Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zmiana rozmiaru partycji po klonowaniu dysku
#11
0
Ten układ partycji nie jest taki dziwny.
W Mincie 20 jak się robi instalację automatyczną bez trybu UEFI (tablica partycji MBR) to tworzona jest partycja podstawowa EFI (512 MB, sda1) chociaż w tym trybie nie jest taka potrzebna.
Następnie tworzona jest partycja rozszerzona (sda2) i logiczna (sda5) na której jest cały system.
#12
0
Panowie, pełna zgoda. Tak to jest jak się robi coś za szybko. Faktycznie pomieszałem ten układ partycji. Dzięki za otrzeźwiające uwagi.
Właśnie robię porządek.
#13
0
(19-11-2020, 00:45)magnus napisał(a): Ten układ partycji nie jest taki dziwny.
W Mincie 20 jak się robi instalację automatyczną bez trybu UEFI (tablica partycji MBR) to tworzona jest partycja podstawowa EFI (512 MB, sda1) chociaż w tym trybie nie jest taka potrzebna.
Następnie tworzona jest partycja rozszerzona (sda2) i logiczna (sda5) na której jest cały system.
Tylko, że u autora nie ma partycji EFI, ani żadnej innej podstawowej.
Pozostaje kwestia jaki sens tworzyć partycję root na 223GB?
#14
0
(19-11-2020, 07:55)dedito napisał(a): Tylko, że u autora nie ma partycji EFI, ani żadnej innej podstawowej.
Pozostaje kwestia jaki sens tworzyć partycję root na 223GB?

Zgadza się. Słuszna uwaga. Zdecydowanie za dużo. Powrót po latach do Linuksa skutkuje kalką myślenia windowsowego. To przecież inaczej działa.
Dzięki za cierpliwość.
#15
0
Ja nie twierdze, że to zdecydowanie za dużo Smile
Ja pytam o sens Big Grin
#16
0
(19-11-2020, 07:55)dedito napisał(a): Tylko, że u autora nie ma partycji EFI, ani żadnej innej podstawowej.
Pozostaje kwestia jaki sens tworzyć partycję root na 223GB?

To co że niema żadnej partycji podstawowej na tym dysku ale system działa.
Tworzenie partycji root / bez /home na 223GB nie ma sensu dlatego zaproponowałem żeby nie oddzielać partycji home.
#17
0
Ok, nie dogadamy się Smile
#18
0
Rzeczywiście w tym wątku są jakieś zakłócenia w komunikacji Smile
Tablica partycji MBR nie potrzebuje partycji podstawowej do uruchomienia systemu. Tą funkcję może spełnić partycja rozszerzona. Albo inaczej to ujmując partycja rozszerzona jest partycją podstawową w procesie rozruchu.
Ale pewnie nie o to chodziło Big Grin
#19
0
Czy ja tam dobrze widzę, że najpierw jest stworzona partycja rozszerzona. A potem partycja podstawowa? Big Grin Ja bym to całkowicie zaorał. Dałbym tam tablicę partycji GPT i stworzył wszystkie partycje na nowo i zwyczajnie przekopiował dane. I co tam robi flaga boot na SWAP? Big Grin
#20
0
(25-11-2020, 09:25)morfik napisał(a): Czy ja tam dobrze widzę, że najpierw jest stworzona partycja rozszerzona. A potem partycja podstawowa? Big Grin Ja bym to całkowicie zaorał. Dałbym tam tablicę partycji GPT i stworzył wszystkie partycje na nowo i zwyczajnie przekopiował dane. I co tam robi flaga boot na SWAP? Big Grin

No przecież tak zrobiłem. Pośpiech, proszę pana. Pośpiech.


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości