Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
W jaki sposób rozszerzyć partycje Linuksa kosztem Windowsa bez utraty danych?
#1
0
Hej!
Chciałbym powiększyć rozmiar partycji linuksa bez utraty danych, ale nie jestem pewny czy jest to możliwe.

W laptopie mam 2 dyski:
- HDD: 250GB -> ten jest przeznaczony wyłącznie na dane
- SSD: 250GB -> na tym mam 2 systemy: Linux i Windows

Windowsa mogę z powodzeniem usunąć z dysku SSD i całą jego przestrzeń poświęcić na Linuksa. Windowsa zaintaluję później na dysku HDD. Nie chciałbym natomiast ruszać Linuxa i stracić własne konfiguracje i dane. Ewentualnie mogę to zrobić, jeśli jest opcja zainstalowania Linux MIn 20 na czysto i wczytanie całej konfiguracji z Linux Mint 19.3: mam na myśli, zainstalowane programy, pluginy i dane. Jest taka możliwość?

Aktualnie stan dysku SSD wygląda tak:
   


Z góry dzięki za odpwiedzi,
Michał
Odpowiedz
#2
1
(29-09-2020, 09:23)c0dexter napisał(a): Ewentualnie mogę to zrobić, jeśli jest opcja zainstalowania Linux MIn 20 na czysto i wczytanie całej konfiguracji z Linux Mint 19.3: mam na myśli, zainstalowane programy, pluginy i dane. Jest taka możliwość?

Nie ma takiej możliwości.

Uruchom pendrive z Mintem (tryb Live) i użyj GParted.
Usuń partycję sda2.
Rozszerz partycję sda1 z systemem Windows o 20 GB bo robi się tam ciasno.
Rozszerz partycję sda4 (extended) na resztę wolnego miejsca.
Rozszerz partycję sda5 na całą partycję sda4.

Z rozszerzaniem partycji zwykle nie ma problemów, czasami kończy się to totalną katastrofą.  Big Grin
Odpowiedz
#3
0
To właśnie jest to czego chce za wszelką cenę uniknąć Tongue A Jescze zapytam, bo od LInuxa 19 robiłem sobie upgrade'y do nowszych wersji i teraz pytanie czy takie upgradowanie moze powodować jakieś "spowolenienia" działania systemu względem czystej instalacji Minta 20 i zainstalwoanie wszyskich programów na nowo? Chodzi mi o sam fakt robienia upgradów, czy to jakoś negatywnie wṕływa np. na stabilność systemu?
Odpowiedz
#4
2
Better response on post RE: W jaki sposób rozszerzyć partycje Linuksa kosztem Windowsa bez utraty danych?Mint 19.3 i 20 oparte są na różnych wersjach Ubuntu więc upgrade jest trudny i zawiera dużo błędów. Jeżeli chcesz Minta 20 to polecałbym pełną instalację albo pozostanie przy Mincie 19.3.
Odpowiedz
#5
1
Z poziomu win ->mój komputer->prawoklik zarządzanie->partycję z win jeśli jest osobna, możesz z powodzeniem pomniejszyć, następnie spod linuksa live, rozszerzyć.
Odpowiedz
#6
0
Dzięki Panowie, spróbuję najpierw powalczyć z tym miejscem, a później będę sie zastanawiał nad upgradem

Dodano po pewnym czasie:
Udało mi się poprawnie i bezpiecznie zwiększyć wielkość partycji Linuksa, zmniejszenia partycji systemowej WIndows zrobiłem spod Windowsa właśnie, okazało się, że mogę zmniejszyć tylko o 13GB bo były pliki nieprzenoszalne, które uniemożliwiały cięcie jak się chce. Także dzieki za info, bo to uratowało jakieś tam dane Smile
Odpowiedz
#7
0
13 GB to niewiele. Druga partycja Windows sda2 była pusta i mogłeś ją usunąć albo zmniejszyć ile chciałeś poprzez Minta. Windows nie pozwolił na to bo ten system ma zwyczaj rezerwowania pamięci nawet jeżeli nie jest ona wykorzystana.
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości