Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Podział dysku na partycje
#1
0
Witam, dopiero zaczynam przygodę z Linuxem i jestem zielony w tych sprawach. Szukałem w tematach ale nie mogłem nigdzie znaleźć. Czy da się podzielić dysk na partycje już na świeżo zainstalowanym systemie? Czy muszę instalować od nowa ? 

Pozdrawiam
Odpowiedz
#2
0
Jest nawet narzędzie w systemie, Disks (nie wiem jak jest po polsku[może Dyski]). Tam wybierając z lewej strony swój dysk z prawej strony możesz dodawać i usuwać partycje(pod takich graficznym przedstawieniem partycji jest '+' i '-' ) Klikając + dodajesz partycję; - usuwasz(radzę uważać bo można sobie wszystko usunąć).

Dodano po pewnym czasie:
No chyba że wolisz terminal to:
Kod:
sudo cfdisk
Smile

1. Masz jeden dysk na laptopie i podczas instalacji dałeś całe miejsce na partycję systemową
2. Masz dwa dyski: na jednym system a drugi chcesz dać na dane

Sprecyzuj może ile masz dysków, a nie pisz ogólnie Smile
Odpowiedz
#3
0
(19-07-2020, 20:56)Kamil123 napisał(a): Sprecyzuj może ile masz dysków, a nie pisz ogólnie Smile
Sorki że nie piszę dokładnie Smile jest tak jak piszesz w pkt. 1, czyli mam jeden dysk o pojemności 1Tb i podczas instalacji dałem tą drugą opcję czyli format całego dysku i bezposrednia instalacja systemu na nim
Odpowiedz
#4
0
Uruchom pendrive z Mintem i użyj programu Gparted, który znajdziesz w menu.
Odpowiedz
#5
0
Po zabawie z Gparyed'em, kiedy na przykład dodasz partycję na /home (katalogi użytkowników), warto wyedytować /etc/fstab, aby po ponownym uruchomieniu mieć zaktualizowany, działający system, a przedtem przenieść katalogi do odpowiednich, docelowych miejsc.
Niestety, tego nie da się tak łatwo zdalnie zrobić.
Odpowiedz
#6
0
(19-07-2020, 20:25)dziedpi napisał(a): Witam, dopiero zaczynam przygodę z Linuxem i jestem zielony w tych sprawach. Szukałem w tematach ale nie mogłem nigdzie znaleźć. Czy da się podzielić dysk na partycje już na świeżo zainstalowanym systemie? Czy muszę instalować od nowa ? 

Pozdrawiam

Można, najlepiej przy pomocy GParted Live. Jednak, gdy na dysku są dane, to trawa to długo, a poza tym jeśli chcesz mieć oddzieloną partycję systemową "/" od jednej partycji home, to najlepiej zainstaluj Minta od nowa.
[Obrazek: 96ae32b114e54.jpg]
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości