Cześć! Wróciliśmy po ataku ransomware na serwer hostingowy, na którym postawione było nasze Forum. Niestety dane po 10 października 2020 r. uległy zniszczeniu.
Dane użytkowników są bezpieczne - nie doszło do ich wycieku. Jeśli w tym okresie zakładałeś konto na Forum, prosimy zrób to jeszcze raz.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wydzielony Aktualizacja jąder systemu
Tongue 
0
W każadym Linuksie mozna zmienić kernela, a nawet wersję systemu ale nie w każdym poprawia to stabilność, czy funkcjonalność. Przetestowałem na dwóch rożnych komputerach kilkanaście dystrybucji i nie zmienię zdania, ale wiem, że o gustach lepiej nie dyskutować. Smile
[Obrazek: 7bf901104f55b.png]
Odpowiedz
0
To nie kwestia gustów Big Grin
Odpowiedz
0
Z Waszych wypowiedzi wnioskuje, że mam nie traktować poważnie sugestii wyświetlanej w menadżerze aktualizacji i nie instalować wszystkiego w tym jąder innych niż 5.4.?
Pytanie drugie, gdzie mogę sprawdzić do kiedy jest wsparcie danego jądra w systemach innych niż Mint 20.?
Pytanie trzecie, którego jądra trzymać się w Mint 18?
Odpowiedz
0
Ad.1. Nie wiadomo o jakich sugestiach mowa.
Ad.2. Głównie na kernel.org
Ad.3. Tego, które wspiera ta edycja Minta.
Odpowiedz
0
AD 1 
Linux Mint zaleca ustawienia automatycznych migawek systemu oraz stosowanie wszystkich aktualizacji. ....

To wiadomość która pojawia się w ekranie powitalnym menadżera aktualizacji.
Odpowiedz
0
To ja z zaleceniami developerów dystrybucji, polemizować nie zamierzam Smile
Odpowiedz
0
No i lecę od dzisiaj na 5.9.
Jak na razie wszystko w porządku, nawet wydaje się, że w końcu karta sieciowa wstaje automatycznie po wyjściu z uśpienia.
Wcześniej musiałem przeładowywać moduł.
Odpowiedz
0
No to teraz wywaliłeś mnie w kosmos bo ja wróciłem do 5.4 a na drugim kompie z 18 do 4.4 
W osiemnastce był podział numeryczny na kategorie bezpieczeństwa i 1,2 to były bezpieczne a 3,4, te co mogą coś popsuć i tego się trzymałem w 20 tego nie ma .... no właśnie.
Odpowiedz
1
Better response on post RE: [oddzielony] Aktualizacja jąder systemuZ tego co wyszukałem to poziomy aktualizacji zostały usunięte (albo wyłączone) z menadżera aktualizacji w wersji 19.2. https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=299182
Wciąż możesz zablokować aktualizację poszczególnych paczek, masz też system snapshotów więc jak coś popsujesz masz do czego wrócić.
Szukałem jakie były powody ich porzucenia i z tego co znajduje to poziomy aktualizacji zostały usunięte ze względu na istnienie wymienionych wcześniej snapshotów i wykorzystywanie poziomów do celów niezgodnych z założeniami twórców, o czym pisał sam założyciel Minta https://github.com/linuxmint/mintupdate/pull/492
Cytat:Remove levels entirely.

As a solution against regressions, the level system was obsoleted by the switch to system snapshots. It was however left in the update manager as something that could be enabled for troubleshooting purposes.

Feedback shows us that it isn't used for this purpose and that it is still misinterpreted by some users as a way to permanently filter updates.

It's worth mentioning also that, although this is bad practice, such filtering can be achieved by using the blacklist (which like the level system also supports wildcards).

A tu jeszcze ciekawy wątek https://forums.linuxmint.com/viewtopic.p...0&t=290342
i dwa ciekawe opisy, które udało mi się wyłapać, obydwa należą do użytkownika karlchen

Cytat:
Cytat:"who will have final control over updating". us the end users should
In an ideal world the end users would be capable of making educated decisions on which software updates to accept and install and which ones not.
In real life the end users have got no chance of making any such educated decisions, because they neither have got the needed expertise, nor do they have got the time to test each software update thoroughly on a test system in order to identify regressions and newly introduced bugs, before installing the software updates on their (productive everyday) systems. Even those users, who are long time Linux users and who do not take pride in being life long "newbies".

So we are in a plight.

The Linux Mint Update Manager protective level system was an attempt at simplifying a very complex challenge by sorting available updates into 5 seemingly simple and easy to understand stability levels so that even the majority of inexperienced Linux Mint users seemed to be able to make an educated decision on which levels of updates to install and which ones to ignore.
This whole stability versus security approach was an invalid approach from the very start, however. (Because you need both, security and stability.)
Next applying catchy labels and suggestive colours to the 5 levels (from green over yellow to dark red) did not lead to educated decisions on the users side. Instead it helped spread some irrational update phobia, which prevented users from keeping their systems up-to-date and ironically gave them the (unjustified) feeling they were acting extra smart by doing so.
In brief, the Mint update level system is a sad example how a good intention turned out to be counter-productive in the end.

In brief, I am not quite sure whether I should shed an artificial tear that the Update Manager level system is going to leave us. [Obrazek: icon_wink.gif]

On discontinuing the level system:
Cytat:This is idiotic, it's actually the best thing about Mint and the ONLY reason I'm still using it.
From my perspective: Quite honestly and truthfully, the level system has been switched off on my Mint systems by making all 5 levels visible and marking them as "safe for installing", since roundabout August 2012 (Mint 13).
During the whole 9 years of using Ubuntu / 7 years of using Mint, I have had
+ to revert to a previous kernel version (in the same series) twice, because the new kernel introduced a nasty regression (read "bad bug")
+ to fiddle around quite a bit, because a regression in a level 4 update (proprietary NVidia driver) caused unpleasant visual side effects with my old Nvidia card

Cytat:Summary:
Removing the level system from Update Manager means taking away a too simple rule of thumb from users. Removing the level system from Update Manager does not prevent users from deciding when to install available software updates, which available updates to install and which available updates not to install (temporarily or even forever). The final decision to accept and install or to reject and not install will be the user's decision still.

Regards,
Karl
Odpowiedz
0
Dzięki za linki i poświęcony czas. Poczytałem i muszę się dostosować. Uważam, że poprzednie rozwiązanie było lepsze dla żółtodziobów.
W świeżo zainstalowanej 20tce zrobiłem aktualizacje wszystkiego i padło podświetlanie ekranu.... Zmieniłem jądro na LTS i pomogł, ale to był strzał w ciemno. Co będzie jak przy następnej aktualizacji coś innego się wysypie? Będę wracał do zapisanej wersji systemu i po kolei wgrywał każdą aktualizacje?
Dzięki za pomoc tak czy siak.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości