uruchomić ponownie komputer.
Jak pisał @magnus... to tak w skrócie Big Grin
Odpowiedz
#4
0
Dzięki za odpowiedź. Więc tak - z Sambą próbowałem wszystkiego, również powyższej instrukcji - nic.

Jeśli chodzi o Warpinator - chodzi o ten pakiet, tak?

https://www.reddit.com/r/linuxmint/comme...x_distros/
Odpowiedz
#5
0
Sprawdź jakie macie adresy IP.
Być może te komputery są w różnych sieciach IP lub jakieś urządzenie blokuje wymianę danych (przykładowo router WIFI) lub na którymś Mincie jest aktywny firewall.
Odpowiedz
#6
0
Router na pewno nie blokuje, bo na Windows 10 wszystko działa. Firewall jest aktywny, ale wyłączaliśmy i dalej nic.
Odpowiedz
#7
0
Co to znaczy, że na Windows 10 wszystko działa?
Da się kopiować pliki udostępnione na Mincie?
Odpowiedz
#8
0
(08-07-2020, 15:16)jaszek7777 napisał(a): Jeśli chodzi o Warpinator - chodzi o ten pakiet, tak?

To co wskazałeś to pakiet dla Linux Mint Debian Edition.

Repozytoria Linux Mint 19.3 nie posiadają odpowiednich zależności dla Warpinator więc trzeba otworzyć:
Menu > Zasoby oprogramowania > Osobiste Archiwum Pakietów (PPA)
dodać: ppa:clementlefebvre/grpc
i odświeżyć pamięć podręczną APT.
Teraz będzie można zainstalować Warpinator za pomocą tego pakietu:

>> warpinator_mint19.3_1.0.2_all.deb
Odpowiedz
#9
0
(08-07-2020, 16:01)dedito napisał(a): Co to znaczy, że na Windows 10 wszystko działa?
Da się kopiować pliki udostępnione na Mincie?

Nie, działa jak oba komputery zostaną odpalone na Windows 10, to się da. Tylko, że nas drażni Windows 10 i mamy go tylko dlatego, że komputery zostały z tym nabyte.
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości