Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Punkty montowania dysków SSD / format od zera
#1
0
Witajcie Kochani.
Jako, że człek jest świeży w temacie - błądzi jak we mgle.
Chciałbym poprawnie sformatować sobie dwa dyski twarde SSD na komuterze.
W kompie "siedzi" jeszcze winda7 od microshit'u ale nie chcę mieć z tym systemem nic wspólnego Smile
Config: 12GB RAM / Intel i7 Q720 / SSD 160GB + SSD 320GB / Dell M6500
Myślę żeby zainstalować Mint20 XFCE, bo zależy mi aby system pożerał mi jak najmniej zasobów.
Komputer potrzebuję do 'daily use' i po to aby czasem szarpnąć w jakieś stare RPG.
Obecnie, system plików ustawiony jest jako NTFS, nie wiem czy lepiej pozostawić taki na dyskach, czy lepiej wskoczyć w ext4. Ma to w ogóle jakieś znaczenie dla starych gier DOSowych, odpalanych w DosBox czy Wine? Gdy będę przechowywał dokumenty, zdjęcia czy muzykę, którą czasem będę zmuszony przenieść na dysk zewnętrzny i odpalić na win10 - nie będzie tu kolizji? Czy system zapisu plików ma w ogóle tutaj znaczenie?
Troszkę szperałem po odmętach netu i myślałem aby skonfigurować sobie te dyski podczas instalacji LM20xface, w taki sposób:

dev/sda1 -  /ntfs 20 000MB /boot - czy w tej partycji będą się instalować programy użytkowe i update systemu? Te 20GB wystarczy? Chciałbym to mieć tak mądrze wydzielone, żeby podczas ewentualnej chęci wskoczenia na wyższy numerek Minta'a w przyszłości - pozostało mi na CPU, wszystko, co do tej pory przechowuję, czy mam zainstalowane.
dev/sda2 - /ntfs 140 000MB /home
dev/sdb1 - /ntfs 320 000MB /home

Nie chcę wydzielać partycji SWAP, bo nie potrzebuję żadnych hibernacji, czy "sleepów". Chcę po prostu aby CPU wykorzystywał w całości RAM, który w nim siedzi.
Będzie to prawidłowo działać po takim "zabiegu"? Wink
Czy dyski SSD muszę jakoś specjalnie sformatować, aby wydłużyć ich żywotność i sprawność?
Pytam "Mądrych Głów", czyli Was, bo nie chciałbym sobie narobić kłopotów od samego początku.
Z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc i pozdrawiam.
Grzegorz.
Odpowiedz
#2
1
Better response on post RE: Punkty montowania dysków SSD / format od zerasystem plików ext4
w ten sposób będzie najprościej:
Dysk 160GB:
1GB /boot
159GB /
Dysk 320GB:
320GB /home
Odpowiedz
#3
0
(08-07-2020, 21:06)Karpiu napisał(a): system plików ext4
w ten sposób będzie najprościej:
Dysk 160GB:
1GB /boot
159GB /
Dysk 320GB:
320GB /home
Dziękuję bardzo za pomoc.
Na te 159GB przypisuję sygnaturę "slash"(/), tak?
Na tym 159GB też będę mógł coś zapisywać czy będzie to obszar wyłączony?
Odpowiedz
#4
1
Better response on post RE: Punkty montowania dysków SSD / format od zeraW trakcie instalacji będziesz musiał wybrać ręczne partycjonowanie, bo instalator zapewne zaproponuje coś w ramach jednego dysku.
Wtedy będziesz mógł dla tych 159GB wybrać tą "sygnaturę" /
Na tych 159 GB będziesz mógł instalować programy i zapisywać jakieś własne rzeczy.
Odpowiedz
#5
0
(08-07-2020, 21:41)dedito napisał(a): W trakcie instalacji będziesz musiał wybrać ręczne partycjonowanie, bo instalator zapewne zaproponuje coś w ramach jednego dysku.
Wtedy będziesz mógł dla tych 159GB wybrać tą "sygnaturę" /
Na tych 159 GB będziesz mógł instalować programy i zapisywać jakieś własne rzeczy.
Dziękuję bardzo za pomoc i szybką odpowiedź.
Pozdrawiam.
Odpowiedz
#6
1
Better response on post RE: Punkty montowania dysków SSD / format od zeraDyski SSD nie wymagają żadnych specjalnych ustawień.
Jeżeli będziesz chciał przejść na wyższą wersję Minta z zachowaniem wszystkiego co masz to można zrobić aktualizację systemu która nie wymaga ponownej instalacji.

Podczas instalacji Linux Mint 20 wybierz opcję "Użycie innego rozwiązania".
Zobaczysz trzy napędy: /dev/sda i /dev/sdb (rozróżnisz je po wielkości) oraz /dev/sdc (pendrive).

Podświetl SSD 160GB i kliknij na "Nowa tablica partycji".
Podświetl "dostępna przestrzeń" i kliknij na znak "+".
Wybierz "Punkt montowania" /
Resztę ustawień zostaw domyślną.

To samo zrób z SSD 320GB z tą różnicą że w pozycji "Punkt montowania" wpisz /Magazyn

W pozycji "Urządzenie do instalacji programu rozruchowego" wybierz SSD 160GB.

Po instalacji wykonaj to polecenie w terminalu żeby mieć pełny dostęp do SSD 320GB (Magazyn):

Kod:
sudo chown $USER:$USER /Magazyn
Odpowiedz
#7
0
(09-07-2020, 02:27)magnus napisał(a): Dyski SSD nie wymagają żadnych specjalnych ustawień.
Jeżeli będziesz chciał przejść na wyższą wersję Minta z zachowaniem wszystkiego co masz to można zrobić aktualizację systemu która nie wymaga ponownej instalacji.

Podczas instalacji Linux Mint 20 wybierz opcję "Użycie innego rozwiązania".
Zobaczysz trzy napędy: /dev/sda i /dev/sdb (rozróżnisz je po wielkości) oraz /dev/sdc (pendrive).

Podświetl SSD 160GB i kliknij na "Nowa tablica partycji".
Podświetl "dostępna przestrzeń" i kliknij na znak "+".
Wybierz "Punkt montowania" /
Resztę ustawień zostaw domyślną.

To samo zrób z SSD 320GB z tą różnicą że w pozycji "Punkt montowania" wpisz /Magazyn

W pozycji "Urządzenie do instalacji programu rozruchowego" wybierz SSD 160GB.

Po instalacji wykonaj to polecenie w terminalu żeby mieć pełny dostęp do SSD 320GB (Magazyn):

Kod:
sudo chown $USER:$USER /Magazyn
Dziękuję bardzo za pomoc i cenne informacje. Pozdrawiam.

Dodano po pewnym czasie:
Witam.
Czy symbol dolara musi być przed nazwą użytkownika?
Linux nie rozpoznaje komendy.
System widzi tylko 1 dysk, ten 160gb.
Brak dysku Magazyn.
Nazwa usera: grz82
Pozdrawiam.

Dodano po pewnym czasie:
(09-07-2020, 07:57)grz82 napisał(a):
(09-07-2020, 02:27)magnus napisał(a): Dyski SSD nie wymagają żadnych specjalnych ustawień.
Jeżeli będziesz chciał przejść na wyższą wersję Minta z zachowaniem wszystkiego co masz to można zrobić aktualizację systemu która nie wymaga ponownej instalacji.

Podczas instalacji Linux Mint 20 wybierz opcję "Użycie innego rozwiązania".
Zobaczysz trzy napędy: /dev/sda i /dev/sdb (rozróżnisz je po wielkości) oraz /dev/sdc (pendrive).

Podświetl SSD 160GB i kliknij na "Nowa tablica partycji".
Podświetl "dostępna przestrzeń" i kliknij na znak "+".
Wybierz "Punkt montowania" /
Resztę ustawień zostaw domyślną.

To samo zrób z SSD 320GB z tą różnicą że w pozycji "Punkt montowania" wpisz /Magazyn

W pozycji "Urządzenie do instalacji programu rozruchowego" wybierz SSD 160GB.

Po instalacji wykonaj to polecenie w terminalu żeby mieć pełny dostęp do SSD 320GB (Magazyn):

Kod:
sudo chown $USER:$USER /Magazyn
Dziękuję bardzo za pomoc i cenne informacje. Pozdrawiam.

Dodano po pewnym czasie:
Witam.
Czy symbol dolara musi być przed nazwą użytkownika?
Linux nie rozpoznaje komendy.
System widzi tylko 1 dysk, ten 160gb.
Brak dysku Magazyn.
Nazwa usera: grz82
Pozdrawiam.
w aplikacji dyskowej wygląda na "uśpiony" (zzz)
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości