Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Instalacja (format?) nowego dysku SSD i instalacja Minta z partycjami
#11
0
(16-08-2020, 11:08)dedito napisał(a): Ad.1, 2, 3, 4 Nie musisz tworzyć partycji SWAP, Mint stworzy plik wymiany. Przy poprawnej konfiguracji systemu, nie będzie to mieć zauważalnego wpływu na wydajność.

"Przy poprawnej konfiguracji systemu" - możesz rozwinąć?

Po instalacji Minta muszę jeszcze coś konfigurować?
Odpowiedz
#12
1
Better response on post RE: Instalacja (format?) nowego dysku SSD i instalacja Minta z partycjamiNic już w tej kwestii nie musisz ustawiać. System sam zadba o SWAP.
Odpowiedz
#13
0
A możecie polecić jakiś wideo tutorial jak zainstalować Minta 19.2 lub 19.3 (z utworzeniem partycji) i co trzeba skonfigurować i zaktualizować, aby móc zacząć normalnie pracować na kompie? (i jak to wszystko skonfigurować/zaktualizować)
(po angielsku lub po polsku)
Odpowiedz
#14
1
Better response on post RE: Instalacja (format?) nowego dysku SSD i instalacja Minta z partycjamiWszystko zostało opisane w postach powyżej (@magnus ładnie to rozpisał).
Obrazki powinny pasować z tego posta: https://forum.linuxmint.pl/showthread.ph...70#pid2070
Odpowiedz
#15
1
Better response on post RE: Instalacja (format?) nowego dysku SSD i instalacja Minta z partycjamiJa osobiście korzystam z oficjalnych poradników, mamy też nasz bardziej rozbudowany na forum.
Twój scenariusz instalacji jest akurat prosty, jeden dysk, jeden system, dwie partycje: root i home.

Domyślny scenariusz instalacji chyba nie tworzy oddzielnej partycji home.

Ja chwilę "pogooglowałem", ale nie udało mi się akurat trafić na VT pasujący do Twoich wymagań.
Odpowiedz
#16
0
A jeśli chodzi o żywotność dysku SSD, to jak dane z ramu są ciągle przenoszone do pliku wymiany na SSD'ku, to to skraca żywotność SSD'ka, tak?

Czy wato jest (i czy w ogóle można) zrobić tak żeby dane z ramu przenoszone były do pliku wymiany dopiero gdy np większość ramu zostanie zapełniona?
Jeśli można i warto tak zrobić - to jak to zrobić?

Dodano po pewnym czasie:
(15-08-2020, 20:52)magnus napisał(a): Zakładam że będziesz instalował w trybie UEFI. Partycja swap nie jest konieczna ponieważ automatycznie tworzony jest plik swap 2 GB co jest wystarczające na każdy system.

Podczas instalacji wybierz opcję "Użycie innego rozwiązania".
Kliknij na "Nowa tablica partycji".

Podświetl "dostępna przestrzeń" i kliknij na znak "+".
Rozmiar: 300 MB
Użyj jako: Partycja Systemowa EFI (ESP)
Resztę ustawień zostaw domyślną.

Podświetl "dostępna przestrzeń" i kliknij na znak "+".
Rozmiar: 50000 MB
Punkt montowania: /
Resztę ustawień zostaw domyślną.

Podświetl "dostępna przestrzeń" i kliknij na znak "+".
Punkt montowania: /home
Resztę ustawień zostaw domyślną.

Poniżej w pozycji "Urządzenie do instalacji programu rozruchowego" wybierz Partycję Systemową EFI (ESP)


Podczas instalacji Minta 19.2 wybrałem opcję "Użycie innego rozwiązania" i kliknąłem na "Nowa tablica partycji".
Podświetliłem "dostępna przestrzeń" potem kliknąłem "+", wpisałem rozmiar 300 MB

ALE w okienku "Użyj jako" nie mam takiej opcji "Partycja Systemowa EFI (ESP)"

Mam do wyboru tylko Użyj jako:
System plików ext4 z księgowaniem
System plików ext3 z księgowaniem
System plików ext2
System plików btrfs z księgowaniem
System plików JFS z księgowaniem
System plików XFS z księgowaniem
System plików FAT16
System plików FAT32
przestrzeń wymiany
fizyczny wolumin do szyfrowania
nie używaj tej partycji

To co zrobić?
(żadnej innej partycji jeszcze nie utworzyłem)


P.S. Czy najpierw trzeba zaktualizować firmware takiego nowego dysku SSD?
Odpowiedz
#17
0
Nie rób proszę śmietnika z wątku.
Trzymaj się tematu.
Jeśli masz dodatkowe pytania, załóż nowe wątki.
Odpowiedz
#18
0
Piszę odnośnie procesu partycjonowania opisanego przez Magnusa.
W okienku "Użyj jako" nie mam takiej opcji "Partycja Systemowa EFI (ESP)"

Co mam zrobić?
Odpowiedz
#19
1
Better response on post RE: Instalacja (format?) nowego dysku SSD i instalacja Minta z partycjamiNa tej partycji ustawiasz tylko format na FAT32, flagi (boot, esp): https://i.imgur.com/LivTxzL.png i wskazujesz ją jako miejsce instalacji programu rozruchowego.

przeczytaj to, co pisałem w linkowanym poście... https://forum.linuxmint.pl/showthread.ph...70#pid2070
Odpowiedz
#20
0
No właśnie zauważyłem że miałem Boot mode ustawione na "Legacy"
Teraz zmieniłem na "UEFI Hybrid (with CSM)"

(miałem jeszcze możliwość wybrania "UEFI Native (without CSM)" )
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości