Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Instalacja (format?) nowego dysku SSD i instalacja Minta z partycjami
#21
1
Better response on post RE: Instalacja (format?) nowego dysku SSD i instalacja Minta z partycjamiJeśli miałeś ustawione na BIOS, to partycja EFI nie jest potrzebna. Tworzysz tylko "/", "/home" i ewentualnie SWAP. Jako miejsce instalacji programu rozruchowego wskazujesz (pozostawiasz bez zmian) "/dev/sda" - bez numerka.

Jeśli już ma być UEFI, to wybierz "UEFI (without CMS)"... gdyby nie chciał wystartować, to zawsze można to zmienić w biosie/UEFI.
Odpowiedz
#22
0
(17-08-2020, 12:33)yahoob3 napisał(a): Na tej partycji ustawiasz tylko format na FAT32, flagi (boot, esp): https://i.imgur.com/LivTxzL.png i wskazujesz ją jako miejsce instalacji programu rozruchowego.

przeczytaj to, co pisałem w linkowanym poście... https://forum.linuxmint.pl/showthread.ph...70#pid2070

Mimo zmiany Boot Mode na UEFI nadal nie mam opcji "Użyj jako: Partycja Systemowa EFI (ESP)"

Czyli mam wybrać "Użyj jako: system plików FAT32"  ?

i nie ustawiać żadnego punktu montowania dla tej partycji?


(nie używam GParted. Chcę utworzyć partycje podczas instalacji Minta)
Odpowiedz
#23
1
Better response on post RE: Instalacja (format?) nowego dysku SSD i instalacja Minta z partycjamiNie pamiętam dokładnie, ale zdaje się, że wybranie "partycja systemowa efi" automatycznie ustawia format na fat.

BTW Instalator uruchamia Gparted podczas przygotowywania partycji w czasie instalacji systemu Smile
Odpowiedz
#24
0
(17-08-2020, 13:12)yahoob3 napisał(a): Nie pamiętam dokładnje, ale zdaje się, że wybranie "partycja sydtemowa efi" automatycznie ustawia format na fat.

Skoro mimo ustawienia Boot Mode na UEFI (with CSM) nadal nie mam opcji "Użyj jako: Partycja Systemowa EFI (ESP)", to zmienię Boot Mode spowrotem na "Legacy" i wtedy utworze tylko 2 partycje: "/" oraz "/home"  - bedzie ok?

Są jakieś minusy użycia Boot Mode "Legacy" zamiast "UEFI"?
Odpowiedz
#25
1
Better response on post RE: Instalacja (format?) nowego dysku SSD i instalacja Minta z partycjamiNie zauważyłem, ALE Smile mam tylko jeden system - Minta.
Przy dualboot'cie, z Windows 8-10 już chyba się tak nie da, bo Windowsy instalowane są w trybie UEFI.
Odpowiedz
#26
0
OkSmile utworzyłem tylko 2 partycje: "/" oraz "/home". (partycji SWAP nie robiłem)

1) Folder "Katalog domowy" ma 419GB wolnego miejsca - rozumiem, że to jest ta partycja "home" i że wszelkie pliki w tym folderze "Katalog domowy" nie zostaną skasowane gdybym przeinstalował Minta, tak?

2) W folderze "Komputer" są dwie ikony dysków: jedna ma nazwę mojego dysku SSD i we właściwościach ma napisane "nieznany" przy następujących pozycjach: rozmiar, rozmiar na dysku, wolumin, dostęp, zmodyfikowano. (a w zakładce uprawnienia jest "Nie można określić uprawnień") - czy to jest normalne?

3) Druga ikona w folderze "Komputer" to "File System" - to jest jak "dysk C" w windowsie? i tutaj są wszelkie pliki systemowe itd? - to jest ta partycja systemowa, tak?  (wolne miejsce 38GB, zajęte miejsce 8GB)

4) Podczas instalacji nie miałem netu więc żadnych "3rd party programów" nie zainstalowałem
Co teraz mam zaktualizować lub skonfigurować?

5) Jako imie i nazwisko uzytkownika podałem moje inicjały. Nie wiem dlaczego W terminalu oprócz tych moich inicjałów widoczny jest też model mojego lapka - lepiej ten model jakoś wykasować? czy tak zostawić?
Odpowiedz
#27
0
Gdybyś w BIOS wybrał "UEFI Native (without CSM)" to można by zrobić instalację w trybie UEFI który jest nowocześniejszy ale "Legacy" też jest dobry.

1) Tak

2) i 3) Folder "Komputer" jest mało przydatny w Mincie. System widzi napędy jako katalogi. Lepiej otwórz "Katalog domowy" i tam będziesz miał wszystko dostępne, np. "System plików" to partycja /.

4) Menu > Zainstaluj kodeki multimediów

5) Tak powinno być
Odpowiedz
#28
0
(15-08-2020, 20:55)orlI napisał(a):
(15-08-2020, 20:19)dedito napisał(a): Ad.1. W trakcie instalacji wybierasz własne rozwiązanie.
jakie rozwiązanie masz na myśli?


Co do SWAP:
aktualnie w lapku jest 4GB ramu. Jeśli teraz zrobie SWAP o wielkości 4GB i np za miesiąc dokupię kolejne 4GB ramu żeby mieć łącznie 8GB ramu, to będę musiał jakoś powiększyć ta partycję SWAP? (czy mogą być jakieś problemy z jej powiększeniem?)

Według mnie używanie swapa w dzisiejszych czasach mija się z celem (pomijam niektóre zastosowania serwerowe gdzie czasem się przydaje)
Odpowiedz
#29
0
Niekoniecznie. Uruchom 2-3 maszyny wirtualne na 4-6 GB Smile
W czasach terabajtowych dysków, leżące (czasem) odłogiem 4 GB nie czyni różnicy. Wink
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości