Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
System po instalacji nie chce się uruchomić
0
Witaj

Kupiłem nowy mocny laptop Acer Nitro 5. Na laptopie był zainstalowany W10 w wersji demo, ja jednak postanowiłem dołąćzyć do rodziny Linuksa i zaistalowałem LM. Wszystko się ładnie instalowało, system się spodobał, więc dałem , żeby się zresetował, jednak LM nie chce się uruchomić, nie wiem czemu? Widzę, że pokazuje BIOS Erroor, jednakże w BIOS-ie był ustawiony automatycznie boot prioryty order: 1 ubuntu. Czy da się to jakoś łatwo ustawić ? Chciałem do tego laptopa dorzucić stary dysk na którym mam oryginalnego W10. Czy może lepej zainstlować z powrotem w10 i wtedy spróboać instlować LM?

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
0
Jeżeli chcesz dodać drugi dysk to zrób to teraz. Szybszy dysk przeznacz na obydwa systemy a wolniejszy na dane dostępne przez obydwa systemy.
Wyłącz Secure Boot w BIOS. Najpierw zainstaluj Windows 10 a później Linux.

Jeżeli Mint nie uruchamia się po instalacji to zacznij od dostarczenia informacji o sprzęcie.
Uruchom pendrive z Mintem Live, wykonaj polecenie w terminalu inxi -Fxz i wstaw wynik tutaj. Więcej o tym w zasadach forum.
Odpowiedz
0
Dzięki magnus, zrobiłem tak jak poleciłeś, wyłączyłem secure boot zainstalowałe windowsa później LM,  jednakże LM mi dalej nie chce się  uruchomić normalnie. Udaje mi się go uruchomić tylko wybierając „opcje zaawansowane dla systemu Linux Mint 20 Cinnamon” a później „Linux Mint 20 Cinnamon, With Linux 5.4.0-26-generic (recowery mode)
Kod:
inxi -Fxz

Wyniki komend z terminala podawaj w formie tekstowej, używając znaczników CODE./YB3

Odpowiedz
0
Możesz na stałe uruchamiać na tym jądrze. Wystarczy, że w:
Menu
Administracja
Menedżer aktualizacji
Widok
Jądra Linuksa
usuniesz to, na którym nie możesz uruchomić systemu. Najprawdopodobniej chodzi o sterownik do karty graficznej Nvidii... Mint20, nie wiedzieć czemu ma z tym problem Wink
Aby zablokować ponowną instalację tego feralnego jądra, należy dodać w Menedżerze aktualizacji -> Edycj, Właściwości, Zakładka czarna lista nacisnąć + i dodać: linux oraz jako drugi + linux-*.
Odpowiedz
0
Uruchom ponownie Minta w recovery mode i sprawdź: Menu > Menedżer Sterowników czy nie ma tam sterowników dla karty graficznej do zainstalowania.
Odpowiedz
0
Dzięki, zmieniłem jądro na 5.4.0-52. System się uruchamia, ale sterowniki do karty graficznej nie chcą się zainstalować. Zmieniłem na te zalecane, ale dalej mi wyskakuje okno „sprawdź sterowniki wideo.” Nie mogę zmienić nawet jasności ekranu i zredukować emisję niebieskiego światła. Czy to trzeba jeszcze ściągnąć sterniki ze strony nVidia dla wersji Linux Long Lived?

Odpowiedz
0
Spróbuj na sterowniku otwartoźródłowym nouveau.

Podaj także wyniki poleceń:

inxi -G

lspci
Odpowiedz
0
Na nouveau system się nie włącza, innych wersji z listy tez próbowałem.

Kod:
inxi -G
Graphics:
Device-1: NVIDIA driver: nvidia v: 450.80.02
Device-2: AMD Renoir driver: N/A
Display: x11 server: X.Org 1.20.8 driver: ati,fbdev,nvidia
unloaded: modesetting,nouveau,radeon,vesa resolution: 1920x1080~77Hz
OpenGL: renderer: llvmpipe (LLVM 10.0.0 128 bits) v: 3.3 Mesa 20.0.8

Kod:
lspci
[email protected]:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Renoir Root Complex
00:00.2 IOMMU: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Renoir IOMMU
00:01.0 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Renoir PCIe Dummy Host Bridge
00:01.1 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Renoir PCIe GPP Bridge
00:01.2 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Renoir PCIe GPP Bridge
00:02.0 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Renoir PCIe Dummy Host Bridge
00:02.1 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Renoir PCIe GPP Bridge
00:02.2 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Renoir PCIe GPP Bridge
00:08.0 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Renoir PCIe Dummy Host Bridge
00:08.1 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Renoir Internal PCIe GPP Bridge to Bus
00:08.2 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Renoir Internal PCIe GPP Bridge to Bus
00:14.0 SMBus: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] FCH SMBus Controller (rev 51)
00:14.3 ISA bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] FCH LPC Bridge (rev 51)
00:18.0 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Renoir Device 24: Function 0
00:18.1 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Renoir Device 24: Function 1
00:18.2 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Renoir Device 24: Function 2
00:18.3 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Renoir Device 24: Function 3
00:18.4 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Renoir Device 24: Function 4
00:18.5 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Renoir Device 24: Function 5
00:18.6 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Renoir Device 24: Function 6
00:18.7 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Renoir Device 24: Function 7
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation Device 1f99 (rev a1)
01:00.1 Audio device: NVIDIA Corporation Device 10fa (rev a1)
02:00.0 Non-Volatile memory controller: Sandisk Corp Device 5009 (rev 01)
03:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. Device 2600 (rev 21)
04:00.0 Network controller: Intel Corporation Wi-Fi 6 AX200 (rev 1a)
05:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Renoir (rev c7)
05:00.2 Encryption controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 17h (Models 10h-1fh) Platform Security Processor
05:00.3 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Renoir USB 3.1
05:00.4 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Renoir USB 3.1
05:00.5 Multimedia controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Raven/Raven2/FireFlight/Renoir Audio Processor (rev 01)
05:00.6 Audio device: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 17h (Models 10h-1fh) HD Audio Controller
06:00.0 SATA controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] FCH SATA Controller [AHCI mode] (rev 81)
06:00.1 SATA controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] FCH SATA Controller [AHCI mode] (rev 81)
Odpowiedz
0
Usuń sterownik Nvidia:

sudo apt-get purge nvidia*

Zainstaluj jądro 5.8: Menedżer aktualizacji > Widok > Jądra Linuksa

Zrestartuj komputer na nowy jądrze.

I na nowo zainstaluj rekomendowany sterownik Nvidia.

Pokaż wynik (znaczniki kodu tylko na początku i końcu całej informacji):

inxi -SGx
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości